Przelew weryfikacyjny - definicja

Przelew weryfikacyjny jest jednym z kroków wnioskowania w przypadku takiej usługi jak pożyczka przez Internet w firmach pozabankowych i może być również wykorzystywany w bankach. Służy do potwierdzenia tożsamości osoby składającej wniosek. Pożyczkodawca sprawdza w ten sposób, czy dane zawarte we wniosku są zgodne z danymi z przelewu. Koszt przelewu weryfikacyjnego to najczęściej 1 grosz lub 1 złoty. Środki po zaksięgowaniu zazwyczaj nie są zwracane.

Dlaczego przelew weryfikacyjny jest wymagany?

Głównym powodem jest wykluczenie wyłudzenia pożyczki na skradziony lub zgubiony dowód osobisty, a także na skan dowodu. Za pomocą przelewu weryfikacyjnego pożyczkodawca w szybki sposób potwierdza, kto jest właścicielem rachunku bankowego oraz sprawdza zgodność danych z osobą wnioskującą. Celem takiego przelewu jest więc zwiększenie bezpieczeństwa transakcji zawieranych online. 

W ten sposób firma pożyczkowa potwierdza również numer konta, na który zostaną przelane środki z pożyczki i dzięki temu nie wpłyną one na błędnie podany numer konta. Procedura ta często dotyczy tylko nowych klientów danej firmy pożyczkowej. Uzyskanie chwilówki online bez weryfikacji tożsamości w praktyce nie jest możliwe. Alternatywą do przelewu weryfikacyjnego może być: KontoConnect, Instantor, Kontomatik lub czek GIRO. W tym ostatnim przykładzie nasze dane weryfikowane są w placówce pocztowej.

Jak prawidłowo wykonać przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny należy wykonać ściśle według instrukcji firmy pożyczkowej, gdyż w innym przypadku potwierdzenie naszej tożsamości nie będzie możliwe. Pierwszy krok to zalogowanie się do bankowości internetowej banku, w którym posiadamy rachunek. Następnie wykonujemy przelew:

  • kopiujemy numer konta podany przez firmę pożyczkową,

  • uzupełniamy nazwę odbiorcy,

  • w tytule przelewu uzupełniamy informacje wymagane przez pożyczkodawcę,

  • wybieramy kwotę przelewu: 1 gr, 10 gr lub 1 zł,

  • zatwierdzamy i wykonujemy przelew weryfikacyjny.

Zazwyczaj przelew taki wymagany jest od nowych klientów danego pożyczkodawcy, czyli tylko podczas ubiegania się o pierwszą pożyczkę. Kolejne pożyczki w tej samej firmie nie będą wymagały potwierdzania danych. Jeżeli pożyczkobiorca nie ma pewności co do legalnej działalności danej instytucji, to przed wykonaniem przelewu może ją sprawdzić w Rejestrze Firm Pożyczkowych.