5 wskazówek, jak zmniejszyć oprocentowanie kredytu

5 wskazówek, jak zmniejszyć oprocentowanie kredytu

Spadające oprocentowanie

Czym jest stopa procentowa?

Działalność kredytowa jest jedną z najstarszych transakcji na świecie. Zawsze znajdą się osoby, które będą potrzebować dodatkowych funduszy oraz te, które chętnie je im zapewnią. Być może szukasz pracy lub znajdujesz się pomiędzy jedną pracą a drugą, a może masz inny powód, dla którego potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Pożyczając pieniądze, powinieneś wiedzieć, że tak samo, jak nie ma bezpłatnych obiadów, tak samo nie istnieją pożyczki bez odsetek.

Czy wiesz, co wchodzi w skład Twojej pożyczki? Kiedy pożyczasz pieniądze, kwota, którą możesz wykorzystać nazywana jest kwotą główną. Stopa procentowa to procent kwoty głównej pobierany przez pożyczkodawcę za korzystanie z  jego pieniędzy. Za każdym razem, gdy zaciągasz kredyt, banki obliczają dla ciebie ratę kredytu, w zależności od sumy i okresu kredytowania. Może to działać również na odwrót - na przykład banki mogą płacić odsetki za depozyty, więc w pewnym sensie pożyczają pieniądze od Ciebie. Banki oczywiście zawsze naliczają więcej odsetek niż płacą za depozyty, w przeciwnym razie nie osiągałyby żadnego zysku. Najczęstsze pożyczki udzielane przez banki i które większość ludzi zaciąga w ciągu życia, to kredyty hipoteczne. 

Stopy procentowe i sposób obliczania rat kredytu przez kredytodawców mogą zależeć od wielu różnych czynników. Jeśli kredytodawca uważa, że istnieją powody, by wątpić, że pożyczka zostanie spłacona, wówczas stopa będzie wyższa. Osoba poszukująca pracy może być bardziej ryzykowna dla banku niż ta, która ma dobrą historię pracy i obecnie jest zatrudniona.

Kiedy banki obliczają kredyty hipoteczne, uwzględniają również wiek osoby. Kolejnym aspektem wpływającym na stopę jest historia kredytowa. Jeśli jest ona niekorzystna lub zawiera podejrzane elementy, stopa procentowa będzie znacznie wyższa. Ma to na celu ochronę pożyczkodawcy przed wszelkimi nieopłaconymi pożyczkami. Istnieją również odsetki o stałym oprocentowaniu - na przykład większość kredytów hipotecznych. W takich przypadkach najpierw zapłacisz odsetki. Ale oczywiście do obliczenia kredytu hipotecznego i do obliczenia raty pożyczki mogą zaliczać się również inne aspekty. Z czasem procent faktycznego zadłużenia wzrośnie w płatnościach wraz ze spadkiem wagi odsetek.

Pomimo, że odsetki zazwyczaj nie podlegają negocjacjom, istnieją sposoby na zmniejszenie odsetek od pożyczek i kredytów hipotecznych. Sprawdźmy, jak można to zrobić i jak obliczyć pożyczki w najlepszy możliwy sposób. Dowiesz się jak zmniejszyć oprocentowanie kredytu.

Zmniejszenie oprocentowania kredytów - czy to możliwe?

1. Spłacaj zadłużenia swoimi oszczędnościami

Tak, początkowo może wydawać się to szalone - dlaczego miałbyś naruszać swoje oszczędności? Jeśli szukasz pracy i aktualnie nie czeka na Ciebie żadna interesująca oferta, może Ci się to nie spodobać. Rzeczywiście, w tej sytuacji może to nie być mądre rozwiązanie. Jednak ogólnie rzecz biorąc, jeśli odpowiednio to przeliczysz, zobaczysz, że w ten sposób oszczędzasz pieniądze. Upewnij się tylko, że opłaty za wcześniejszą spłatę nie są większe niż ogólna suma odsetek. Jeśli tak jest, unikniesz płacenia odsetek i na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze, nawet jeśli teraz Ci się tak nie wydaje, bo nie możesz „zobaczyć” tych pieniędzy fizycznie. Jak obniżyć koszty kredytu?

2. Rozważ zmianę pożyczkodawcy

Jak zmniejszyć oprocentowanie kredytów? Zapoznaj się z ofertą na rynku! Podmioty udzielające pożyczek, a zwłaszcza kredytów hipotecznych działają na rynku przepełnionym konkurencją. Stale zmieniają stopę procentową i regularnie obliczają raty pożyczek w odpowiedzi na zmieniające się wymagania rynku. Obserwuj te zmiany. Być może uzyskasz korzystniejsze oprocentowanie w innym miejscu. Jeśli zauważysz takie dostępne rozwiązanie, możesz po prostu wziąć nową pożyczkę o niższym oprocentowaniu i spłacić nią tę już istniejącą. Jednak pamiętaj - sprawdź dwukrotnie koszty wcześniejszej spłaty zadłużenia i upewnij się, czy są one wystarczająco niskie, aby zmiana była tego warta.

3. Spłać kwotę główną szybciej

Kiedy dokonujesz dodatkowych płatności, zwykle są one przeznaczone na główną kwotę kredytu. Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu jest zwykle pobierana tylko wtedy, gdy spłacasz całą kwotę. Zastanów się nad systematyczną spłatą niewielkich kwot, które z czasem zmniejszą ogólną sumę kredytu. Jeśli na przykład otrzymasz lepszą ofertę pracy, możesz zwiększyć swoje miesięczne płatności.

Stopa procentowa jest bezpośrednio powiązana z kwotą kredytu. Wraz ze zmniejszeniem kwoty rosną również Twoje odsetki. Ponadto skracasz całkowity okres spłaty pożyczki, co w dłuższej perspektywie oznacza również mniejszą całkowitą sumę odsetek. Dotyczy to zwłaszcza obliczania kredytu hipotecznego, ponieważ najczęściej są one zaciągane na długi okres. 

4. Wydaj więcej, aby wydać mniej

Powiedzmy, że potrzebujesz nowego samochodu. Jesteś między jedną pracą a drugą  lub szukasz pracy i nie chcesz dużo wydawać. Pierwszym logicznym rozwiązaniem byłoby kupienie starego samochodu, najtaniej, jak to możliwe. Jednak w rzeczywistości może Cię to kosztować więcej niż uzyskanie nowego. Stopy procentowe są znacznie wyższe w przypadku produktów lub nieruchomości o wątpliwej wartości, lub wysokim ryzyku rozpadu - przy obliczaniu pożyczek, firmy zawsze biorą pod uwagę zakupione aktywa. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się tanie, będzie miało nieoczekiwany ukryty koszt w wysokości oprocentowania kredytu. Nie mówiąc już o możliwości naprawienia starych rzeczy, co nie jest tak prawdopodobne w przypadku tych zupełnie nowych. Oznacza to, że kiedy coś kupujesz,  nigdy nie powinieneś brać pod uwagę wyłącznie wartości nominalnej. Zawsze obliczaj pożyczki i analizuj, czy to za co płacisz, jest naprawdę tym, co dostajesz, czy tylko opłatą, aby zmniejszyć ryzyko innej osoby.

5. Sprawdź swoją historię kredytową i odrób pracę domową

Możesz wpływać na odsetki, które będą Ci oferowane, utrzymując porządek w swojej historii kredytowej. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę spróbuj spłacić wszelkie istniejące mniejsze pożyczki. Sprawdź także, czy nie masz faktury, której zapomniałeś zapłacić lub czy Twoje karty kredytowe nie są maksymalnie obciążone. Upewnij się też, że masz solidną historię pracy w swoim CV.

Najważniejszą rzeczą, o której ludzie zapominają jest odrobienie pracy domowej. Research, research, research. Jak wspomnieliśmy, jest to konkurencyjny rynek i istnieje wiele różnych ofert kredytodawców. Sprawdź, co dzieje się na rynku. Zakup domu jest ogromną decyzją - a kredyty hipoteczne mogą się znacznie różnić w zależności od dostawcy. Poczekaj na moment, w którym stopy procentowe będą na niskim poziomie, a ceny nieruchomości pójdą w dół. Nie spiesz się i nie kupuj nic tylko dlatego, że wszyscy inni to robią. Miej swoją taktykę i bądź cierpliwy. Na dłuższą metę gra będzie warta świeczki.

Kto oferuje najlepsze stopy procentowe?

Jeśli potrzebujesz szybkiej pomocy finansowej, Credy to firma, której możesz zaufać. Współpracujemy z najbardziej renomowanymi kredytodawcami na rynku i zawsze upewniamy się, że ich oprocentowanie jest konkurencyjne. Wygodnie dla Ciebie, możesz dostosować okres i sumę spłaty do swoich potrzeb.

Złożenie wniosku o pożyczkę w Credy jest banalnie proste. Po prostu podaj swoje podstawowe dane osobowe, poczekaj na oferty i wybierz tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Sprawdź również, kiedy bank odmawia kredytu.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności