To może chwilę potrwać
Twa przetwarzanie Twojego wniosku

Słownik

Weź pożyczkę

W naszym słowniku finansowo-pożyczkowym znajdziesz wytłumaczenie pojęć, z którymi możesz mieć styczność przy wnioskowaniu o pieniądze przez Internet. Wyjaśniamy również terminy z zakresu szeroko pojętych finansów, o których piszemy także na naszym blogu o pożyczkach online i finansach.
Przywróć

Karta debetowa -  karta płatnicza przyznawana przez bank, dzięki której możemy korzystać z ograniczonego debetu.
Karta kredytowa -  karta płatnicza z limitem kredytowym przyznanym przez bank. Możemy nią dokonywać transakcji bezgotówkowych. Pozwala na korzystanie ze środków pieniężnych wtedy, kiedy nasz własny dochód na koncie zostanie wyczerpany. Karty kredytowe to nieoceniona pomoc na wypadek losowych zdarzeń w życiu, w których gotówka jest potrzebna na teraz.
Klauzule niedozwolone -  klauzule zakazane, abuzywne; postanowienia umowy, które naruszają interesy konsumenta i stoją w sprzeczności z jego obowiązkami i prawami. Taka klauzula staje się niedozwoloną, jeżeli nie została poprzedzona indywidualnym uzgodnieniem jej z klientem. W przypadku szybkich pożyczek klauzulą niedozwoloną może być zapis o bardzo wysokich opłatach za monity przypominające o spłacie zadłużenia lub brak sprecyzowania, w jakim odstępie czasowym będą wysyłane. Listę klauzul znajdziesz na stronie UOKiK.
Konsolidacja -  połączenie dwóch lub więcej pożyczek w jedno zobowiązanie finansowe. Stopa procentowa ulega ujednoliceniu, podobnie jak inne warunki spłaty (np. termin spłaty zobowiązania). Zmniejszeniu ulega koszt obsługi.
KRD -  Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A., które działa od 2003 roku. Przedsiębiorstwo przechowuje i udostępnia informacje o dłużnikach, a owe informacje dostarczają przedsiębiorcy, osoby prywatne, gminy i instytucje. Potencjalny pożyczkobiorca lub kredytobiorca może zostać sprawdzony w BIG-u.
Kredyt -  umowa zawarta między bankiem a kredytobiorcą. Tylko banki mogą go udzielić.