10 prostych wskazówek na oszczędzanie. Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

10 prostych wskazówek na oszczędzanie. Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Styczeń to dla wielu z nas czas noworocznych postanowień. Być może należysz do grupy osób, które zazwyczaj „postanawiają nic nie postanawiać”. Możliwe też, że jesteś z tych, którzy co rok „postanawiają, by spełniły się zeszłoroczne postanowienia”. Jeśli jednak obiecałeś sobie zmiany, a na Twojej liście zamierzeń znajdują się finansowe deklaracje typu „w końcu odłożę sporą sumkę” lub „w tym roku będę zarabiał więcej niż wydaję”, poniższy artykuł podpowie Ci, jak uczynić oszczędzanie przyjaznym i sprawić, by noworoczne postanowienia wkrótce okazały się rzeczywistością.

Statystycznie masz 50% szans, że Ci się uda…

Wg badania zleconego przez ING, 42% Polaków podjęło finansowe postanowienia na 2016 r. Planujemy przede wszystkim spłatę długów, oszczędzanie i większą kontrolę nad wydatkami (odpowiednio 33%, 31%, 31% Polaków). Postanowień noworocznych w zeszłym roku dotrzymała niemal połowa Polaków, statystycznie masz więc 50% szans na sukces. Czy teraz widzisz szklankę do połowy pełną, czy w połowie pustą? Możesz jednak pomóc statystykom i zwiększyć prawdopodobieństwo swojego powodzenia.

Pomóż statystykom, biorąc sprawy w swoje ręce

oszczędzanie jako noworoczne postanowienie

Bez względu na to, czy finansowy „nóż na gardle” zmusza Cię do oszczędzania, czy chcesz po prostu odłożyć pewną kwotę na przykład na wymarzone wakacje, poniższe rady pomogą Ci zyskać kontrolę nad swoimi wydatkami, a w efekcie pieniądze zaczną wolniej znikać z Twojego konta.

  1. Na zakupy chodź z listą i kupuj tylko produkty, które znajdują się na kartce.
  2. Za zakupy płać gotówką, najlepiej, jeśli będziesz miał w portfelu wcześniej odliczoną sumę. Płacąc kartą, tracisz kontrolę nad tym, ile wydajesz.
  3. Unikaj robienia zakupów z dziećmi. Półki sklepowe w hipermarketach są zaprojektowane tak, by zwracać dziecięcą uwagę na pewne produkty.
  4. Porównuj ceny „koszyka produktów” w różnych hipermarketach i kupuj tam, gdzie jest najtaniej. W ten sam sposób porównuj ceny ubrań, obuwia, sprzętu RTV i AGD, na przykład sprawdzając alternatywy w Internecie.
  5. Do pracy noś swoje kanapki i obiad. Osoby stołujące się w barach szybkiej obsługi i restauracjach wydają nawet kilkaset złotych miesięcznie!
  6. Do pracy podwoźcie się na zmianę ze współpracownikami. Dzięki temu wszyscy zaoszczędzicie na paliwie.
  7. Spisuj swoje przychody i planowane wydatki. Dzięki prowadzeniu budżetu domowego będziesz miał większą kontrolę nad swoim portfelem.
  8. Stosuj barter, czyli handel bezgotówkowy. Za oddaną Ci przysługę również zaproponuj odwdzięczenie się usługą. Co prawda poświęcisz trochę swojego czasu, ale nie stracisz pieniędzy.
  9. Odłączaj od zasilania sprzęty, których aktualnie nie używasz. Wszelkie świecące się diody czuwania, np. w telewizorze czy ładowarce do telefonu także zużywają energię.
  10. Prowadź auto ekonomiczniej. Taki styl jazdy pozwala znacznie zaoszczędzić na paliwie.

Możesz też stworzyć własną listę wskazówek i zasad dotyczących oszczędzania. Konsekwentne stosowanie się do tego typu wytycznych jest niezwykle pomocne przy zarządzaniu domowym budżetem w sposób rozsądny i świadomy. Mamy więc nadzieję, że pod koniec roku będziesz mógł z dumą stwierdzić, że dotrzymałeś swoich finansowych noworocznych postanowień.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności