Co powinieneś wiedzieć o kalkulatorze brutto na netto?
Jaka jest róznica pomiędzy płacą netto, a brutto?
Jeśli masz pracę, to najprawdopodobniej otrzymujesz wypłatę na koniec każdego miesiąca (przynajmniej mamy taką nadzieję!). Oznacza to także, że na pewno już kiedyś słyszałeś o terminach takich jak płaca netto i wynagrodzenie brutto.
Większość osób ma świadomość, co to jest pensja netto – to jest to, co wpływa na twoje konto w dniu wypłaty. Jednak termin pensja brutto często budzi wątpliwości. W skrócie, pensja brutto to wynagrodzenie, od którego są odejmowane wszystkie podatki, więc zostajesz z tym, co pozostało, czyli wynagrodzeniem netto.
Ilość podatków oraz tym samym wynikowa kwota netto może się różnić ze względu na kraj. Jednak logika jest ta sama – pensja netto są to pieniądze, które trafiają na Twoje konta, a jeśli chcesz przeliczyć brutto na netto to od kwoty brutto odejmujesz podatki. Upraszczając netto to brutto minus podatki.
W tym artykule zapewnimy Ci ogólny zarys podatków, które są odejmowane od wynagrodzenia brutto i jak możesz samemu to obliczyć mając do pomocy kalkulator wynagrodzeń brutto netto. Na końcu artykuły przedstawimy kilka porad, co robić jeśli pod koniec obliczeń, nie jesteś zadowolony z tego co wpływa na Twoje konto.
Jak mam obliczyć moją pensję netto?
Jest wiele sposobów na wyliczenie wynagrodzenia. Najczęściej przychodzi potrzeba wykonania takich obliczeń samodzielnie, kiedy zaczynasz rozglądać się za nową pracą. Wynagrodzenie w ogłoszeniach i kontraktach prawie zawsze jest przedstawione w postaci sumy brutto. Niestety ta kwota nie odzwierciedla kwoty, którą otrzymasz na swoje konto bankowe w dzień wypłaty. Aby znać wysokość swojej wypłaty musisz odjąć wszystkie dotyczące Ciebie podatki od wynagrodzenia brutto. Obliczenie wynagrodzenia, jak również podatki mogą się różnić w zależności od kraju – niektóre z nich są uniwersalne, a niektóre występują tylko w konkretnym państwie. W następnym paragrafie, przedstawiamy najważniejsze z nich, które musisz wziąć pod uwagę podczas obliczeń.
Jakie podatki są odejmowane od mojej pensji?
W Polsce jest wiele różnych podatków, które są odejmowane od twojego wynagrodzenia. Jednym z najbardziej znanych jest podatek dochodowy. Jest on odejmowany od każdego rodzaju dochodu, bez żadnych wyjątków. Kolejnymi podatkami jest ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie chorobowe jak również ubezpieczenie rentowe i ubezpieczenie wypadkowe ( te cztery podatki wchodząc w skład ZUS). Wszystkie wymienione powyżej typy są najbardziej podstawowymi podatkami, z którymi właściwie każdy Polak ma styczność.
Pamiętaj, że wysokość pensji może być także zależna od wysokości rocznego zarobku , jak również od stopnia upośledzenia, rodzaju umowy, wieku, a także rodzaju profesji.
Jak jest najlepszy kalkulator podatkowy?
Na szczęście nie musisz robić wszystkich obliczeń sam. Nie ważne, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem- jest wiele kalkulatorów online brutto/netto z których możesz skorzystać. Są one precyzyjne i efektywne i zaoszczędzą Twój czas i zniwelują problemy, które mogłyby sprawić ręczne obliczenia.
Jeśli jesteś pracownikiem i chcesz widzieć, ile pieniędzy pozostanie Ci po odjęciu podatków, polecamy Bankier.pl kalkulator wynagrodzeń.
Kolejnym narzędziem, które może polecić Credy jest kalkulator płacowy wynagrodzenia.pl. Zarówno pierwszy jak i drugi kalkulator wynagrodzeń netto bierze pod uwagę rodzaj umowy, są również łatwe w użyciu i dadzą Ci wszystkie informacje, które potrzebujesz wiedzieć na temat swojego dochodu.
Przelicznik wynagrodzenia jest nie tylko pożyteczne dla pracowników. Kiedy pracodawca planuje zatrudnić nową osobę, na pewno też przyda mu się takie narzędzie. Dlatego, że wynagrodzenie kandydata, którego oczekuje, musi pokrywać się z pensją, jaką oferuje pracodawca. Problem polega na tym, że kandydat podaje swoje finansowe wymagania netto, a pracodawca myśli o pełnym koszcie zatrudnienia pracownika. Dlatego w takich sytuacjach szybkie obliczenia online mogą się przydać do wstępnej oceny propozycji. Dla pracodawców Credy poleca kalkulator netto brutto na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl.
Czy muszę podawać moje wynagrodzenie netto podczas składania wniosku o pożyczkę?
Jeśli znasz swoją wypłatę netto to możesz lepiej zaplanować swój budżet. Często wypłata brutto może wydawać się wystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów, jednak przy wynagrodzeniu netto nie jest już tak kolorowo.
Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę też, że mogą się zdarzyć niezapowiedziane wydatki, których czasem nie można odłożyć do kolejnej wypłaty.
Brak gotówki może się zdarzyć, nawet jeśli twoje wynagrodzenie netto jest wystarczające i jeśli jesteś w stanie oszczędzać regularnie. Jednak pieniądze, które zebrałeś nie zawsze mogą być dostateczne w krytycznych sytuacjach.
Credy oferuje rozwiązanie dla takich sytuacjach. Możesz wnioskować o 2000 zł na okres do 31 dni.
Aby skorzystać z ofert Credy nie musisz przechodzić przez rygorystyczne procedury takie jak w bankach. Jednak dobrze mieć świadomość, jak obliczyć swoją wypłatę, choćby ze względu na to, że pomoże to w sposób realistyczny określić, czy spłata pożyczki jest możliwa i bezpieczna w wybranym terminie.