Karty kredytowe – dlaczego warto?

Niespodziewane wydatki zdarzają się każdemu. Szczególnie przy pracy jako freelancer, czy podczas prowadzenia własnej firmy. Zastrzyk gotówki jest potrzebny w trudniejszych chwilach, a pożyczki w takich sytuacjach, nawet jeśli są udzielane w niecałe 15 minut, mogą być uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem są karty kredytowe, które pozwalają na przekroczenie budżetu, bez potrzeby wypełniania formularzy, czekania na decyzję, a co najważniejsze pozwalają na pożyczenie pieniędzy zupełnie za darmo.

Co to jest karta kredytowa?

Karty kredytowe bardzo często są mylone z kredytami debetowymi, jednak różnica między tymi dwoma typami jest znacząca. Karta debetowa to karta, którą otrzymuje się do otworzonego rachunku bankowego. Dzięki niej można dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na powiązanym z nim kontem, jednak nie daje ona możliwości zaciągnięcia długu. Tę kartę można otrzymać wyłącznie wtedy, jeśli posiada się rachunek bankowy.

Jeśli chodzi o kartę kredytową, rzeczy mają się zgoła inaczej. Po pierwsze karta nie jest powiązana z rachunkiem bankowym klienta, ale kontem, które nazywa się rachunkiem karty kredytowej. To na tym koncie bank umieszcza pieniądze, które zostały przyznane klientowi, jako limit karty kredytowej. Ten typ karty to w dużym uproszczeniu pożyczka, którą bank daje z wyprzedzeniem. Klient może korzystać z tej karty tak samo, jak z debetowej, czyli może płacić w sklepach lub pobierać pieniądze w bankomacie.

Podsumowując, najważniejsza różnica pomiędzy oboma typami jest taka, że w przypadku karty debetowej klient wydaje swoje pieniądze, natomiast używając kredytowej, zadłuża się względem banku i w przypadku tego drugiego typu nie musi mieć założonego rachunku w danym banku, aby otrzymać kartę.

Zalety karty kredytowej

Jako pierwszą i najważniejszą zaletę kart kredytowych należy wymienić zero odsetek, o ile spłaci się zobowiązanie w terminie. Niektóre banki naliczają prowizję za posiadanie karty, ale za samo korzystanie z pieniędzy nie trzeba płacić nic. Kolejnym plusem jest stały dostęp do dodatkowych pieniędzy. Nieważne, kiedy przyjdzie potrzeba, aby skorzystać z pomocy finansowej banku, pieniądze na karcie będą czekać. Nie trzeba w takich momentach wypełniać formularzy, dzwonić, wysyłać SMS-ów i czekać na decyzję – wystarczy zapłacić jak normalną kartą. Co więcej, co miesiąc klient ma do dyspozycji taką samą ilość pieniędzy niezależnie, ile wydał z nich w poprzednim miesiącu.
Dodatkowo warto wspomnieć, że istnieje coś takiego jak karta kredytowa na oświadczenie, która od zwykłej różni się tym, że podczas wnioskowanie o jej wydanie, wystarczy podpisać oświadczenie i nie trzeba w żaden inny sposób potwierdzać swoich dochodów. Jest to wspaniały sposób na uzyskanie karty kredytowej przez osoby, które nie mają stałego zatrudnienia, pracują na „czarno” lub za granicą.

Podsumowanie zalet:

  • brak prowizji i odsetek
  • stały dostęp do dodatkowych pieniędzy
  • odnawialny miesięczny limit na karcie

Wady karty kredytowej

Do minusów tego rozwiązania należą przede wszystkim wysokie wymagania, jakie stawia się klientom, którzy wnioskują o otrzymanie takiej karty. W większości przypadków potrzebne są udokumentowane stałe dochody lub umowa na czas nieokreślony. Co więcej, kary za opóźnienia w spłacie są dużo surowsze niż w przypadku normalnych pożyczek. Ich wysokość ogranicza tylko ustawa antylichwiarska, dlatego lepiej nie spóźnić się z oddaniem długu nawet o jeden dzień.

Podsumowanie wad:

  • wysokie wymagania względem klienta
  • surowe kary za spóźnienie

Kiedy warto pomyśleć o karcie kredytowej?

Karta kredytowa to bez wątpliwości usługa, która potrafi znacząco poprawić komfort życia, ponieważ dzięki niej można pozwolić sobie na wydatki nawet w momentach, kiedy nie posiada się dostępnych środków. Jest to jednak rozwiązanie przede wszystkim dla osób o wysokich, lecz nieregularnych dochodach lub o stałych zarobkach, które raz na jakiś czas chcą pozwolić sobie na większe wydatki, na które normalnie nie miałyby wystarczająco pieniędzy. Jednak bez dwóch zdań jest to rozwiązanie, dla osób, które na te wydatki stać, a karta kredytowa jest tylko pomocą, dzięki której mogą dany produkt otrzymać szybciej, bez potrzeby odkładania pieniędzy. Osoby z bardzo słabą i niestabilną sytuacją finansową nie powinny się na nie decydować, ponieważ w przypadku nawet drobnego opóźnienia w spłacie zostaną im naliczone ogromne odsetki, pogarszając tylko ich sytuację finansową. Dlatego więc karta kredytowa to świetne rozwiązanie, jednak tylko dla osób, które są pewne, że dadzą radę spłacić pobraną gotówkę na czas.