Bezpieczny kredyt 2%: od kiedy i dla kogo?

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie oraz życiowy cel dla wielu osób. Niestety jego zrealizowanie nie jest w obecnych czasach łatwe, przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie stopy procentowe. W realizacji tych zamierzeń może jednak pomóc program Bezpieczny kredyt 2%, mający oczywiście szereg określonych warunków. Sprawdźmy, dla kogo jest dedykowany i jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc go uzyskać. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Na czym polega Bezpieczny kredyt 2%?

Oferta ta jest jednym z elementów inicjatywy o nazwie Program Pierwsze Mieszkanie mającej ułatwić nabycie pierwszej nieruchomości. Korzyścią w jego przypadku jest stałe, niskie oprocentowanie na poziomie 2 proc., które ma obejmować 120 pierwszych rat kredytu.

Oznacza to w praktyce, że w ciągu pierwszych 10 lat spłacania zobowiązania, oprocentowanie będzie wynosiło 2% oraz dodatkowo marżę banku. Ważne jest to, że ta ostatnia ma być obliczana według wzoru ustalonego w sposób ustawowy, co ochroni przed jej zawyżeniem. Jeśli natomiast chodzi o resztę kosztów takiego kredytu, to mają być one pokrywane przez Państwo.

Co natomiast po upływie 10 lat, gdy skończą się preferencyjne warunki? Kredytobiorca będzie zobowiązany do opłacania raty według aktualnego, rynkowego oprocentowania. Ile ono wyniesie? Tego oczywiście nie wiemy. Jeśli natomiast taka przyszła rata będzie stanowiła zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu, to czas kredytowania będzie mógł być wydłużony o  5 lat. Ważne jest także to, że zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie pełnego okresu spłaty. Warto wziąć to pod uwagę podczas określania, na jaki kredyt nas stać.

Dla kogo i w jakiej kwocie Bezpieczny kredyt 2%?

Propozycja dedykowana jest dla osób w wieku do 45 lat, które jak dotąd nie miały swojego mieszkania lub domu na własność. Natomiast w przypadku małżeństw z co najmniej jednym dzieckiem, warunek wieku musi spełniać przynajmniej jedna z osób.

Jeśli chodzi o kwotę możliwą do uzyskania, to w przypadku singli będzie to do 500 tys. złotych. Natomiast małżeństwa (albo pary w związkach nieformalnych), będą mogły ubiegać się o finansowanie do 600 tys. złotych. Z takiego wsparcia można skorzystać jednak nie tylko z przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, ale i wtórnego. Dodatkowo jest ono kierowane do osób chcących nabyć działkę budowlaną lub też w celu ukończenia aktualnie istniejącej budowy. W przypadku dokończenia budowy obowiązują jednak inne kwoty. Jest to do 150 tys. zł dla osób w związkach, które prowadzą gospodarstwo domowe i mają co najmniej jedno dziecko. Natomiast osoby prowadzące gospodarstwo samodzielnie mogą liczyć na kwotę do 100 tys. zł.

Wskazówka: w przypadku produktu, jakim jest Bezpieczny kredyt 2% nie będzie obowiązywał limit metrów kwadratowych na mieszkanie, a jedynie limity kwotowe wskazane powyżej.

Od kiedy można składać wnioski?

Kolejną kwestią jest to, od kiedy można liczyć na Bezpieczny kredyt 2 procent. W praktyce ustawa weszła w życie 1 lipca, natomiast w ofercie bankowej produkt jest dostępny od 3 lipca i od tego dnia możliwe jest składanie wniosków. Wciąż nie wiadomo więc, jakim dokładnie zainteresowaniem będzie się cieszył oraz ile wniosków wpłynie. Jednak już dziś szacuje się, że będzie to program bardzo popularny, pomimo wielu ograniczeń.

Co z wkładem własnym?

Warunki Bezpiecznego kredytu 2% nie różnią się znacząco od innych kredytów, które są już aktualnie udzielane w bankach. Ponownie więc konieczne jest wniesienie wkładu własnego, którego wysokość zawsze ustalana jest przez bank. W tym przypadku pojawia się jednak dodatkowy warunek, mianowicie wkład nie może przekroczyć kwoty 200 tys. zł i nie musi mieć też formy pieniężnej. Oznacza to, że wkładem może być także np. działka własnościowa.

Aby obliczyć swoją aktualną i przybliżoną zdolność kredytową, można skorzystać z jednego z kalkulatorów dostępnych online.

Jakie banki oferują ten kredyt?

W praktyce obowiązuje lista banków, które udzielają Bezpiecznego kredytu 2%. Na 03.07.2023, czyli w dniu startu programu, ich lista była następująca:

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Bank PEKAO S.A.
  • Alior Bank S.A.
  • VeloBank S.A.
  • SGB-Bank S.A.

Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach dołączą do nich kolejne instytucje, zwłaszcza jeśli zainteresowanie tym produktem będzie wysokie.

Kredyt 2 procent: podsumowanie

Już teraz mówi się, że Bezpieczny kredyt 2% będzie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele zależy jednak od marży, którą przyjmą banki oraz od tego, czy osoby potencjalnie zainteresowane będą posiadać wymagany wkład własny. Bez tego ostatniego pozyskanie finansowania po prostu nie będzie możliwe.