Plany emerytalne jako opcja długoterminowa

Plany emerytalne jako opcja długoterminowa

Co to jest plan emerytalny

O emeryturach często mówi się jak o ziemi obiecanej. To czas, kiedy nie musisz pracować, a pieniądze nadal spływają na Twoje konto. To też moment na to, aby wykonać wszystkie te czynności, na które nie miałeś wcześniej czasu, zarabiając pieniądze i budując swoją karierę.

Oczywiście pieniądze, które spływają regularnie na Twoje konto, nie biorą się znikąd. Emerytury istnieją głównie dzięki planom emerytalnym, od tego też pochodzi sama ich nazwa.

co

Pierwsze plany emerytalne pochodzą z 1875 r., kiedy to zostały ustanowione przez American Express Company w USA. Zasadniczo pracownicze plany emerytalne to programy, w których zarówno pracownik, jak i jego pracodawca, zbierają pieniądze do funduszu emerytalnego. Płatności wypłacane przez pracodawcę zależą od stażu pracy pracownika (ile lat pracuje w danej firmie), a także rocznego wynagrodzenia uzyskanego podczas pracy. Płatności te są inwestowane na różne sposoby, aby inflacja nie wpływała na nie niekorzystnie. Z funduszu, który był gromadzony przez całe życie, pracownikowi będą wypłacane płatności w trakcie jego lat emerytalnych. W niektórych przypadkach można uzyskać wszystkie pieniądze na raz w formie ryczałtu, ale bardziej powszechną opcją są regularne comiesięczne płatności. 

Korzyści planu emerytalnego

Emerytury cieszą się hojnymi ulgami podatkowymi. Podatki mogą pochłonąć i często pochłaniają dużą część twoich zarobków, ale kiedy wpłacasz pieniądze do funduszu emerytalnego, system podatkowy nie będzie ich przetwarzał.

Pracownicze plany emerytalne są również bardzo proste. Jak często myślisz o swoim? Właśnie! Nie myślisz o nim wcale. Nie możesz „zapomnieć” o żadnej płatności, ponieważ dokonywane są one automatycznie. Pieniądze po prostu gromadzą się samodzielnie w funduszu, a kiedy przyjdzie czas, aby je wykorzystać – będą czekać w gotowości. Tego rodzaju zabezpieczenie oraz konserwatywne i bezpieczne podejście do finansów jest istotne dla wielu osób.

Ponadto, gdy posiadasz stały plan emerytalny, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy na temat inwestowania. Ludzie, którzy się tym zajmują, mają wieloletnią wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Zajmują się tym każdego dnia, więc nie możesz konkurować z nimi i „wiedzieć lepiej”. Zaufaj im, jeśli chodzi o zarządzanie finansami. Inwestowanie nie jest jednorazowe, a wymaga stałej obserwacji, poświęcenia i czasu. Na dłuższą metę prawdopodobnie przyniesie ci to więcej korzyści niż robienie tego samemu. Podsumowując - najbardziej rentowne plany emerytalne to te przygotowane dla Ciebie przez ekspertów

Wady planów emerytalnych

Najważniejsze jest, aby zawsze rozumieć, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi. Wygoda może być czasami najsłabszym aspektem klasycznego systemu emerytalnego. Po prostu zapominasz o swoich finansach i nie masz pojęcia, co dzieje się z Twoimi oszczędnościami.

Regularnie sprawdzaj, ile pieniędzy masz w swoim funduszu emerytalnym. Zobacz, jak radzi on sobie z inflacją. Jeśli nie wiesz, co to jest inflacja - jest to spadek siły nabywczej pieniądza. Dlatego twój fundusz emerytalny musi być naprawdę dobrze przed nią chroniony. Najbardziej zyskowne pracownicze plany emerytalne zawsze uwzględniają inflację i regularnie zmieniają taktykę, aby najskuteczniej z nią walczyć.

Może w perspektywie choćby pięciu lat nie wyrządzi ona zbyt wielu szkód, ale Twój fundusz zdecydowanie powinien być chroniony długoterminowo, w perspektywie 40-50 lat. Dlatego na bieżąco śledź co dzieje się z Twoim funduszem i sprawdzaj, czy inwestycje dokonywane za pomocą twoich pieniędzy leżą w twoim najlepszym interesie. Jeśli nie, nie wahaj się przenieść pieniędzy do innego dostawcy/banku. Znajdź najbardziej rentowne pracownicze plany emerytalne i obserwuj, czy działają tak, jak powinny.

Inna początkowa zaleta programu emerytalnego – fakt, że ktoś podejmuje decyzje inwestycyjne za Ciebie - może być jednocześnie wadą. Osoby zajmujące się Twoimi pieniędzmi nie będą chciały ich stracić i podejmować zbyt dużego ryzyka. Oznacza to, że twoje pieniądze będą bezpieczne, ale może aż nazbyt bezpieczne. Możesz nie uzyskać zwrotu, tak jak przy prywatnych inwestycjach lub kiedy osobiście zatrudniasz kogoś do obsługi swoich funduszy. Tak więc nawet najlepsze systemy emerytalne są nadal konserwatywne. Jeśli szukasz ryzyka i masz inne środki na sfinansowanie swojej emerytury, możesz zauważyć korzyść ze wzięcia rzeczy we własne ręce i dokonania dalszych inwestycji.

Podsumowanie

Podsumowując - długoterminowe plany emerytalne łączące inwestycje, tworzą twoją pensję i są dobrym pomysłem, jeśli chcesz solidnego, niezawodnego i długoterminowego rozwiązania. Podobnie jeśli jesteś gotów na konserwatywne podejście i zależy Ci głównie na podtrzymaniu wartości swoich pieniędzy.

Jeśli masz odwagę i chcesz zmaksymalizować swoje zyski, lepszym rozwiązaniem jest aktywne inwestowanie w różne aktywa (giełda, obligacje itp.). W ten sposób możesz stracić część środków, ale możesz również osiągnąć znaczny zysk i w starszym wieku być dużo bogatszym. Zyskujesz w ten sposób więcej, niż mogą zaoferować Ci nawet najbardziej dochodowe pracownicze plany emerytalne, ale jednocześnie podejmujesz większe ryzyko. 

Jeśli chcesz zacząć inwestować, ale brakuje Ci wstępnej kwoty, jedną z opcji jest uzyskanie pożyczki online. To szybki i wygodny sposób, a ponadto możesz go dostosować do innych zobowiązań finansowych. Oznacza to, że możesz samodzielnie wybrać kwotę pożyczki i okres spłaty. 

Credy to firma, która współpracuje z najbardziej wiarygodnymi pożyczkodawcami na rynku, którzy oferują niezwykle konkurencyjne stopy procentowe, a proces składania wniosków przebiega niezwykle szybko i łatwo. Wystarczy podać podstawowe dane osobowe i poczekać na ofertę. Z proponowanych ofert wybierzesz najbardziej odpowiednią dla siebie, a pieniądze pojawią się wkrótce na Twoim koncie bankowym.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności