Pożyczka na samochód w świetle zmian w akcyzie

Pożyczka na samochód w świetle zmian w akcyzie

pożyczka na samochód, pożyczka samochodowa, pożyczka na sfinansowanie samochodu, zmiany w akcyzie, akcyza, wysokość akcyzy

W świetle nowej ustawy dotyczącej akcyzy od samochodów sprowadzanie pojazdów o wyższym standardzie stanie się o wiele korzystniejsze, niż jest ono teraz. Warto w takiej sytuacji przemyśleć zakup auta z zagranicy, nawet jeśli miałoby się to wiązać z pożyczką na samochód, bo jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, będzie można zaoszczędzić nawet około 15% wartości samochodu.

Obniżka akcyzy i pożyczka na samochód idą w parze

Do tej pory od aut z zagranicy należało odprowadzić podatek wysokości 3,1%, jeśli ich silnik nie przekraczał 2 000 ccm i aż 18,6% wartości pojazdów, jeśli posiadał on silnik powyżej 2 000 ccm. Większość osób nie stać na kupno pojazdu za gotówkę, więc taki zakup wiąże się zwykle z pożyczką na auto. Rozwiązanie to nabiera dodatkowych plusów, ponieważ dzięki obniżce akcyzy, coraz to więcej osób będzie mogło wziąć taką pożyczkę, gdyż jej koszt zamortyzuje obniżenie podatku. Nie dziwi jednak fakt, że przy tak wysokiej akcyzie i odsetkach związanych z kredytem, częstym zjawiskiem było zaniżanie ceny pojazdu, czy przy autach o większej pojemności sprowadzanie ich jako ciężarowe (dla których akcyza wynosi 0%). Aby uniknąć kontynuowania tych nieprawidłowości, w nowej ustawie wysokość akcyzy ma zależeć od roku wyprodukowania auta i pojemności silnika, a nie od jego wartości.

Jak zapowiada Wiesław Jasiński, najbardziej skorzystają na tym osoby, które będą sprowadzać relatywnie nowe samochody, o niewielkich silnikach. Można liczyć, że historii, w których osoby musiały brać dodatkową pożyczkę samochodową, aby być w stanie zapłacić akcyzę, będzie coraz mniej. Nowy sposób rozliczanie podatku ma być dużo łatwiejszy. Po wprowadzeniu nowej ustawy ma pojawić się tabela, na podstawie której, będzie można ustalić, ile należy zapłacić podatku. Eliminując czynnik ludzki, jakim była opinia biegłego, od której to w dużej mierze zależało, jak wysoki będzie podatek, autorzy ustawy mają nadzieję zwalczyć nieprawidłowości i nadużycia związane ze sprowadzeniem aut z zagranicy.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności