To może chwilę potrwać
Twa przetwarzanie Twojego wniosku

Słownik

Weź pożyczkę

W naszym słowniku finansowo-pożyczkowym znajdziesz wytłumaczenie pojęć, z którymi możesz mieć styczność przy wnioskowaniu o pieniądze przez Internet. Wyjaśniamy również terminy z zakresu szeroko pojętych finansów, o których piszemy także na naszym blogu o pożyczkach online i finansach.
Przywróć

BIG -  Biuro Informacji Gospodarczej, które dysponuje informacjami o zadłużeniach osób oraz firm – w związku z tym prowadzi Rejestr Dłużników BIG. W Polsce działają cztery takowe biura:
  • BIG InfoMonitor
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej
  • Krajowy Rejestr Długów BIG
Rejestry dłużników są osobne dla każdego z tych biur, a dłużnicy mogą być wpisani w każdym BIG-u. Nie tylko banki i firmy pożyczkowe mogą sprawdzać swoich klientów - może to zrobić również przedsiębiorca (sprawdzić innego przedsiębiorcę i konsumenta za jego zgodą) i sam konsument (przedsiębiorcę i swój profil - raz na pół roku).
BIK -  Biuro Informacji Kredytowej, które prowadzi rejestr danych dotyczących historii kredytowych klientów banków i SKOK-ów. BIK oblicza ryzyko kredytowe dotyczące potencjalnego klienta banku. Wpływ na ocenę ma liczba zaciągniętych kredytów, terminowość w spłacaniu zadłużeń, częstotliwość ubiegania się o pieniądze. Firmy pozabankowe również mogą - ale nie muszą - sprawdzać swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej.
BOK -  Biuro Obsługi Klienta, które odpowiada za kontakt z konsumentami i ich obsługę. Każda firma kieruje swoich klientów do BOK-u w sprawie rozwiązania problemów.