Ile kosztują święta wielkanocne?
W przeciwieństwie do świąt Bożego Narodzenia Wielkanoc nie stanowi szczególnego zagrożenia dla rodzinnego budżetu. Jeżeli jednak nie mamy czasu na przygotowania, a chcemy przeżyć je zgodnie z tradycją – koszty mogą drastycznie wzrosnąć. Zobacz, ile może kosztować Wielkanoc!
Według badań PBS przeciętna polska rodzina wydała w związku ze świętami 360 złotych, a tylko 33% z ankietowanych deklarowało zakup prezentów dla bliskich i znajomych. Stosunkowo niski koszt organizacji świąt wiąże się jednak z ogromem pracy, która może trwać nawet kilka dni. Przedstawiamy cenę pójścia na skróty:
Koszt czystego mieszkania
Z nadejściem wiosny tradycyjnie związane są generalne porządki, od lat wpisujące się w rytm przedświątecznych przygotowań. Od odkurzania po mycie okien – wszystkie te nużące i zajmujące dużo czasu czynności mogą wykonać za nas wyspecjalizowane firmy:
- Mycie okien na terenie Warszawy to koszt od 15 do 20 złotych za okno – cena może wzrosnąć wraz z wysokością, na której się one znajdują.
- Sprzątanie mieszkania – cena zależy od jego stanu (zwykle płaci się za godzinę pracy) oraz wybranego zakresu prac. Godzina pracy osoby sprzątającej na terenie Warszawy wyceniana jest na około 25 złotych, a cena kompleksowego posprzątania przeciętnego mieszkania (85 metrów kwadratowych, wraz z myciem okien) może wynieść nawet 400 złotych.
Przygotowywanie tradycyjnych potraw a catering
Wielkanocne śniadanie tradycyjnie spędzamy w rodzinnym gronie – na stole nie powinno zatem niczego zabraknąć. W przeciwieństwie do wigilijnej wieczerzy dużą rolę odgrywa mięso, bogaty jest także wybór ciast. Wielkanocne minimum to: żurek z białą kiełbasą, jajka, pasztety, pieczona szynka, babka wielkanocna i mazurek – ale nic nie stoi na przeszkodzie rozszerzenia menu o nowe pozycje.
Nic poza kosztami – świąteczny catering dla 5 osób może nas kosztować od 150 złotych (jeżeli sami go odbierzemy) do nawet tysiąca złotych (w przypadku dostawy kurierem i wyrafinowanego menu).
Jeżeli ograniczymy zakupy wyłącznie do ciast – koszty zdecydowanie spadną. Ponownie bierzemy pod lupę Warszawę – w tamtejszych cukierniach kupimy m.in. babkę drożdżową (20-30 złotych za kilogram), mazurek (20-25 złotych/kg), sernik (ok. 30 złotych/kg) oraz makowiec (ok. 25 złotych/kg).
Wielkanocne prezenty
Zwyczaj obdarowywania się prezentami praktykowany jest na Śląsku, w Wielkopolsce i na Pomorzu. Przeciętne wydatki z tym związane wyniosły w ubiegłym roku 130 złotych – przynoszone przez Zajączka prezenty są zatem znacznie skromniejsze niż te gwiazdkowe – często spotykane są:
- czekoladki i pralinki – od 10 do 50 złotych,
- książki (od 15 do 50 złotych),
- zabawki, gry planszowe i lalki (od 10 do nawet 300 złotych).
Często wykorzystywane są również czekoladowe jajka lub króliczki, w miarę możliwości ukrywane w ogrodzie.
Jeżeli chcemy cieszyć się rodzinną atmosferą bez większego wysiłku, przyjdzie nam za to słono zapłacić – tylko do nas zatem należy decyzja co do tego, czy opłaca się oszczędzić czas i siły kosztem zawartości portfela. Jedno jest pewne – święta warto spędzić w tradycyjny sposób, dla wielu zapracowanych osób może to być bowiem jedna z nielicznych okazji na spotkanie z bliskimi.