Czyszczenie BIK - na czym polega?

Czyszczenie BIK - na czym polega?

Zanim instytucja finansowa udzieli kredyt, pożyczkę albo przyzna nowy limit na karcie, sprawdza informacje zawarte w bazie BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Tym samym weryfikowana jest wiarygodność Klienta oraz to, jak duże będzie prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania. Niestety jeśli historia danej osoby albo instytucji jest niekorzystna, wówczas pozyskanie finansowania może być wręcz niemożliwe. Stąd też na rynku pojawiają się takie usługi jak czyszczenie BIK. Na czym dokładnie one polegają, jak wyczyścić BIK oraz kiedy jest to możliwe?

Czyszczenie BIK

Jak długo BIK przechowuje dane Klientów?

O ile terminowo spłacający swoje zobowiązania kredytobiorca nie musi martwić się kwestią potencjalnego czyszczenia BIK, to takie zagadnienie może budzić zainteresowanie wśród osób, które z różnych powodów nie płacą rat w sposób regularny. Trzeba jednak wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej przechowuje dane dotyczące historii zobowiązań przez okres 5 lat. Oczywiście w przypadku terminowych spłat, posiadanie takiej informacji jest wręcz pożądane, ułatwi bowiem zaciągnięcie kolejnego kredytu. Jeśli jednak historia ta nie jest korzystna, może pojawić się pytanie o to, jak wyczyścić BIK z takich danych.

Na czym polega czyszczenie BIK?

Osoby posiadające negatywną historię kredytową będą miały utrudnioną drogę ubiegania się o kolejne finansowanie. Okazuje się bowiem, że w przypadku całkowitego uregulowania kredytów rzeczywiście można wnosić o usunięcie historii, jednak tylko tej pozytywnej, co w praktyce oczywiście mija się z celem. To bowiem pozytywne dane w BIK budują wiarygodność w oczach instytucji finansowych i stanowią podstawę, aby móc w przyszłości ponownie uzyskać finansowanie. Potencjalne czyszczenie BIK ma jednak odnosić się przede wszystkim do negatywnych danych. Okazuje się jednak, że BIK może je zmienić, ale tylko wtedy, gdy takowy wniosek zostanie wniesiony przez daną instytucję finansową, dokładnie tę, która udzieliła kredytu lub pożyczki. Kredytobiorca z negatywną historią może więc zrobić niewiele w tym zakresie, chyba że zamieszczone informacje okazały się być błędne.

Kiedy i jak wyczyścić BIK?

Jeśli w Twojej bazie BIK istnieją zapisy o opóźnieniach w spłatach zobowiązań finansowych, są tylko dwa przypadki, gdy można je albo usunąć, albo zmienić. Pierwszą sytuacją jest ta, gdy trafiły one do bazy przez pomyłkę. Wówczas możliwe jest przesłanie wniosku z prośbą o czyszczenie BIK, oczywiście o ile będzie to uzasadnione. Drugą sytuacją jest upłynięcie okresu 5 lat od dnia, gdy miało miejsce pełne uregulowanie danego zobowiązania. Jeśli czas ten minął, instytucja nie może już bowiem przetwarzać takich danych i można wnosić o ich usunięcie, właśnie po tym czasie.

Czyszczenie BIK - wzór pisma

W praktyce nie jest dostępny jednolity i zawsze zobowiązujący wzór takiego pisma, choć powinien on zawierać kilka najbardziej podstawowych elementów. Powinny to być takie informacje jak: 

  • dane osobowe, w tym numer PESEL oraz numer i seria dowodu osobistego, 
  • numer zawarcia umowy kredytu oraz data, kiedy zobowiązanie zostało zaciągnięte, 
  • dokładne opisanie tego, z jakiego powodu wnosi się o usunięcie danych z BIK (albo korekta, albo wycofanie zgody na przetwarzanie informacji dotyczących zobowiązań spłacanych w sposób terminowy).

Jak widać czyszczenie BIK wzór pisma zawiera najbardziej podstawowe dane, z powodzeniem więc można przygotować taki dokument samodzielnie, bez pomocy zewnętrznej firmy.

Czyszczenie BIK - cena usługi

Mając świadomość, że tak naprawdę niemożliwe jest czyszczenie BIK z danych dotyczących nieterminowych spłat zobowiązań, możemy chronić się przed namowami przedsiębiorstw oferujących wykonanie tego typu usług. Jak się bowiem okazuje, czyszczenie BIK cena to w ostatnim czasie dość często wyszukiwana usługa, za którą niejednokrotnie trzeba naprawdę słono zapłacić. Wcale nie trzeba jednak tego robić, bowiem tego typu podmioty nie dysponują znacznie większymi możliwościami w tym zakresie, aniżeli sam kredytobiorca. 

Oczywiście w przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji można skorzystać z dodatkowej pomocy. Jednak w większości przypadków wystarczy wypełnić dokument tak jak zostało to wskazane w części dotyczącej czyszczenia BIK - wzór pisma i tym samym próbować samodzielnie wnosić o usunięcie uchybienia. Należy też dodatkowo pamiętać o tym, aby wniosku o czyszczenie BIK nie składać bezpośrednio do tejże instytucji, a w banku, który udzielił finansowania. 

Przyczyną jest to, że BIK stanowi jedynie instytucję administrującą takimi danymi i nie może w sposób samodzielny ich modyfikować. Właśnie dlatego pismo o czyszczenie BIK kieruje się do banku albo danej firmy pożyczkowej oferującej np. internetowe pożyczki lub inne świadczenia, z prośbą o weryfikację oraz modyfikację. Jeśli wniosek będzie zasadny, zmiany zostaną naniesione. 

Jak doskonale widać czyszczenie BIK jest możliwe, ale tylko w kilku ściśle określonych przypadkach i nie w sytuacji, gdy dane te dotyczą negatywnej historii spłacania zobowiązań. Jest to dość oczywista sytuacja, bowiem tym samym jest to swego rodzaju zabezpieczenie przede wszystkim dla instytucji finansowych, które tym samym mogą wychwycić nieterminowych kredytobiorców.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności