Program "Przyjazne Osiedle" - jakie są jego założenia i cele?

Poprawa jakości życia na polskich osiedlach to jeden z głównych celów programu „Przyjazne Osiedle”. Czas trwania ma wynosić 10 lat, a jego zamierzenia są niezwykle ambitne. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega, a także co mieszkańcy blokowisk będą mogli dzięki niemu zyskać. Pozostań z nami, aby dowiedzieć się więcej!

program przyjazne osiedle

Program "Przyjazne Osiedle" - skąd ta inicjatywa i jakie mają być jej cele?

Program ten był jednym z motorów napędzających kampanię wyborczą partii Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z założeniami miałby on pomóc w modernizacji oraz rewitalizacji osiedli z tzw. wielkiej płyty, które często są daleko z tyłu, jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania i komfort mieszkańców. Są także nieefektywne energetycznie, co wpływa na większe zużycie energii i wysokie rachunki.

Cele programu to m.in.:

  • dodatkowe windy w budynkach, dla poprawy komfortu mieszkańców,
  • budowa garaży, a także miejsc postojowych,
  • termomodernizacja w celu obniżenia rachunków,
  • remont instalacji,
  • montaż fotowoltaiki,
  • polepszenie akustyki mieszkań,
  • inwestycja w architekturę zieleni wokół nieruchomości.

Jakie mają być koszty programu "Przyjazne Osiedle"?

Realizacja działań programowych miałaby w ciągu 10 lat pochłonąć 10 mld złotych. Czy jednak ta z pozoru wysoka kwota będzie wystarczająca?

Szacuje się, że bloków z wielkiej płyty jest obecnie w Polsce około 60 tys., choć nie każdy wymaga termomodernizacji. Szacunki pokazują, że takich prac może wymagać około 25 tys. spośród nich. Koszt termomodernizacji jednego budynku należy określić na kwotę około 1 mln złotych. Mamy więc kwotę, która tylko na tego typu działania znacząco przewyższa cały budżet. Można więc poddawać pod wątpliwość, co z innymi punktami programu, skoro budżet miałby nie być wystarczający na takie podstawowe działania.

Nie ulega jednak wątpliwości, że takie kroki są absolutnie niezbędne. Obecnie w takich budynkach mieszka bowiem około 50 proc. polskich rodzin, czyli nawet 12 mln osób. Wiele z takich bloków było budowanych w latach 70. ubiegłego wieku, nie mają więc oczywiście nowoczesnych rozwiązań, które korzystnie wpływałyby na komfort życia. Są to natomiast budynki wytrzymałe, w przypadku których zdecydowanie warto podejmować prace termomodernizacyjne i sprawiać, że będą możliwe do zamieszkania jeszcze przez kolejne dekady.

Nie każdy będzie też wymagał podjęcia dokładnie tych samych prac. Dlatego eksperci wskazują, że w program „Przyjazne Osiedle” wymaga indywidualnego podejścia oraz oceny każdej inwestycji z osobna.

Konsultacje i wdrożenia

Szczegóły programu miały już zostać opracowane. Kolejnym etapem będą więc konsultacje pozwalające na to, aby określić, jakie działania powinny zostać podjęte w pierwszej kolejności. Jak wspomnieliśmy, będzie to zależne od potrzeb każdej wspólnoty z osobna.

Operatorem programu „Przyjazne Osiedle” jest Bank Gospodarstwa Krajowego, na którego stronie będzie można składać wnioski o finansowanie prac. Ma być to możliwe od 1 stycznia 2024, gdy zostanie umieszczony specjalny formularz pozwalający na zgłoszenie do programu. Pomysłodawcy nalegają jednak, aby już teraz rozpocząć we wspólnotach mieszkaniowych rozmowy na temat tego, jakie prace są niezbędne. Dzięki temu możliwe okaże się sprawniejsze przystąpienie do inicjatywy i tym samym uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia sprawy.

Co z innymi programami?

Warto pamiętać, że w Polsce działają także inne inicjatywy termomodernizacyjne. Zdecydowana większość z nich kierowana jest jednak do właścicieli domów jednorodzinnych.

Natomiast w przypadku bloków z wielkiej płyty zastosowanie ma również Program TERMO. Obejmuje on wsparcie w formie spłaty części kredytu dla właścicieli lub zarządców, o ile spełniają oni dodatkowe wymagania. Jedną z propozycji jest premia remontowa dla budynków, których użytkowanie rozpoczęło się co najmniej 40 lat temu. Wówczas można uzyskać dofinansowanie 25 proc. do kosztów przedsięwzięcia. 

Ciekawym wariantem jest też grant termomodernizacyjny, który można uzyskać w kwocie od 26 do 41 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. To rozwiązanie jest m.in. dla wspólnot mieszkaniowych, ale i dla osób fizycznych, czyli także właścicieli domów jednorodzinnych.

Co istotne, w przypadku tego programu nabór jest stały i również prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do którego można zgłaszać się po dofinansowanie.

Program „Przyjazne Osiedle” zdecydowanie jednak poszerzy zakres dostępnych możliwości. Będzie można bowiem wybierać, który z nich będzie lepiej dopasowany do potrzeb wspólnoty oraz tego, jakie prace muszą zostać wykonane w przypadku konkretnego budynku mieszkalnego.

Podsumowanie

Bloki z wielkiej płyty z pewnością będą coraz bardziej odbiegać od standardów nowoczesnego budownictwa. Dlatego zmiany są niezbędne, ale i bardzo kosztowne. Program „Przyjazne Osiedle” ma więc szansę na to, aby cieszyć się sporą popularnością i korzystnie wpłynąć na oblicze polskich blokowisk. Jak jednak będzie w praktyce? Tego dowiemy się już wkrótce!