Czym jest RRSO i jak obliczyć je w pożyczce?

Czym jest RRSO i jak obliczyć je w pożyczce?

RRSO – co to jest?

Zaciągając pożyczkę, powinieneś pamiętać, że składa się ona z wielu różnych elementów. Mamy więc kwotę główną pożyczki - czyli kwotę, o którą będziesz się ubiegać i którą otrzymasz na swoje konto bankowe. Do tego dochodzą odsetki - czyli kwota, którą płacisz dodatkowo każdego miesiąca. W skrócie są to pieniądze, które płacisz za to, że otrzymałeś pożyczkę. Czym więc jest roczna stopa oprocentowania, RRSO?

kalkulator

Być może słyszałeś to pojęcie w swoich rocznych raportach kart kredytowych - RRSO to w skrócie roczny koszt pożyczki. Jest to średnia roczna stopa procentowa uwzględnionych odsetek i opłat. Zazwyczaj podaje się ją przy zaciąganiu pożyczki - ułatwia to klientom obliczenie, która pożyczka jest dla nich tańsza. Jednak RRSO nie jest do końca takie proste, jeśli zaczniemy porównywać różne rodzaje pożyczek, poza kartami kredytowymi (dług w tym przypadku jest najczęściej powiązany właśnie z RRSO). Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak obliczane jest RRSO w pożyczkach?

Oprócz uwzględnienia oprocentowania pożyczek, RRSO może obejmować inne opłaty. Na przykład opłatę wstępną. Powiedzmy, że zaciągasz pożyczkę na kwotę 4.000 zł na okres 6 miesięcy. Finalnie zapłacisz odsetki w wysokości 300 zł i opłatę wstępną w wysokości 100 zł. Jakie jest zatem Twoje RRSO? Najpierw zsumuj opłatę wstępną i odsetki w wysokości 400 zł. Następnie podziel to przez sumę kredytu (400: 4.000 = 0,1). Kolejno podziel otrzymany wynik przez okres kredytowania (0,1: 180 = 0,00055556). Na koniec pomnóż to przez 100, a potem przez 365 - w tym przypadku RRSO wyniesie 20,28%.

Dobrze jest wiedzieć jak dokonywać takich obliczeń, biorąc pod uwagę, że RRSO są zazwyczaj najlepszym sposobem na porównanie jednej opcji pożyczki z drugą. Niskie stopy procentowe mogą być bardzo mylące, a znając sposób obliczania RRSO poznasz ukryte koszty pożyczki. W ten sposób Twój dług będzie pod kontrolą i nic Cię nie zaskoczy.

RRSO może jednak przybierać różne formy. Przyjrzyjmy się bliżej różnym odmianom.

Czy istnieją różne rodzaje RRSO?

Istnieją na przykład karne RRSO, które mogą być przyznawane użytkownikom kart kredytowych. Zwykle wiąże się z opóźnieniami w płatnościach i trwa przez określoną ilość czasu. Po pewnym okresie, kiedy dług za odsetki zostanie wyrównany, RRSO karne jest anulowane. Tego typu RRSO są wydawane, ponieważ gdy klient spłaca swój dług za późno, wystawca karty kredytowej jest narażony na ryzyko, że klient w ogóle nie spłaci swojego zadłużenia. Aby zrekompensować to ryzyko, stosuje się właśnie tę karę, aby zachęcić klientów do terminowej spłaty zadłużenia.

RRSO można również podzielić na stałe i zmienne. Stałe nie zmienia się na podstawie indeksu przez cały okres kredytowania. Jeśli preferujesz określony budżet na dłuższą metę, lepiej od niego nie odchodzić.

Z kolei zmienne RRSO stale ulega zmianom. Może wahać się na twoją korzyść lub niekorzyść. Jeśli jesteś skłonny zaryzykować i uważasz, że indeks, z którym powiązane jest RRSO pozostanie na niższym poziomie przez dłuższy czas, to zmienne RRSO jest właśnie dla Ciebie. 

Czy możesz wpłynąć na RRSO własnych pożyczek??

Za każdym razem, gdy zaciągniesz pożyczkę, czy to hipotekę, pożyczkę na samochód czy kartę kredytową, Twoja historia kredytowa jest brana pod uwagę. Niezależnie od tego, czy chodzi o rachunek, którego zapomniałeś zapłacić, bieżącą niespłaconą pożyczkę, czy Twoją ogólną historię wydatków - wszystko to wpłynie na oferowane warunki pożyczki. Pamiętaj więc, aby utrzymywać swoją historię kredytową w doskonałej formie, gdyż zagwarantuje Ci to lepsze warunki kredytu, w tym RRSO.

Kwestia RRSO może być początkowo nieco trudna do zrozumienia, ale na dłuższą metę opanowanie jej przyniesie ogromne korzyści. Zrozumiesz w ten sposób dziedzinę pożyczek i kart kredytowych i stanie się to dla Ciebie bardziej przejrzyste. Porównywanie różnych rodzajów pożyczek o różnym okresie kredytowania wciąż może nie należeć do prostych zadań, ale znajomość tego, czym jest i jak obliczać RRSO znacznie Ci w tym pomoże.

Świetnym sposobem na dobre poznanie finansów jest samodzielne określenie okresu kredytowania. W ten sposób możesz dostosować pożyczkę do własnych potrzeb.

Credy współpracuje z najlepszymi partnerami pożyczkowymi na rynku. Proces składania wniosku jest łatwy i przejrzysty. Musisz jedynie podać dane osobowe i poczekać na ofertę. Kiedy skontaktujemy się z Tobą, wystarczy, że wybierzesz ofertę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Po zaakceptowaniu pożyczki pieniądze zostaną przesłane na Twoje konto bankowe. 

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności