Kiedy spłacić pożyczkę?

Kiedy spłacić pożyczkę?

Kiedy spłacić pożyczkę?Większość osób uważa, że najtrudniej jest otrzymać pożyczkę, a potem już jakoś idzie. Jednak nie jest to prawda. Równie wiele problemów przysparza pytanie: kiedy spłacić pożyczkę? Jest to o tyle trudne zagadnienie, że na to pytanie właściwie należy sobie odpowiedzieć już podczas składnia wniosku. To od tego, co zostało wpisane w formularz zależy kiedy należy spłacić pożyczkę. Oddać pieniądze szybko, to ryzykowne, ale znowu przeciągnie spłaty jest kosztowne. Jak więc odnaleźć najlepszy czas na spłatę? Jak zebrać pieniądze na czas? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, to nie załamuj się. Okazuje się, że nie tylko ty się nad tym zastanawiasz. Dlatego dzisiejszy artykuł w pełni poświęcony jest spłacie pożyczek. Kiedy spłacić pożyczkę i jak zrobić to tak, aby było to opłacalne.

Kiedy spłacić pożyczkę?

Jeśli pieniądze zostały już pożyczone, to aby znaleźć odpowiedź na pytanie kiedy spłacić pożyczkę, wystarczy przeczytać umowę lub wejść na swój profil klienta na stronie pożyczkodawcy. W obu miejscach powinna być podkreślona data spłaty pożyczki. Również wiele firm wysyła kilka dni wcześniej powiadomienia w formie smsa lub e-maila, aby przypomnieć klientowi o zbliżającym się terminie oddania gotówki. Kolejną możliwością jest zadzwonienie na infolinię danego pożyczkodawcy. Konsultant po wcześniejszym zweryfikowaniu tożsamości telefonującego z chęcią udzieli informacji na temat daty spłaty oraz na temat ewentualnych możliwości przedłużenia terminu.

Jak wybrać okres spłaty?

W szybkich pożyczkach najlepsze jest to, że to ty decydujesz, kiedy chcesz ją spłacić. Podczas wypełniania wniosku masz do wyboru zwykle zakres od 1 do 30 dni. Jeśli jest to za krótki czas dla Ciebie możesz też z łatwością znaleźć firmy proponujące pożyczki do 60 dni, czy też ratalne ze spłatą tygodniową, lub co miesięczną. Wszystko zależy od tego, ile pożyczasz pieniędzy i jak szybko możesz daną kwotę zebrać.

Nadal zastanawiasz się kiedy spłacić pożyczkę? Chciałabyś jak najwięcej oszczędzić, więc krótki okres spłaty Cię kusi, jednak boisz się, że sobie nie poradzisz z oddaniem gotówki na czas? To bardzo słuszny strach. Czy słyszałeś o spirali kredytowej? Polega ona na tym, że pożyczkobiorcy biorą zbyt wysokie sumy na zbyt krótki okres, gdy przychodzi do ich oddania, nie mają tyle gotówki, dlatego biorą kolejną pożyczkę na spłatę. Przy kolejnym terminie spłaty problem się powtarza i w ten sposób ich dług z miesiąca na miesiąc rośnie. Spirali kredytowej można uniknąć jedynie dzięki dokładnej analizie swojego budżetu.

Analiza budżetu

Kiedy spłacić pożyczkę? Nie ważne kiedy i za ile, ważne czy bezpiecznie i spokojnie. Wiele osób, aby oszczędzić wybiera krótkie terminy spłaty wpadając w ten sposób w poważne długi, bo nie mają jak spłacić gotówki na czas. Jeśli chcesz zapobiec takim sytuacjom, przed wyborem terminu spłaty zrób analizę budżetu. Na początku policz wszystkie swoje wydatki. Następnie zlicz dochody ze wszystkich źródeł. W wykonaniu takiego bilansu mogą pomóc Ci narzędzia dostępne dla każdego użytkownika konta bankowego. Jeśli często płacisz kartą debetową, to w internetowej bankowości na pewno znajdziesz raporty na temat swoich przychodów i rozchodów w ostatnich miesiącach.

Jeśli już uporałeś się z wykonaniem analizy, sprawdź ile średnio posiadasz nadwyżki budżetowej miesięcznie. Nadwyżka budżetowa to przychody minus wydatki. Około 4/5 tej kwoty, powinno być Twoją maksymalna miesięczna spłatą. Wyższa suma może być bardzo ciężka do zebrania i może spowodować opóźnienia w spłacie, które tylko powiększą dług. Dlatego warto mierzyć siły na zamiary, rozłożyć dług na dłużej i mieć pewność, że pieniądze uda się oddać na czas.

Nie spłaciłem na czas – co teraz?

Jeżeli jednak zdarzyła się jakaś niespodziewana sytuacja i nie udało Ci się oddać pieniędzy na czas, to nie załamuj się. Na początek skonsultuj się z pożyczkodawcą. To bardzo ważne, aby poinformować go o zaistniałej sytuacji. Na pewno nie unikaj z nim kontaktu, bo to może przysporzyć Ci tylko kłopotów. Rozmowa z przedstawicielem firmy pomoże Ci znaleźć odpowiednie wyjście z tej trudnej sytuacji.

W niektórych firmach możliwe jest przedłużenie zobowiązania. Jest ono zwykłe odpłatne, ale z drugiej strony daje dodatkowy czas na zebranie potrzebnej kwoty.

Sytuacja komplikuje się jeśli masz kilka wziętych zobowiązań w różnych firmach i nie dajesz rady ich spłacić. Jak i kiedy spłacić pożyczkę i którą najpierw? Rozwiązaniem, które pomoże Ci wyjść ze spirali kredytowej, jest kredyt konsolidacyjny. To produkt, który pozwoli Ci połączyć wszystkie zobowiązania w jedno duże i ustawić ratę do spłaty w granicach możliwości Twojego budżetu. Jak to działa? Firmy oferujące kredyty konsolidacyjne spłacają wszystkie Twoje zadłużenia i w ten sposób mogą pozwolić Ci na wolniejszą spłatę. Gdzie jest haczyk? Za konsolidację firmy liczą sobie zwykle dość duże odsetki. Jednak w pewnych sytuacjach jest to jedyne rozwiązanie rosnących długów.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, już wiesz kiedy spłacić pożyczkę i jakie są konsekwencje wyboru zbyt krótkiego terminu spłaty. Myślę też, że otrzymałeś kilka przydatnych rad, jak radzić sobie, gdy się spóźniasz ze spłatą. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej to zapraszamy do naszego bloga, gdzie znajdziesz dużo obszerniejsze opisy każdego z tych zagadnień.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności