Dlaczego warto oszczędzać?

Dlaczego warto oszczędzać?

Być może jesteś zdania, że nieoczekiwane sytuacje są tak rzadkie, że przygotowywanie się do nich nie ma sensu. Po co rezygnować z hedonistycznego stylu życia, w którym możesz mieć tyle, ile chcesz i kupować wszystko, co przyjdzie ci na myśl? Po co rezygnować z tego tylko ze względu na coś, co może się nigdy nie wydarzyć?

cele w oszczedzaniu

Ostatnie kilka miesięcy pokazało, że niespodziewane sytuacje naprawdę się zdarzają. Wiele osób straciło znaczną część swoich dochodów lub straciło pracę, a niezliczone firmy zbankrutowały lub musiały zawiesić działalność. Jeśli masz oszczędności, możesz odetchnąć z ulgą. Jednak, jeśli nie masz żadnych zaoszczędzonych środków, możesz znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać. Budżet, którym dysponujemy co miesiąc, niezależnie od wielkości, pozwala nam na oszczędzanie. Nawet niewielkie sumy za kilka miesięcy lub lat stworzą dużą sumę. Myślisz, że zarabiasz za mało, aby oszczędzać? Spójrz na to z innej strony… Lepiej oszczędzać mało niż nie oszczędzać wcale.

Przyjrzyjmy się zatem głównemu tematowi dzisiejszego tekstu, czyli porady i wskazówki na temat tego, jak oszczędzać więcej, lepiej i jak robić to bez utraty wysokiej jakości życia, do której jesteś przyzwyczajony.

Klasyka – zasada 20/30/50

Jest to prawdopodobnie najbardziej znana porada dla tych, którzy chcą dbać o swój budżet i zacząć skutecznie oszczędzać. To bardzo prosta zasada. Z miesięcznych dochodów wydajesz 50% na swoje codzienne potrzeby, 30% na zachcianki, a pozostałe 20% oszczędzasz. Przyjrzyjmy się temu trochę bliżej. Przez Twoje codzienne potrzeby mamy na myśli wszystko, czego potrzebujesz do przetrwania. To wszystkie rachunki związane z mieszkaniem, a także rachunki za zakupy czy prąd. Jeśli potrzebujesz samochodu, aby dostać się do pracy i nie możesz skorzystać z transportu publicznego, jest to oczywiście również Twoja konieczna potrzeba.

Do zachcianek zaliczamy wszystko, co jest „zbędne”, np. jedzenie na mieście, wyjścia do kina lub teatru, zakupy odzieżowe lub zakup innych niekoniecznie potrzebnych rzeczy, bez których możesz żyć. (Warto zauważyć, że podróżowanie to potrzeba, a nie zachcianka.) Na koniec, 20% dochodów trafia do oszczędności. Pamiętaj - nie dotykaj tych środków pod żadnym pozorem! 

Spróbuj przetestować ten schemat na sobie. Istnieje powód, dla którego te wskazówki na temat tego, jak dbać o budżet i jak efektywnie oszczędzać są tak popularne. Porady te działają i można je dostosować do dowolnego poziomu dochodów.

Stwórz swój budżet – najważniejsze wskazówki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wielu ludzi nie przejmuje się tym, jak dbać o budżet i jak oszczędzać? Dzieje się tak, ponieważ takim osobom brakuje motywacji. Trudno pozostać zdyscyplinowanym, gdy nie widzimy do tego dobrego powodu.

Więc, najpierw zacznij od określenia swoich marzeń i celów na przyszłość. Może to być wszystko na co masz ochotę - wielka podróż w nieznane, budowa domu lub po prostu spokój ducha i stabilność finansowa w tych trudnych czasach. Następnie określ swój wymarzony budżet i zacznij robić małe kroki w kierunku osiągnięcia swojego planu. Teraz masz na co czekać, nawet jeśli jest to na razie tylko hipotetyczne założenie, o wiele łatwiej jest znaleźć w takiej sytuacji motywację. Od teraz nie rezygnujesz już z wydawania pieniędzy – a odkładasz je do skarbonki na „wyższy cel”.

Praktyczne porady na temat oszczędzania

Może teraz nie wydaje Ci się to oczywiste, ale jedną z rzeczy, które mogą przeszkadzać w utrzymaniu nawyku oszczędzania, jest porównywanie się z innymi. Osoby, które znasz, mogą być w stanie oszczędzać więcej niż Ty i jednocześnie wydawać dużo pieniędzy. Możliwe, że Twoi znajomi mają już znaczną kwotę na swoim koncie oszczędnościowym. Nie pozwól, żeby Cię to przygnębiało. Podążaj własną ścieżką, nawet jeśli kroki, które podejmujesz, są niewielkie. Pamiętaj, że warto to robić i stopniowo Twoje bezpieczeństwo finansowe będzie większe.

Kolejne porady dotyczą używania gotówki. Jeśli masz ustaloną określoną sumę pieniędzy na robienie zakupów spożywczych, bardzo prawdopodobne jest, że będziesz się jej trzymać. Możesz nawet spróbować zabierać ze sobą na zakupy konkretną sumę i zostawiać pozostałą zawartość portfela i karty kredytowe w domu. Wyznaczaj sobie budżet na każde wyjście na zakupy.

Kolejne wskazówki dotyczą tego, aby budżet podzielić na więcej części i poza wydatkami, zachciankami i oszczędnościami, przygotować też kwotę awaryjną. Oznacza to pieniądze, które zostaną Ci każdego miesiąca po wydzieleniu oszczędności. W ten sposób, jeśli pojawią się nieoczekiwane wydatki, nie zrujnują one Twoich oszczędności. Niektóre miesiące wiążą się z większymi wydatkami (grudzień i Boże Narodzenie to zdecydowanie taki okres), a tego typu środki awaryjne pomogą Ci sobie z nimi poradzić. Jeśli w danym miesiącu nie wykorzystasz środków awaryjnych możesz odłożyć je na konto oszczędnościowe na koniec miesiąca.

Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, w których pomimo dołożenia wszelkich starań będziesz potrzebować funduszu ratunkowego. W takich przypadkach pożyczki online są dobrym rozwiązaniem, ponieważ oszczędzają Ci kłopotów związanych z formalnościami w banku i zaciąganiem pożyczki na długi okres. Pożyczki online można szybko dostosować do swoich potrzeb i spłacić wygodnie wedle swoich preferencji.

Credy to firma pośrednicząca w udzielaniu pożyczek online, która współpracuje z najlepszymi partnerami na rynku. Credy nie udziela pożyczek, a gromadzi dla klientów najlepsze oferty finansowania online i wybiera najbardziej odpowiedniego pożyczkodawcę.

Aplikowanie o pożyczkę w Credy jest proste i zajmuje tylko kilka minut. Nie musisz wypełniać długich i skomplikowanych formularzy. Wystarczy podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail i numer telefonu. Następnie otrzymasz ofertę od pożyczkodawcy. Po jej potwierdzeniu pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na Twoje konto.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności