Kredyty bez bik. Co o nich wiadomo?

Kredyty bez bik. Co o nich wiadomo?

kredyty bez bik

Kredyt bez bik dla zadłużonych owiany jest pewną tajemnicą. Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, do czego Biuro Informacji Kredytowej służy i że nie zawsze działa ono na niekorzyść klienta. Wiele firm reklamuje swoje produkty hasłami „bez sprawdzania w bik i krd”, gdyż przyciąga to wzrok konsumentów i jest traktowane jako coś lepszego. Nie tylko nie do końca jest to korzystne dla pożyczkobiorcy, ale również zazwyczaj te hasła mijają się z prawdą, ale o tym za chwilę. Aby  dokładnie zrozumieć sens i znaczenie kredytu bez bik i krd na początku dowiedzmy się co oznaczają dokładnie skróty bik, krd czy też big.

Rejestry Dłużników

Rejestry dłużników są w Polsce tak naprawdę trzy i są one dla siebie konkurentami na rynku. Aby mieć pewność o wypłacalności klienta banki zazwyczaj pobierają informacje ze wszystkich. Rejestry działające w Polsce to:

– Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (znany jak big), którego głównym akcjonariuszem jest Biuro Informacji Kredytowej (znany jako bik). Oba rejestry współpracują ze sobą bardzo blisko i wymieniają się informacjami

– ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (znany jako erif)

– Krajowy Rejestr Dłużników Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (znany jako krd)

Czy kredyt bez bik i krd są zgodne z prawem?

Zgodnie z prawem polskim każdy pożyczkodawca musi dokonać analizy zdolności kredytowej klienta, oznacza to również konieczność sprawdzenia informacji o nim w jednym z rejestrów dłużników. Dlatego kredyt online bez bik jest możliwy, ale oznacza to, że zdolność kredytowa jest ustalana na podstawie informacji z dwóch pozostałych baz. Nie oznacza to też pewności otrzymania pieniędzy, bo część pożyczkodawców wpisuje swoich dłużników nawet do wszystkich trzech rejestrów. Dlatego też można powiedzieć, że po części hasło marketingowe „kredyt bez bik i krd przez internet” jest tylko pustym slangiem. Część konsumentów wpada w tę pułapkę wierząc, że nie będą sprawdzani w żadnej z baz dłużników. Jednak podczas potwierdzania wniosku muszą również wyrazić zgodę na sprawdzenie swoich danych w jednej z baz, gdyż pożyczkodawca nie ma prawa zrobić tego bez zgody klienta. Niewiele osób dokładnie czyta regulaminy. Automatycznie zaznaczają kolejne pola wymagane i stąd również wynika ogromna nieświadomość w tym temacie.

Czy w takim razie nie mam szans na kredyt bez bik?

Kredyt bez bik sam w sobie jest możliwy, tak samo jak bez krd czy też erif, jednak żaden klient nie może legalnie otrzymać kredytu bez sprawdzenia w żadnej bazie. Jednak to nie oznacza, że osoby mające złą historię kredytową nie mogą otrzymać gotówki. W wielu wypadkach kredyt bez bik przez internet oznacza, że firma sprawdza przyszłych pożyczkobiorców w bazach dłużników, jednak nie są one czynnikiem decydującym o przyznaniu pożyczki. Oznacza to, że nawet osoby z niespłaconymi zaległościami mogą liczyć na pomoc finansową. Kredyt dla zadluzonych w biku jest również możliwością dla osób, które w tym konkretnym rejestrze dłużników mają bardzo złą historię, a do innych nie zostali wpisani. Wtedy pożyczkodawca z innych baz nie otrzymuje negatywnych informacji i w ten sposób jest skory do udzielnia danemu klientowi kredytu.

Czy warto wziąć kredyt bez bik?

Kredyt dla zadłużonych bez bik jest zwykle droższy niż ten zwykły. Jeżeli pożyczkodawca jest świadom, że wcześniej nie raz klientowi nie udało się oddać gotówki na czas to ryzyko jako ponosi znacznie wzrasta, co również odbija się na cenie. Dlatego jeśli ktoś nie miał wcześniej spóźnień w spłacie (liczą się jedynie opóźnienia ponad 60 dniowe) to lepiej skorzystać z tradycyjnych ofert. Z drugiej strony jeśli ktoś posiada złą historię kredytową, to najlepiej jest skorzystać jednego z trzech wyjść:

  1. Sprawdzić informacje o sobie we wszystkich trzech bazach dłużników (koszt uzyskania jednorazowo raportu na swój temat w jednej bazie to koszt kilkunastu złotych) i na tej podstawie podjąć decyzję czy kredyt bez sprawdzania w bik jest dobrym pomysłem, a może bardziej opłaca się bez krd lub erif.
  2. Złożyć wniosek w firmie, która otwarcie przyznaje się do sprawdzania klientów w bazach dłużników, jednak zastrzega sobie, że jest to jedynie ze względu na wymagania prawne i że informacje pozyskane tam nie będą decydujące przy przyznawaniu kredytu.
  3. Złożyć wniosek w Credy.pl, gdzie specjalnie opracowany algorytm dobierze pożyczkodawcę, który zgodzi się pożyczyć pieniądze, a na dodatek będzie najkorzystniejszy z punkt widzenia klienta. Credy.pl ma prawie 95% zaakceptowanych wniosków, co oznacza, że jeśli jest taka możliwość, to zawsze znajdzie pożyczkodawcę, który zgodzi się udzielić kredytu nawet w najcięższych sytuacjach.

Kredyty chwilówki bez bik można powiedzieć, że są bardziej chwytem marketingowym niż prawdziwą grupą zobowiązań. Kiedyś kredyt przez internet bez bik był utożsamiany z zobowiązaniem bez sprawdzania w jakichkolwiek bazach. Teraz jest bardziej slangiem używanym przez firmy, które pomimo złej historii kredytowej są w stanie udzielić pożyczki. Naturalnie pożyczki kredyty bez bik są pewnym rozwiązaniem dla osób, które mają konkretnie mają długi odnotowane w tej bazie, jednak prawdopodobieństwo że są one odnotowane jedynie w tej jednej, a w innych znajdują się same pozytywne wpisy, jest niewielkie. Dlatego w mojej opinii  takich sytuacjach najpewniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z firmy pośredniczącej jak Credy.pl i uzyskanie łatwo i szybko potrzebnych pieniędzy.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności