Wyprawka dla dziecka do szkoły – ile to kosztuje?

Wyprawka dla dziecka do szkoły – ile to kosztuje?

Coroczny koszt wyprawki dla dziecka w wieku szkolnym nie jest niczym nie spodziewanym – ale może wciąż stresować tak samo rodziców, którzy mają bardzo napięty budżet domowy. Tym bardziej, że wg CBOS w ubiegłym roku rodzice wydali średnio 828 zł na wyprawkę do szkoły dla jednego dziecka. Jak zminimalizować szkolne wydatki? Gdzie szukać pomocy finansowej?

Kiedy podręczniki do szkoły nie należą do najtańszych…

Sytuacji nie poprawia fakt, że dopiero od 1 września 2017 roku zostanie wprowadzona reforma podręcznikowa, która zwolni wszystkich rodziców dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych z kupowania podręczników, które będą dostępne dla wszystkich uczniów w bibliotekach szkolnych. W tym roku otrzymają je tylko uczniowie pierwszych, drugich i czwartych klas podstawówki oraz pierwszych klas gimnazjum. Jak oszczędzać na wydatkach na dziecko do szkoły do tego czasu?

Program „Wyprawka szkolna” dla uczniów

Od 13 lat Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi program pomocowy dla uczniów z rodzin ubogich oraz uczniów niepełnosprawnych „Wyprawka szkolna” – w roku szkolnym 2015/2015 na zrealizowanie programu zostanie przeznaczone 51 mln złotych. Dofinansowanie – w zależności od klasy i konieczności zakupów podręczników do kształcenia specjalnego – może wynosić od 225 do 445 zł lub – 770 zł w ostatnim przypadku.

Program nie obejmuje niestety wszystkich uczniów – dotyczy trzech grup:

  • uczniów klas trzecich szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
  • uczniów kontynuujących naukę wg nowej podstawy programowej na poziomie klasy czwartej technikum,
  • uczniów niepełnosprawnych (m.in. słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, sprzężoną, afazją, zespołem Aspergera).

Dofinansowanie jest zależne od:

  • dochodu w rodzinie – nie przekraczającego 574 zł,
  • decyzji dyrektora szkoły – jeżeli uczniowi nie przysługuje dofinansowanie ze względu na dochód, dyrektor placówki może wydać opinię na podstawie oceny warunków ekonomicznych i społecznych (konieczne jest uprzednie złożenie wniosku uzasadniającego otrzymanie pomocy),
  • niepełnosprawności – dofinansowanie przysługuje uczniom niepełnosprawnym bez względu na dochód, aczkolwiek muszą oni posiadać orzeczenie o konieczności kształcenia specjalnego.

Jednak rodzice powinni pamiętać, że dzięki programowi nie otrzymują do rąk własnych pieniędzy na wydatki – ale są one zwrotem za poniesione przez nich uprzednio koszty wyprawki. Podstawą otrzymania dofinansowania po zakupach jest paragon lub faktura.

Jak oszczędzać na zakupie wyprawki szkolnej?

Wyprawka dla dziecka do szkoły - ile to kosztuje?

Oszczędność na wyprawce do szkoły dla dziecka jest nieco utrudniona przez prawdopodobną konieczność zakupu nowych podręczników w związku ze zmianami programowymi – w takiej sytuacji używane – i tańsze – podręczniki nie zawierają identycznych treści, co nowe, więc nie jako wymuszane jest inwestowanie w nowości – i to tylko na rok, ponieważ kolejna klasa stawia nowe wymagania…i obowiązek kupna nowych książek. Tym samym – finansowe koło wydatków się zamyka. Czy można je inaczej zmniejszyć?

Tak – oszczędzając na pozostałych elementach wyprawki szkolnej. Tutaj okażą się pomocne liczne wyprzedaże w supermarketach. Rozsądni rodzice powinni zebrać konkurencyjne oferty i porównać je ze sobą, aby nie przepłacać.

Przydatne będzie zorganizowanie pisemnej listy niezbędnych artykułów szkolnych. Nie ma sensu zakup artykułów „na wszelki wypadek”, jeżeli Twoje środki finansowe są bardzo ograniczone. Racjonalnie przemyśl potrzeby swojej pociechy – ideałem byłoby wzorowanie się na zakupach z roku poprzedniego i zastanowienie się, na co finanse zostały spożytkowane nie do końca potrzebnie, a czego zabrakło – i co musiało zostać zakupione droższym kosztem w małych sklepach papierniczych, nie mogących cenowo konkurować z marketami.

Oszczędzamy na ubraniach i akcesoriach sportowych – ale nie na jakości

Zbyt kosztowne jest kupowanie corocznie stroju na WF – oczywiście jest konieczne w przypadkach, kiedy dziecko bardzo szybko wyrasta z ubrań, ale dla nieco starszej pociechy opłaca się kupić stroje sportowe, które z pewnością będą się cieszyć dobrą jakością na co najmniej 2-3 lata. Jednorazowy duży wydatek może wydawać się trudny do zniesienia – ale w dłuższej perspektywie się opłaca, zwłaszcza jeżeli Twoje dziecko ma predyspozycje do rozwijania sportowej pasji. Konieczne jest wtedy np. profesjonalne obuwie wysokiej jakości – jeżeli nie jesteś do niego przekonany, zastanów się, ile mogłyby kosztować wizyty u specjalisty w przypadku kontuzji.

Jeżeli rozsądnie i z planowaniem podejdziesz do zakupu wyprawki szkolnej dla dziecka – a także postarasz się o dofinansowanie, jeżeli uważasz, że przysługuje Twojej pociesze – może się okazać, że statystyczne wydatki jednak rozmijają się z prawdziwymi kosztami wyposażenia dziecka do szkoły…i że strach przed poważnym nadwyrężeniem budżetu miał tylko wielkie oczy.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności