500 plus w 2023 roku - czy nastąpią jakieś zmiany?

500 plus to wciąż jedno z najważniejszych świadczeń, o które mogą ubiegać się rodzice oraz opiekunowie małoletnich. Program wystartował w 2016 roku i według najbardziej aktualnych danych z roku 2022, świadczenia objęły do tego czasu około 6,5 mln dzieci, a do rodzin trafiło ponad 180 mld złotych. W programie pojawiają się jednak pewne drobne zmiany, które opiekunowie powinni stale śledzić. Sprawdźmy więc, jak 500 plus wygląda w roku 2023 oraz co trzeba o nim wiedzieć. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Zmiany w 500 plus na 2023 - o czym trzeba pamiętać?

Jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o program 500 plus w 2023 roku jest termin składania wniosków. Aktualnie ZUS przyjmuje dokumenty od 1 lutego 2023 roku na nowy okres trwający od 1 czerwca 2023 do dnia 31 maja 2024. Oznacza to, że jeśli dokumenty zostały złożone do 30 kwietnia, to rodzice otrzymają przelew do dnia 30 czerwca. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony w maju albo czerwcu, to świadczenie wyrównujące również będzie wypłacone, ale albo do 31 lipca, albo - odpowiednio - do 31 sierpnia. Ważną informacją jest także to, że złożenie dokumentów po dniu 30 czerwca doprowadzi do sytuacji, gdy ZUS nie wypłaci już wyrównania właśnie za czerwiec.

Do kiedy złożyć więc wniosek o 500 plus za 2023 rok? Najlepiej jak najszybciej, czyli właśnie do końca czerwca. Tak, aby otrzymać wyrównanie również za ten miesiąc i wciąż zapewnić sobie stały przypływ gotówki niezbędnej do opieki nad dzieckiem. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że terminy wypłat wciąż przypadają na takie same dni miesiąca jak dotąd, czyli: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22. Jeśli natomiast płatność przypadałaby na dzień wolny, to w takiej sytuacji środki wypłacane są z wyprzedzeniem.

Dla kogo świadczenie 500 plus w 2023 roku?

Świadczenie to przysługuje w praktyce na każde dziecko, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Wszystko to niezależnie od dochodów, jakie ma rodzina. Co istotne, mogą ubiegać się o nie również cudzoziemcy (nie tylko obywatele UE), mający w Polsce legalny pobyt, a także dostępność do naszego rynku pracy. Tym samym 500 plus jest także dla obywateli Ukrainy, którzy w sposób legalny znaleźli się w Polsce po lutym 2022 roku w efekcie prowadzonych przez Rosję działań wojennych. 

W praktyce przysługuje ono jednak nie tylko rodzicom, ale również tymczasowym opiekunom i osobom, które sprawują pieczę zastępczą nad małoletnim. Szczegóły dotyczące składania wniosku 500 plus dla cudzoziemców można sprawdzić na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o 500 plus w 2023 roku?

Jeśli chodzi o metody składania wniosków, to w tym zakresie nie ma większych zmian i można zrobić to na kilka różnych sposobów, czyli poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia, a także bankowość elektroniczną, o ile nasz bank daje taką opcję (warto sprawdzić to odpowiednio wcześniej, jeszcze przed założeniem konta).

Dla zwiększenia wygody, wniosek może być złożony również poprzez aplikację mobilną o nazwie mZUS. Jest ona dedykowana na urządzenia z systemami Android oraz iOS i oczywiście w pełni bezpłatna.

Waloryzacja 500 plus w roku 2023?

Już od dłuższego czasu mówi się, że z powodu inflacji konieczne są zmiany w programie. Takie zapowiedzi już padły, co nie dziwi w czasie rozpędzającej się kampanii wyborczej. O wzroście świadczenia do kwoty 800 złotych poinformował podczas majowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał on, że 800 plus wystartowałoby od 1 stycznia 2024 roku. 

Kilka dni później szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka złożył projekt zakładający, aby wypłata wyższych świadczeń rozpoczęła się już 1 czerwca 2023 roku. Tak się jednak nie stało i wciąż - według planów - ma być to 1 stycznia 2024 roku. Jak jednak można było się spodziewać, program 500 plus w 2023 znów stał się orężem walki politycznej pomiędzy największymi partiami. Stale pojawiają się więc nowe informacje w zakresie zarówno samej waloryzacji, jak i innych świadczeń, które miałyby być wypłacane obywatelom.

Zmiany w 500 plus 2023 są jak na razie kosmetyczne i odnoszą się przede wszystkim do terminów składania wniosków. Jednak coraz głośniej mówi się przede wszystkim o waloryzacji tejże kwoty, co okazałoby się pozytywną wiadomością dla rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i z niższymi dochodami. Jak jednak będzie w istocie? Tego dowiemy się już w najbliższych miesiącach, gdy rozgorzeje walka o głosy wyborców.