Pożyczka czy darowizna? Co warto wiedzieć

Pożyczka czy darowizna? Co warto wiedzieć

Kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji lub potrzebujemy pilnie pożyczyć dodatkowych pieniędzy - mamy dwa wyjścia. Możemy skorzystać z oferty kredytu lub pożyczki. O pożyczkę możemy aktualnie zawnioskować online bez wychodzenia z domu, a o tym czy otrzymamy środki zdecyduje ewentualny pożyczkodawca. Druga opcja to możliwość zwrócenia się o pomoc do rodziny lub znajomych. Może to też być darowizna czy pożyczka od rodziców. Często rozwiązanie takie może być dla nas bardziej korzystne, o ile będziemy pamiętać, że są pewne zasady prawne, które regulują kwestie pożyczania nawet wśród najbliższych. Warto zatem poznać kilka najważniejszych zasad, tak aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Pożyczka czy darowizna od rodziców - co wybrać?

Pożyczka a darowizna - czym są i jakie są różnice?

1. Pożyczka - jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę od rodziców to musimy przede wszystkim pamiętać o dwóch rzeczach: 

  • w przypadku pożyczki powyżej 1000 zł obowiązuje forma pisemna, 
  • pożyczanie od osób prywatnych nakłada obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. podatek PCC od pożyczki. 

Osoby prywatne to właśnie rodzice, rodzeństwo, wujkowie, a także nasi znajomi. Pożyczając od osób prywatnych mamy obowiązek zapłaty podatku w wysokości 0.5% od wysokości pożyczanej kwoty. W odróżnieniu do pożyczek bankowych i pozabankowych, które są zwolnione z tego podatku. Ważne jest zatem to, aby do kwot powyżej 1000 zł sporządzać umowy, dobrze mieć również pokwitowanie odbioru takiej pożyczki, aby udokumentować w urzędzie skarbowym jej wysokość. Najlepszym rozwiązaniem jest przelew na rachunek bankowy. Naszym obowiązkiem jest zwrócić pożyczkę na zasadach jakie ustaliliśmy z pożyczkodawcą. Zwracamy taką samą kwotę, o ile zapisy umowy nie stanowią inaczej. 

Ustawa przewiduje kilka wyjątków, w których jesteśmy zwolnieni z podatku PCC: 

  • pożyczki do kwoty 1000 zł., poniżej tej kwoty nie wymaga się również formy pisemnej, 
  • pożyczki do kwoty 9637 zł. pod warunkiem, że stronami umowy są osoby z pierwszej grupy podatkowej (mąż, żona, syn, córka, wnuki, prawnuki, matka, ojciec, dziadkowie, macocha, ojczym, synowa, zięć, teściowie), 
  • pożyczka od wspólnika lub akcjonariusza na rzecz spółki kapitałowej, 
  • pożyczka z ZFŚS, funduszów zakładowych, od związków zawodowych, kas zapomogowych, od SKOK, 
  • od zagranicznych przedsiębiorców udzielających kredytów i pożyczek o ile nie mają siedziby ani zarządu na terenie Polski.

Więcej na temat podatku od pożyczki przeczytasz również w artykule: Podatek od pożyczki - 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o PCC. 

2. Darowizna - w odróżnieniu od pożyczki jest opcją bezzwrotną, czyli darowizny nie musimy zwracać. Objęta jest podatkiem od spadków i darowizn, czyli jest inaczej opodatkowana. To czy zapłacimy podatek zależy od rodzaju więzi rodzinnych, wartości wsparcia lub dochowania formalności związanych z poinformowaniem urzędu skarbowego o zaistniałym fakcie. W przypadku darowizny od rodziców przedstawia się to następująco: 

Grupa zerowa - jeżeli wartość darowizny nie przekracza 9637 zł to nie mamy obowiązku zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego, ani nie płacimy w tym przypadku podatku. Do grupy zerowej zaliczamy: małżonków, córkę, syna, wnuki, prawnuki, matkę, ojca, dziadków, rodzeństwo, ojczyma, macochę. Jeżeli darowizna przekracza wartość 9637 zł to, żeby nie zapłacić podatku musimy poinformować urząd skarbowy w ciągu 6 miesięcy o fakcie otrzymania darowizny oraz darowiznę taka przyjąć na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym, czyli nie w gotówce. Po przekroczeniu ustawowych 6 miesięcy tracimy prawo do zwolnienia z podatku. Zapłacimy wtedy 3, 5 lub 7% w zależności od kwoty jaką otrzymaliśmy. 

Zwolnienie z obowiązku zgłaszania darowizny obowiązuje również jeżeli nabyliśmy prawa majątkowe w formie aktu notarialnego.

Pożyczka czy darowizna od rodziców - co zatem wybrać?

Wszystko będzie zależeć tak naprawdę od kondycji finansowej rodziców i relacji jakie mamy między sobą. Na pytanie pożyczka czy darowizna nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi. Z punktu widzenia osoby, która potrzebuje dodatkowych środków, lepiej otrzymać darowiznę. Po pierwsze nie trzeba jej zwracać, po drugie darowizna od rodziców nie jest opodatkowana. Pożyczkę należy zwrócić i jeżeli przekracza kwotę 9637 zł to dodatkowo należy zapłacić podatek PCC. Od strony prawnej darowizna jest również mniej kłopotliwa, bo do kwoty 9637 zł nie trzeba jej w ogóle zgłaszać. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę pamiętajmy, że od kwoty 1000 zł wymagana jest forma pisemna takiej umowy. 

Darowizna czy pożyczka od rodziców to na pewno dobre rozwiązanie, o ile mamy możliwość zwrócenia się pomoc w takiej formie. W innym wypadku jeżeli pilnie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy możemy zwrócić się do banku, lub skorzystać z ofert pożyczek od firm pozabankowych. Zarówno kredyty bankowe, jak i chwilówki online należy dobrze przeanalizować, tak aby podjąć najlepsza dla nas decyzję.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności