Zmiany na rynku finansowym w 2016 roku

Zmiany na rynku finansowym w 2016 roku

W świecie finansów sporo się dzieje, począwszy od zmian we wkładach własnych do kredytów mieszkaniowych, ustawie korzystnej dla frankowiczów, a skończywszy na podatkach nakładanych na firmy ubezpieczeniowe, banki i firmy pożyczkowe. Sprawdź newsy z rynku finansowego i zobacz, które zmiany dotyczą Cię bezpośrednio. 

Podatek bankowy ma pomóc w finansowaniu wydatków społecznych. Czy obciąży klientów? 

zmiany na rynku finansowym 2016

Podatek bankowy, nałożony na banki, firmy pożyczkowe, SKOK-i i firmy ubezpieczeniowe, wchodzi w życie od lutego br. Ów podatek ma wynosić rocznie 0,44% aktywów wymienionych instytucji finansowych – pozyskane w ten sposób pieniądze mają być źródłem finansowania wydatków budżetowych, w tym – przede wszystkim wydatków społecznych.

Dla wszystkich instytucji finansowych ustalono wartości aktywów wolnych od podatków, z zastrzeżeniem, że są to limity dotyczące całych grup kapitałowych, a nie pojedynczych firm, nie będą mogły się więc sztucznie dzielić, aby uniknąć płacenia podatku.

Regulacje zastrzegają, że wprowadzony podatek nie może poskutkować podrożeniem usług, na które umowy zostały zawarte wcześniej. Oznacza to, że np. nie zmieni się wysokość Twojej składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC, na które umowę zawarłeś na początku roku.

Jednakże eksperci obserwują m.in. wzrost lub pojawianie się opłat za usługi, które dotąd często były darmowe. Rosną opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, ale także wymagania, których banki oczekują od swoich klientów: chodzi np. o wysokość comiesięcznych wpływów na konto bankowe – pułapy rosną. Jeżeli co miesiąc na rachunek klienta nie wpłynie określona minimalna kwota, zostanie on obciążony opłata za prowadzenie tego rachunku.

Ustawa antylichwiarska wchodzi w życie 

O zmianach na rynku pożyczek online pisaliśmy w artykule na naszym blogu.

Wyższy wkład własny przy kredytach mieszkaniowych 

Z 10% do 15% wartości kredytowanego mieszkania wzrośnie wkład własny przy kredycie mieszkaniowym, przy czym dodatkowych 5% nie będzie można jednak pokryć ubezpieczeniem. Uzupełnieniem brakujące kwoty mogą co najwyżej stać się środki z IKE lub IKZE, zastaw na papierach wartościowych (tylko tych, które są emitowane przez NBP i Skarb Państwa) lub blokada pieniędzy na rachunku bankowym kredytobiorcy (rachunku oszczędnościowym lub lokacie terminowej).

Kończą się pieniądze z programu “Mieszkanie dla młodych”?

Program „Mieszkanie dla młodych”, który dofinansowywał wkłady własne, ma się zakończyć w roku 2018. Eksperci zapowiadają, że w marcu br. okaże się, ile właściwie środków pozostało na dalsze działanie programu w tym roku, ponieważ po 1 września 2015 nastąpił wzrost zainteresowania programem. Dlaczego? Nowelizacja ustawy wprowadziła m.in. objęcie dofinansowaniem rynku wtórnego, wprowadziła zwiększenie dopłat dla rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności