Czym jest BLIK i jak z niego korzystać?

Każdy, kto korzysta z usług bankowych prędzej, czy później spotka się z usługą, jaką jest BLIK. Ten nowoczesny system płatności wykorzystywany jest głównie podczas zakupów online, a także do popularnych przelewów blik na telefon. Przeczytaj o tym, co to jest blik i jak z niego korzystać.

Co to jest BLIK?

Co to jest płatność BLIK? To jeden ze sposobów płatności, który dostępny jest w aplikacji mobilnej banku. Opcja ta dostępna jest aktualnie u ponad 95% klientów krajowych instytucji płatniczych. To, co warto podkreślić, to fakt, że system płatności mobilnych BLIK powstał w Polsce. Właścicielem marki jest Polski Standard Płatności (PSP), który tworzą eksperci odpowiedzialni za tworzenie i wdrażanie innowacyjnych programów płatności bezgotówkowych oraz płatności online.

Udziałowcami w spółce są jedne z największych banków, w tym PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, Santander Bank Polska, mBank oraz Mastercard. PSP odpowiada za rozwój funkcjonalności Blika. 

Wiemy już, co to jest BLIK. Jak jednak działa? Tak naprawdę wystarczy tylko telefon z zainstalowaną aplikacją do konta bankowego. Każda transakcja musi być zaakceptowana w aplikacji mobilnej. Aby to zrobić, wystarczy przepisać kod BLIK i zatwierdzić transakcję.

Co to jest kod BLIK?

Kod BLIK wymagany jest do tego, aby rozpocząć płatność online, w bankomacie lub na terminalu. Dostępny jest po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej banku. Co to BLIK? To 6-cyfrowy kod, który po wygenerowaniu jest ważny przez 2 minuty. W tym czasie powinniśmy dokonać płatności. Po upływie tego czasu możemy wygenerować kolejny kod. Za pomocą kodu możemy:

  • płacić w sklepach,
  • wypłacać i wpłacać gotówkę do bankomatu,
  • dokonywać natychmiastowych przelewów na telefon.

Co umożliwia BLIK?

Już wiemy, co to jest blik na telefon, dlatego teraz omówimy jego funkcjonalności. Za pomocą BLIKa m.in.:

  • zapłacimy za zakupy i usługi w Internecie – wystarczy, że na stronie sklepu internetowego wybierzemy płatność BLIK. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu. Następnie należy potwierdzić transakcję za pomocą PIN-u w aplikacji mobilnej,
  • zapłacimy za zakupy w sklepie stacjonarnym – płatność w kasie sklepu możemy dokonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na wpisaniu kodu BLIK na terminalu i zatwierdzeniu płatności za pomocą pinu w aplikacji mobilnej. Drugi sposób to dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą BLIKa. Opcja ta wymaga telefonu z funkcją NFC.
  • prześlemy pieniądze na numer telefonu – nie musisz znać numeru konta, aby przelać środki. Wystarczy, żeby osoba, której chcesz przelać pieniądze, miała również dostępną funkcję przelewu na telefon.
  • wypłacimy i wpłacimy pieniądze w bankomacie – na ekranie bankomatu wybierasz opcję wypłaty BLIK. W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o wpisanie kodu. Operację standardowo zatwierdzasz pinem w aplikacji mobilnej.

Jak przesłać pieniądze na numer telefonu?

Czym natomiast jest BLIK na telefon? To coraz bardziej popularna funkcja, która umożliwia przelanie pieniędzy na numer telefonu. Oznacza to, że nie musimy znać numeru konta osoby, do której przelewamy środki. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że tak wykonany przelew księguje się natychmiastowo na rachunku. Niezależnie od tego, czy mamy konto w tym samym banku, co odbiorca przelewu.

Czy warto korzystać z BLIKa?

Z płatności BLIK warto korzystać przede wszystkim z trzech powodów. Dzięki nim zyskujemy bowiem:

  • bezpieczeństwo – płatność nie wymaga podania numeru karty, nie logujesz się również do bankowości internetowej, każda transakcja potwierdzona jest poprzez aplikację mobilną,
  • szybkość – nie wpisujesz numeru karty, ani numeru rachunku bankowego, wystarczy przepisać kod i zaakceptować płatność w aplikacji, całość zajmuje kilka sekund,
  • wygodę – telefon masz zawsze przy sobie, dlatego nie musisz się martwić o gotówkę, zapłacisz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online.

Przeczytaj również nasz artykuł o aplikacjach do oszczędzania pieniędzy