Czy warto wziąć kredyt studencki?

Czy warto wziąć kredyt studencki?

Kredyt studencki, czy warto wziąć kredyt studencki

Studia to bardzo ważny etap w życiu człowiek, a obrany kierunek oraz pasje rozwijane w tym okresie często stają się wyznacznikiem dalszej kariery. Ukończenie renomowanej uczelni nie daje jednak gwarancji dobrej pracy, ale na pewno pomaga w rozwinięciu myślenia i przygotowuje do późniejszej posady. W obecnych czasach właściwie rzadko zdarza się, że pracodawca nie wymaga, aby osoby na wyższych stanowiskach nie posiadały wykształcenia. Okazuje się bowiem, że w Polsce ponad 40% osób w wieku 30-40 lat może pochwalić się dyplomem. Niestety problematyczne może być finansowanie edukacji, choć istnieją takie rozwiązania jak oferowany na dogodnych warunkach kredyt studencki.

Czym jest kredyt studencki?

Największym problemem, z jakim borykają się studenci są pieniądze. Rozpoczęcie uczelni wyższej wiąże się z dużymi wydatkami przez następne parę lat, co zwykle nie podoba się ani rodzicom, ani młodym ludziom. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą studia w innym mieście, które mogą obciążyć budżet rodzinny, warto pomyśleć o kredycie studenckim.

W Polsce finansowanie życia z kredytu studenckiego podczas nauki nie jest tak popularne, jak na przykład w Stanach, czy Wielkiej Brytanii. W państwach tych niewiele osób jest w stanie ukończyć wyższą uczelnię bez wsparcia finansowego z zewnątrz, ponieważ czesne jest wyjątkowo wysokie (na najdroższych amerykańskich uczelniach sięga nawet 160 000 zł rocznie).

Jak działa kredyt studencki?

Kredyt dla studenta charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowo niskim oprocentowaniem – najniższym dostępnym na rynku. RRSO dla tego typu zobowiązania wynosi zwykle nieco ponad 2%, a na dodatek wiele banków daje możliwość umorzenia kredytu dla najlepszych studentów lub w razie trudnej sytuacji finansowej. Dla porównania pożyczki pozabankowe mają oprocentowanie na poziomie kilkunastu procent.

Co więcej, kredyt dla studenta różni się jednak od zwykłego tym, że osoba pożyczająca nie otrzymuje całości pieniędzy na raz tak jak w przypadku chwilówki, ale są one mu wypłacane sukcesywnie przez wybrany okres (zwykle 5 lat). Student co miesiąc otrzymuje wcześniej ustaloną wysokość transzy i najczęściej jest to od kilkuset do nawet tysiąca złotych. 

Następnie może zaraz po zakończeniu studiów rozpocząć zwracanie gotówki lub skorzystać z karencji w spłacie kredytu studenckiego. Wysokość rat jest zwykle ustalana na podstawie dochodów już wtedy absolwenta uczelni wyższej, tak aby nie obciążały zbytnio jego budżetu.

Jakie są zalety kredytu studenckiego?

Najważniejszą zaletą studenckiego kredytu jest stabilność finansowa. W przypadku, gdy studenci ledwo wiążą koniec z końcem nie ma mowy o poświęcaniu czasu nauce. Oczywiście można uzyskać dyplom bez zaangażowania, jednak trzeba zadać sobie pytanie, czy jest to sensowne działanie. Tytuł magistra jest obecnie tak popularny, że pracodawca przede wszystkim sprawdza umiejętności nabyte w czasie studenckim i jeśli uczelnia będzie tylko przymusem, wówczas nie można liczyć na dobrą posadę.

Zaletą kredytu studenckiego jest też to, że pozwala na skupienie się na nauce, w tym ważnym dla każdego młodego człowieka czasie i pozwala na inwestycję w siebie. Warto w tym okresie zaaplikować na praktyki, dołączyć do organizacji studenckich, nauczyć się języków lub udzielać się w kołach naukowych. To wszystko da wymierny efekt w późniejszym życiu zawodowym, a kredyt  studencki da możliwość na spełnienie wszystkich planów, bez przymusu martwienia się o gotówkę.

Naturalnie takie zobowiązanie jest pewnym obciążeniem na starcie dorosłego życia, ale z drugiej strony może dać szansę uzyskania wykształcenia i posady, które bez niego nie byłyby możliwe. Podsumowując, kredyty studenckie są najtańszymi i najbardziej opłacalnymi produktami na całym rynku finansowym.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności