Spirala kredytowa i pożyczki. Jak nie wpaść w pętlę pożyczkową?
Pożyczkobiorcy z kilkunastotysięcznym długiem nie zakładają, że jedna szybka pożyczka online będzie pierwszym krokiem do długotrwałego zadłużenia. Łatwo wpaść w spiralę pożyczkową, jeżeli bez zastanowienia zaciąga się kolejne krótkoterminowe pożyczki na spłatę długu lub nagle traci się pracę i stałe dochody. Jak uniknąć pętli pożyczkowej? Jak wyjść z długów?
Spirala pożyczkowa powstaje w sytuacji, kiedy konsument nie jest w stanie spłacić szybkiej pożyczki w terminie i na spłatę zadłużenia zaciąga kolejne zobowiązanie finansowe, którego również nie spłaca w określonym czasie. Następuje błędne koło pożyczania pieniędzy, rosnących odsetek i wysokich prowizji, z których nie jest lekko wyjść, zwłaszcza jeżeli ma się bardzo poważne problemy finansowe.
Pożyczka na zapłacenie pożyczki a spirala zadłużenia
Pobieranie pożyczki na spłatę poprzedniego zadłużenia ma sens, jeżeli mamy tylko chwilowe problemy z płynnością finansową, a w kolejnym miesiącu stuprocentowo będziemy posiadali środki finansowe na spłatę zadłużenia.
Jeżeli kolejna pożyczka ma uregulować tylko jedną ratę zadłużenia, miesiąc później dochodzi do sumowania się długu – dłużnik ma do zapłacenia kolejną ratę pierwszej pożyczki i drugą pożyczkę. Spłatę można przesunąć w czasie, ale pożyczkodawca za przedłużenie spłaty dolicza do długu dodatkowe koszty.
Jeżeli dłużnik nie spłaca zadłużenia przez dłuższy okres i nieustannie korzysta z prawa do przedłużenia spłaty, dochodzi do sytuacji, kiedy zaczyna w ratach spłacać tak naprawdę owe opłaty za przedłużenia – tymczasem zaciągnięte zadłużenie pozostaje nadal niespłacone. Koszty pożyczki lub kilku pożyczek (prowizje, opłaty, oprocentowanie) przewyższają kwotę pożyczonych pieniędzy.
Jak uniknąć pętli zadłużenia? Jak wyjść ze spirali pożyczkowej?
Jeśli już masz na swoim koncie kilka długów – nie pożyczaj więcej pieniędzy. Ani od firm pożyczkowych, ani od banków. Nie narażaj się na kolejne odsetki, prowizje i opłaty za przesuwanie terminów spłaty rat. Jeżeli masz taką możliwość i naglącą potrzebę, postaraj się pożyczyć pieniądze od rodziny czy znajomych – mogą Cię poratować w trudnej sytuacji, nie żądając spłaty żadnych odsetek. Nie wstydź się prosić o pomoc.
Spróbuj połączyć swoje zadłużenie w kredyt konsolidacyjny, łączący wszystkie długi w jeden, który będziesz spłacać w ratach bankowi. Przyznanie takiego kredytu zależy od Twojej historii kredytowej w BIK oraz wysokości zadłużenia.
Jeżeli nie możesz uzyskać kredytu konsolidacyjnego, pozostaje Ci ograniczanie wydatków, poszukiwanie pracy dorywczej jako dodatkowego źródła dochodu oraz wnikliwe prowadzenie skoroszytu budżetu domowego.
Warto wykonać również tabelę, w której uwzględnisz poszczególne zadłużenia wraz z odsetkami i terminami spłat. Sprawdź, które zadłużenie rośnie najszybciej, które odsetki są najwyższe – spłać je w pierwszej kolejności. Postaraj się o spłacanie poszczególnych długów w całości, aby uniknąć sytuacji, w której spłacasz tylko część jednej pożyczki, aby w następnym miesiącu zapłacić za przedłużenie spłaty kolejnej raty.
Pomocy możesz szukać na forach internetowych o tematyce finansowej, kredytowej i pożyczkowej, na których wypowiadają się nie tylko specjaliści w tych dziedzinach, ale również pracownicy rozmaitych firm.
Przyjrzyj się, jak problem z zadłużeniem rozwiązali inni ludzie. Szukaj wzorów postępowania, porad i słów wsparcia, które jest ważne w trudnej sytuacji finansowej, powodującej długotrwały stres.