Oszczędzanie pieniędzy nie musi być trudne!
Jak mówi stare powiedzenie – nie ważne ile masz pieniędzy, zawsze będzie za mało. Jest w tym ziarno prawdy, bo im wyższa pensja, tym większe oczekiwania i bardziej wyrafinowany gust. Nigdy nie wiemy, jak oszczędzać pieniądze, ale zawsze znajdujemy powód, by je wydać. Umiejętność oszczędzania pieniędzy nie leży w naszej naturze.
Wynika to z tego, że oszczędzanie pochłania czas – dosłownie. Trzeba przemyśleć swoje wydatki i zawsze być na bieżąco z najnowszą ofertą sprzedażową, dowiadywać się o kampaniach wyprzedażowych. Wiedzieć, jak oszczędzać pieniądze, to być w ciągłej gotowości, a nie biernie obserwować. Tańsze opcje codziennych czynności też pochłaniają dużo więcej czasu, np. przygotowanie posiłku od zera. Jest to dużo bardziej ekonomiczne, ale zabiera też więcej czasu niż zjedzenie na mieście albo zamówienie czegoś przez telefon czy online.
Poza wydatkami na jedzenie na mieście czy innymi oczywistymi czynnościami, na których możemy zaoszczędzić, zmieniając swoje nawyki, istnieje o wiele więcej dodatkowych możliwości.
Wiedza, jak oszczędzać pieniądze zaczyna się jednak od pierwszego, najważniejszego kroku - uzmysłowienia sobie, jak dużo wydajemy pieniędzy i gdzie to robimy.
Pokazanie dokładnie czarno na białym, że żyjemy ponad stan, pozwoli wskazać, w jakim obszarze trzeba zacisnąć pasa. Aby wypracować sposoby na to, jak oszczędzać pieniądze, należy najpierw wiedzieć, gdzie je wydajemy.
W dzisiejszych czasach na każdy problem istnieje magiczne lekarstwo – aplikacja mobilna. Prezentujemy pięć najlepszych służących do oszczędzania oraz trzymania na wodzy swoich wydatków.
Najlepsze aplikacje, które pokażą, jak oszczędzać pieniądze i zarządzać finansami
- Moneon.
Aż 10 milionów użytkowników Mint. Oznacza to, że jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania pieniędzmi. Można zsynchronizować ją z kontem w banku i dzięki temu wyznaczyć cele oszczędzania lub zaplanować domowe finanse. Kategorie wydatków są automatycznie przypisywane do wszelkich transakcji i prawie nigdy nie trzeba ich poprawiać. Transakcje mogą zostać opatrzone dodatkowymi znacznikami, dzięki czemu uzyskujemy bardziej szczegółowy obraz finansów. Przy wyznaczaniu celów dostępne są opcje krótko- i długoterminowe. Uzyskujemy także do wglądu miesięczne zestawienia zakupów. To tylko kilka opcji w ofercie Mint – sprawdź resztę i odkryj jeszcze więcej.
- You Need a Budget (YNAB)
Kolejną popularną apką do planowania budżetu i oszczędzania pieniędzy jest You Need a Budget. Działa podobnie do Mint. Można połączyć ją z rachunkiem bankowym i następnie przeglądać wszystkie swoje transakcje, sporządzać raporty oraz śledzić swoje trendy zakupowe. Oczywiście można też wyznaczać cele oszczędzania. Aplikacja podpowiada, jak oszczędzać i dzięki temu osiągnąć swoje założenia. Autorzy oprogramowania twierdzą, że ich wynalazkowi przyświeca cel pomocy ludziom, którzy „żyją od wypłaty do wypłaty”. Chcą, aby byli w stanie wyżyć z dochodów jeszcze z poprzedniego miesiąca.
- Debt Tracker Pro
Warto sprawdzić Debt Tracker Pro jeśli masz zobowiązania finansowe. Dług często powoduje przerażenie, a jego spłata wydaje się niemożliwa. Ta aplikacja proponuje plan spłacania i śledzenia postępów. Sposób oszczędzania pieniędzy jest dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki tej aplikacji nie sposób zapomnieć o zbliżających się terminach płatności, ponieważ algorytm stosuje system powiadomień. Przejrzyste grafiki tylko usprawniają wizualizacje postępów.
- Pennies
Pennies jest dla tych, którzy mają tendencję do wydawania za dużo i nie radzą sobie z trzymaniem się ustalonego budżetu. W tej aplikacji budżet planuje się tygodniowo, miesięcznie, do dnia wypłaty albo po prostu jednorazowo. Po wyznaczeniu sumy dla każdej kategorii aplikacja śledzi postępy. W przypadku innych apek trzeba połączyć je z rachunkami bankowymi i, co za tym idzie, udostępnić dane osobiste. Pennies jest najlepsze dzięki swojej prostocie – wszystkie zaplanowane wydatki mają przypisane kolory, które pokazują, ile środków pozostało jeszcze do wykorzystania. Użycie barw sprawia, że łatwiej zauważyć, w jakich kategoriach wydaje się za dużo, a gdzie panuje wciąż „zielona strefa”.
- Spendee
Spendee to aplikacja dla osób, które czują się obywatelami świata. Pozwala na obracanie wieloma walutami. Bezpośrednie połączenie z kontem bankowy umożliwia dokładne śledzenie, ile pieniędzy na nie wpływa, a ile z niego wypływa. Aplikacja monitoruje nie tylko transakcje, ale także wypłaty środków z bankomatów. Dzięki przejrzystym grafom prezentuje ogólny zarys wydatków i oszczędności. Dodatkowymi atutami są powiadomienia o zbliżających się terminach płatności rachunków oraz informacje o wspólnych wydatkach domowych.
Pomoc finansowa wciąż potrzebna?
Wprzypadku, gdy starannie zaplanowane metody oszczędzania to wciąż za mało, pożyczka online może okazać się rozwiązaniem na pozbycie się finansowych niespodzianek. Nie można przewidzieć wszystkiego i zawsze istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się w życiu jakichś nieoczekiwanych wydatków. Pożyczka online to dobry sposób, aby poradzić sobie w sytuacji awaryjnej. Również dlatego, że łatwo jest ją uzyskać, a plan spłacania jest elastyczny.
Credy pośredniczy w zaciąganiu pożyczek online i znajdzie odpowiednią ofertę dla każdego klienta bez względu na jego sytuację finansową.
Złożenie wniosku jest proste i szybkie. Należy podać tylko swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail oraz numer telefonu kontaktowego. Credy nawiąże kontakt krótko po złożeniu wniosku i przedstawi dostępne oferty, z których można wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej. Po potwierdzeniu wybranej propozycji pieniądze zostaną przelane na podany numer konta.