Sporty na jesień. Jaki sport uprawiać jesienią i ile to kosztuje?

Sporty na jesień. Jaki sport uprawiać jesienią i ile to kosztuje?

W czasie lata zielone parki wypełniają się biegaczami i rowerzystami, boiska pasjonatami piłki nożnej czy koszykówki. Ale kiedy liście opadają z drzew, wiatr staje się chłodny, a dni krótsze, wówczas pozostają tam tylko najwytrwalsi. Jak zatem pozostać w dobrej formie w czasie jesieni i jednocześnie nie obciążyć swojego portfela?

Jesień przybiera różne formy – niekiedy jest ponura i deszczowa, ale bywa również złota i słoneczna. Wszystkie jej charaktery stwarzają inne możliwości. Aby podtrzymywać swoją dobrą kondycję, wykształconą w czasie wakacji, wystarczy dostosować się do panujących warunków.

Jesień jedynie za oknem, a sport w domu

Jeżeli pogoda nie zachęca do trenowania na zewnątrz, możemy pozostać w pomieszczeniu – wbrew pozorom jesień nie stwarza problemów, tylko uświadamia możliwości.

Ćwiczenia w domu – moda na zdrowy tryb życia promuje wszelki sport, który pozwala nam dbać o właściwy stan organizmu. Niezwykle popularne, szczególnie wśród kobiet, jest wykonywanie ćwiczeń w domu – wystarczy zainspirować się jedną z trenerek fitness, których filmy można znaleźć w Internecie.

Sporty na jesień. Jaki sport uprawiać jesienią i ile to kosztuje?

Jeżeli naprawdę lubimy to robić, dobrym pomysłem jest urozmaicenie ćwiczeń poprzez zakupienie pomocnych elementów – takich jak hantle. Ich koszt jest bardzo zróżnicowany – ceny wahają się od 30 do 80 zł w zależności od ciężaru oraz materiału, z jakiego są wykonane.

Pasjonaci coraz częściej korzystają także z droższych urządzeń, jak stepper lub bieżnia, które zamieniają nasz dom w dobrą alternatywę dla siłowni. Stepper to wydatek rzędu 150 – 250 zł, natomiast bieżnia bywa inwestycją dla największych entuzjastów – jej koszt wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeżeli zamierzamy ćwiczyć w domu, to z pewnością dodatkowe narzędzia sprawią, że nie będziemy znudzeni, co jest istotną motywacją, ale również pozwolą nam zadbać o partie mięśniowe, które rozwiniemy jeszcze bardziej dzięki dodatkowym przyrządom.

Siłownia – jeżeli dodatkową motywację do ćwiczeń czerpiemy od innych osób, warto zapisać się na siłownię. W Internecie można znaleźć opinie na temat najlepszych w mieście miejsc tego typu. Możemy również od razu porównać ceny karnetów, wahające się w granicach 150 zł za miesiąc – w zależności od wykupionego pakietu i możliwej ilości wejść.

Basen – pływanie przyciąga swoich entuzjastów przez cały rok. O ile w czasie wakacji zapełnione są plaże, jak i aquaparki, o tyle w okresie chłodniejszych pór miłośnicy pływania przenoszą się naturalnie tylko do wewnątrz. Takie miejsca często wyposażone są również w inne atrakcje – saunę, jacuzzi czy też bicze wodne, zjeżdżalnie i rwące rzeki. Jednorazowy bilet wstępu na trzy godziny kosztuje ponad 30 zł, natomiast karnet około 150 zł na miesiąc. Aquaparki oferują często korzystne zniżki dla dzieci lub całych rodzin.

Sporty halowe – gdy na zewnątrz hula wiatr, większość pasjonatów gier zespołowych przenosi się na sale gimnastyczne. Jeżeli zgłosimy chęć użytkowania obiektu w określonych godzinach i zarezerwujemy sobie miejsce, uiszczając stosowną opłatę, wówczas możemy zebrać grupę znajomych i wspólnie z nimi cieszyć się grą. Cena wynajmu różni się w zależności od miasta. Często spotkać można oferty wynoszące maksymalnie 100 zł za godzinę. Oczywiście jest to koszt, który możemy rozdzielić pomiędzy całą naszą grupę.

Zajęcia taneczno – sportowe – cieszą się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród kobiet. Szczególnie popularna jest zumba łącząca taniec i wpływy technik fitness. Koszt zajęć jednorazowych wynosi zwykle około 20 zł, natomiast karnet 70 – 80 zł na miesiąc. Nierzadko pierwsze zajęcia oferowane są za darmo w celu umożliwienia klientom wyrobienia sobie opinii poprzez jednorazową praktykę.

Jak ćwiczyć taniej?

Sporty praktykowane wewnątrz wiążą się zwykle z kosztami za bilet wstępu, dlatego zawsze warto zapoznać się z możliwościami ich obniżenia.

Karnety – jeśli jesteśmy zdecydowani na regularne korzystanie z danego miejsca, wówczas opłacalną opcją jest wykupienie karnetu na pewien okres. Dzięki temu możemy naprawdę oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

Multisport dla pracowników – karty Multisport są oferowane przez wiele firm i umożliwiają nam darmowe wejścia do partnerskich miejsc związanych ze sportem, na przykład na basen czy siłownię.

Polska złota jesień na sportowo

Jesień nie musi jednak oznaczać całkowitego przeniesienia się pod dach sal gimnastycznych czy basenów. W słoneczne dni bardzo dobrym pomysłem jest wybranie się na rower lub bieganie.

Bieganie w ostatnich promykach jesiennego słońca będzie dla nas korzystne z powodu wytwarzania witaminy D – właśnie pod wpływem promieni słonecznych. O ile w czasie wakacji nasz organizm otrzymuje zwykle sporą jej dawkę, o tyle w okresie jesienno – zimowym jesteśmy narażeni na jej niedobory. Witamina D zapobiega cukrzycy, nowotworom i chorobom zapalnym, jak również odpowiada za zdrowie kości poprzez wchłanianie wapnia. W ponurym okresie jesiennym, gdy jesteśmy narażeni na chandrę, przebywanie na słońcu możliwie jak najczęściej znacząco poprawi nasze samopoczucie – w końcu podczas biegania wytwarzają się również endorfiny.

Ponadto bieganie w nieco chłodniejsze dni z pewnością poprawi nie tylko Twoją kondycję, ale również odporność. Nie obawiaj się niższych temperatur – zwłaszcza o poranku i pod wieczór – ubierz się cieplej i idź pobiegać!

Jazda na rowerze – jesienna pogoda nierzadko sprzyja wycieczkom rowerowym we dwoje lub całą rodziną – warto wykorzystać ten czas, zanim spadnie śnieg.

Spacer – nawet tak prozaiczna aktywność jak spacer może odpowiednio dotlenić nasz organizm i dodać nam energii, zwłaszcza gdy mamy możliwość odbycia go w słonecznym, złotym parku.

Nordic walking – wiele starszych osób preferuje tą formę aktywności. Oprócz zalet tradycyjnego spaceru pozwala ona również na wypracowanie właściwej sylwetki, co korzystnie wpływa na kręgosłup, a także wzmocnienie mięśni tułowia, ramion oraz barków. Efektywny trening poprawia również wydolność układu oddechowego i krążenie. Koszt kijków do nordic walkingu wynosi od ok. 40 zł do nawet 400 zł.

Rolki – jesień to wciąż dobry czas na nie. Jeśli znamy dobre miejsce do pojeżdżenia, możemy przypomnieć sobie technikę, która przyda nam się zimą przy okazji wizyt na lodowisku.

Jak nie zamrozić siebie i nie wyzerować konta?

Jeżeli chcesz biegać lub jeździć na rowerze w chłodne dni, konieczne jest wyposażenie się w ciepłą odzież. Możemy kupić profesjonalny strój – koszt bluzy czy kurtki to wydatek powyżej 100 zł. Warto też zadbać o swoje stopy, kupując buty do biegania na zimę – ze specjalną membraną, chroniącą przed zmarznięciem i zmoczeniem stóp. Ich ceny różnią się w zależności od producenta – od 100 do kilkuset złotych.

Możemy jednak oszczędzić na odzieży poprzez ubranie się na cebulkę – założenie koszulki, bluzy i kurtki umożliwia zdjęcie przynajmniej jednej części odzieży, gdyby jednak było Ci za ciepło. Ważne jest, aby ubranie było oddychające i nie ograniczało naszych ruchów – warto też wybierać tkaniny umożliwiające odprowadzenie potu zamiast wchłaniającej wilgoć bawełny.

Najtrudniej jest wstać z kanapy

Wszelki ruch to zdrowie – niezależnie od tego, czy aktywnie spędzamy czas w pomieszczeniu czy na zewnątrz. Każda pora roku stwarza warunki do uprawiania innych dyscyplin sportowych, a jednocześnie nie pozbawia nas możliwości praktykowania naszych ulubionych – dlatego wystarczy garść dobrych chęci i szybko przekonamy się, ile przyjemności i korzyści przynosi sport.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności