Jakie są różne rodzaje pożyczek?

Jakie są różne rodzaje pożyczek?

Kiedy znajdziesz się w sytuacji, w której planujesz wziąć pożyczkę, możesz czuć się nieco przytłoczony wszystkimi dostępnymi rodzajami pożyczek na rynku.

Istnieją instytucje o pewnej i stabilnej pozycji, takie jak banki, które są bezpiecznym i najpopularniejszym miejscem pożyczania pieniędzy - prawie zawsze dawana jest Ci gwarancja uzyskania potrzebnej kwoty. Jednak najprawdopodobniej taka pożyczka będzie się wiązała z dużą ilością papierkowej roboty, długim okresem oczekiwania, a ponadto będzie wymagana od Ciebie nieskazitelna historia kredytowa.

Istnieją również inne, bardziej nowoczesne rozwiązania. Należą do nich przede wszystkim pożyczki online. To wygodna opcja, która umożliwia uzyskanie potrzebnych środków finansowych, bez konieczności wychodzenia z domu. Ponownie, w przypadku pożyczek online, twoja historia kredytowa ma znaczenie, ale jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu czasu, takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne. 

Pożyczka bankowa i online to dwa najpopularniejsze rodzaje pożyczek. Zapewne zdecydujesz się na jeden z nich. Warto jednak wiedzieć, że mają one też wiele podkategorii. Pożyczki o stałym oprocentowaniu, pożyczki konsolidacyjne, pożyczki pod zastaw, pożyczki niezabezpieczone, hipoteki, wszystkie pożyczki online itp.

Wybór najlepszej opcji dla Ciebie zależy od konkretnej potrzeby i sytuacji finansowej. Musisz zdecydować, który rodzaj pożyczki będzie dla Ciebie najlepszy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pożyczce zabezpieczonej. Zabezpieczenie to często gwarancja, że otrzymasz kwotę, której potrzebujesz. 

Rodzaje pożyczek a stopień ich oprocentowania

Biorąc pożyczkę, nigdy nie spłacasz samych pożyczonych pieniędzy. Zawsze dodawana jest do pożyczonej kwoty stopa procentowa podzielona na wszystkie płatności ratalne. Jej wielkość zależy od wielu różnych czynników: okresu kredytowania, historii kredytowej, ilości pożyczanych pieniędzy itd. Wszystkie te zmienne odgrywają istotną rolę, jednak ogólna zasada brzmi, że im większe ryzyko stanowisz dla pożyczkodawcy, tym wyższa stopa procentowa zostanie Ci zaproponowana. Oznacza to, że jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej - twoje dochody nie są zbyt wysokie lub masz w historii kredytowej coś, co nie podoba się pożyczkodawcy – najprawdopodobniej czeka Cię wyższa stopa procentowa. To z kolei oznacza, że ludzie w kiepskiej sytuacji finansowej uzyskają gorsze warunki kredytu niż ci, którzy są bardziej uprzywilejowani.

Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka dla pożyczkodawcy i uzyskania lepszych warunków kredytu (gwarancja uzyskania pożyczki) jest zabezpieczenie pożyczki.

Czym jest pożyczka zabezpieczona?

Jakie są rodzaje pożyczek? Jedną z nich jest pożyczka zabezpieczona, która oznacza, że zastawiłeś część swoich aktywów w ramach pożyczki. Dla pożyczkodawcy pozytywnymi aspektami są w takiej sytuacji gwarancja i bezpieczeństwo, a dla Ciebie niższe oprocentowanie.

Jak wygląda to w praktyce? Jeśli nie dokonasz płatności w ustalonym terminie, pożyczkodawca będzie miał prawo wykorzystać zabezpieczenie na pokrycie kosztów. Taka pożyczka dodatkowo jest dużo łatwiejsza do uzyskania. Ponadto, w ten sposób możesz pożyczyć większą kwotę pieniędzy, jeśli posiadasz zabezpieczenie jako rozwiązanie awaryjne. Byłoby to z kolei niemożliwe do osiągnięcia bez zabezpieczenia.

Bardzo ważną kwestią do rozważenia jest to, co będziesz chciał wykorzystać jako zabezpieczenie. Czym będzie gwarancja spłaty pożyczki dla pożyczkodawcy? Aktywa, którymi możesz zabezpieczyć pożyczkę, mogą być bardzo różne. Mogą one obejmować zarówno nieruchomości osobiste, czeki z wypłatą, pojazdy osobiste, a nawet rachunki inwestycyjne i kosztowności, takie jak przedmioty kolekcjonerskie czy dzieła sztuki.

Rodzaje pożyczek a forma zabezpieczenia

Większość ludzi posiada samochód, więc najczęstszym pytaniem związanym z pożyczkami pod zastaw jest „Czy mogę użyć mojego samochodu jako zabezpieczenia?” Krótka odpowiedź brzmi: tak, możesz, ale jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

Najpierw sprawdź, jakie ubezpieczenie posiada Twój samochód. Większość ubezpieczeń pokrywa tylko koszty, które ponosisz w stosunku do drugiego samochodu. I odwrotnie - gdy ktoś spowoduje wypadek, jego ubezpieczenie płaci za naprawę samochodu.

Zwykłe ubezpieczenie najczęściej nie obejmuje jednak kosztów naprawy samochodu, gdy sam spowodowałeś wypadek. Upewnij się, że ubezpieczasz również swój samochód od tego typu okoliczności. W przeciwnym razie pożyczkodawca może nie uznać Twojego zabezpieczenia, jeżeli istnieje ryzyko utraty jego wartości rynkowej w razie wypadku i ponadto bez odpowiedniego ubezpieczenia. Możesz też podpisać z pożyczkodawcą umowę, z której będzie wynikało, że dostanie on pieniądze, jeśli samochód zostanie uszkodzony.

Oczywiście musisz pamiętać, że nie możesz sprzedać samochodu, który jest używany jako zabezpieczenie. Pożyczkodawca jest czymś w rodzaju współwłaściciela, gdy spłacasz pożyczkę. Ponadto bardzo wskazane jest dokonywanie płatności zgodnie z harmonogramem i nie spóźnianie się z nimi.

Jeśli zdecydowałeś się użyć swojego samochodu jako zabezpieczenia, musisz najpierw pozwolić specjaliście ocenić jego wartość. Zazwyczaj możesz pożyczyć do około 50% wartości swojego pojazdu. Po dokonaniu oceny wartości, możesz skorzystać z oferty pożyczki, która Ci odpowiada.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z zabezpieczenia pożyczki czy nie, bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy pożyczkodawca, którego wybierzesz jest wiarygodny. Sprawdź wszystkie dostępne rodzaje kredytów wraz z ich charakterystyką i wybierz coś dla siebie. Credy współpracuje tylko z najbardziej zaufanymi partnerami na rynku.

Proces aplikacji w Credy jest prosty i szybki. Wystarczy podać swoje dane osobowe i czekać na oferty. Po ich otrzymaniu wybierasz tę najlepszą dla siebie i gotowe. To banalnie proste! 

Sprawdź również, jaka jest różnica między pożyczką a kredytem.


Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności