Pożyczka prywatna pod weksel się nie starzeje

Pożyczka prywatna pod weksel

Historia weksli sięga XII. Kiedy północne Włochy były podzielone na małe państewka, z których wszystkie miały odmienną walutę, kupcy oddawali do banku swoje pieniądze otrzymując w zamian weksel, dzięki któremu mogli dokonać transakcji w sąsiednich państwach., bez potrzeby posiadania tamtejszych pieniędzy.

W obecnej chwili jest to papier wartościowy na mocy, którego osoba wystawiająca zobowiązuje się do wypłaty określonej sumy, w określonym miejscu i czasie ( mówimy wtedy o wekslu własnym) lub może oznaczać wezwanie do zapłaty dla osoby, która go otrzymała (weksel trasowany). Weksel może pełnić funkcję:

– kredytową
– płatniczą
– gwarancyjną
– obiegową i refinansową

Stanowi on swoiste zabezpieczanie dla obu stron transakcji, dlatego pożyczka pod weksel zwykle odbywa się nawet bez podpisania umowy. Przyspiesza to cały proces, a jednocześnie daje gwarancje niezmienności warunków. Ogromną zaletą jest również ominięcie dodatkowej opłaty jaką jest podatek od czynności cywilno-prawnych, który trzeba uiścić przy każdej innej formie kredytu.

Jakie są plusy i minusy pożyczki pod weksel?

Tak jak już było wspomniane plusem jest szybkość tego rozwiązania. Nie trzeba przynosić zaświadczeń o zatrudnieniu, podpisywać umowy, ani nie jest się sprawdzanym w żadnej z instytucji jak BIK, czy BIG. To sprawia, że przyznawalność prywatnej pożyczki pod weksel jest dużo wyższa niż zwykłej. Mogą ją otrzymać nawet osoby, które posiadają już zobowiązania finansowe. Także weksel jest bardzo bezpieczną formą umowy, gdyż jego treść jest niezmienna, co jest gwarancją stałych warunków bez żadnych kruczków.

Co więcej pożyczka na weksel może być udzielana tylko przez osoby prywatne i instytucje pozabankowe. Jest ona „bezwarunkowym zobowiązaniem”, co oznacza, że sam weksel nie jest powiązany z żadnym innym dokumentem i wyniku z tego, że na jego spłatę nie wpływają żadne inne okoliczności czy warunki.

Niebezpieczeństwem wiążącym się z zobowiązaniem w tej formie jest to, że nie jest objęta gwarancją prawa bankowego, więc w razie niewypłacalności konsekwencje mogą być bardzo poważne. Kolejnym minusem jest ich cena, choć nieatrakcyjne oprocentowanie nie jest regułom. Dzięki ominięciu podatku i dodatkowych opłat często naliczanych przez banki w niektórych przypadkach pożyczka prywatna pod weksel może konkurować cenowo z innymi formami zobowiązań. Jednak przed podpisaniem każdego zobowiązania, lepiej zawczasu się zapoznać się dokładnie z warunkami weksla.

Bezpieczniej i więcej

Pożyczka prywatna w tej formie nie ma określonej sumy maksymalnej, jej wysokość jest ustalana pomiędzy pożyczkobiorcą, pożyczkodawcą. Dzięki temu pozwala to na uzyskanie większej szybkiej pożyczki niż w przypadku innych opcji. Weksel czasem jest nazywany nawet „żywym pieniądzem”, gdyż jest to najprostszy i najłatwiejszy sposób pozyskania gotówki.

Trzeba jednak pamiętać, że źle wypełniony weksel może przysporzyć wielu problemów, więc decydując się na ten sposób należy przyłożyć wielką wagę do sposobu wypełniania tego dokumentu. Przede wszystkim powinien on zawierać:

-nazwę „weksel” umieszczoną na samej górze
-dane kredytodawcy i kredytobiorcy
-miejsce i czas spłaty zobowiązania
-datę i miejsce, w którym został podpisany dokument
-podpis pożyczkobiorcy

Kluczowe jest również wpisanie kwoty pożyczki, gdyż jej brak daje możliwość pożyczkodawcy na ustalenie bez zgody klienta wysokości zobowiązania. W Internecie pojawia się wciąż wiele historii, w których osoby zapomniały, o tym jakże ważnym kroku i wyniku tego ich dług urósł z kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy. Jeżeli firma lub osoba mówi „udzielę pożyczki pod weksel”, jednak nie chce podać sumy i twierdzi, że ustali się ją później, powinien być to dla nas znak ostrzegawczy. Każda uczciwa firma przedstawia warunki na początku i ustala wysokość zobowiązania, dlatego warto jak podczas każdej pożyczki pozabankowej mieć oczy szeroko otwarte.