Czy warto wziąć kredyt studencki?

Kredyt studencki, czy warto wziąć kredyt studencki

Studia to bardzo ważny etap w życiu człowieka. Kierunek obrany oraz pasje rozwijane w tym okresie często stają się wyznacznikiem dalszej kariery. Ukończenie renomowanej uczelni nie daje gwarancji dobrej pracy, ale na pewno pomaga w rozwinięciu myślenia i przygotowuje do późniejszej posady. W obecnych czasach właściwie rzadko, który pracodawca nie wymaga na wyższe stanowiska osoby z wykształceniem wyższym, gdyż w Polsce ponad 40% ludzi w wieku 30-40 lat może pochwalić się dyplomem.

Największym problemem, z jakim borykają się studenci to pieniądze. Rozpoczęcie uczelni wyższej wiąże się z pozostaniem na garnuszku u rodziców przez następne parę lat, co zwykle nie podoba się ani rodzicom, ani młodym ludziom. Jednak gdy w grę wchodzą studia w innym mieście, które znacznie mogą obciążyć budżet rodzinny, warto pomyśleć o kredycie studenckim.

W Polsce finansowanie życia z kredytu podczas nauki nie jest tak popularne, jak na przykład w Stanach, czy Wielkiej Brytanii. Tam niewiele osób jest w stanie ukończyć wyższą uczelnię, bez wsparcia finansowego z zewnątrz, ponieważ czesne jest wyjątkowo wysokie ( na najdroższych amerykańskich uczelniach sięga nawet 160 000 zł rocznie).

Jak działa kredyt studencki?

Kredyt dla studenta charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowo niskim oprocentowaniem – najniższym dostępnym na rynku. RRSO dla tego typu zobowiązania wynosi zwykle trochę ponad 2%, czyli właściwie nic, a na dodatek wiele banków daje możliwość umorzenia kredytu dla najlepszych studentów lub w razie ciężkiej sytuacji finansowej. Dla porównania pożyczki pozabankowe mają oprocentowanie na poziomie kilkunastu procent.

Kredyt na studia różni się jednak od zwykłego, tym, że osoba pożyczająca nie otrzymuje całości pieniędzy na raz tak jak w przypadku chwilówki, ale są one mu wypłacane sukcesywnie przez wybrany okres ( zwykle 5 lat). Student co miesiąc otrzymuje wcześniej ustaloną wysokość transzy najczęściej jest to od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Następnie może zaraz po zakończeniu studiów rozpocząć zwracanie gotówki lub skorzystać z karencji w spłacie. Wysokość rat jest zwykle ustalana na podstawie dochodów już wtedy absolwenta uczelni wyższej, tak aby nie obciążały zbytnio jego budżetu.

Zalety kredytu

Najważniejszą zaletą studenckiego kredytu jest stabilność finansowa. W przypadku, gdy studenci ledwo wiążą koniec z końcem, dorabiają gdzieś nocami, nie ma mowy o porządnym studiowaniu. Trzeba pamiętać, że da się uzyskać dyplom prześlizgując się pomiędzy kolejnymi egzaminami, trochę z wykorzystaniem szczęścia lub pomocy kolegów, jednak trzeba zadać sobie pytanie, jaki sens wtedy jest rozpoczynać studia. Tytuł magistra jest teraz tak powszechny, że pracodawca przede wszystkim sprawdzi umiejętności nabyte w czasie studenckim i jeśli uczelnia będzie tylko przymusem i nie nabędzie się w tym okresie żadnej wiedzy, to nie ma co liczyć na dobrą posadę.

Kredyt studencki pozwala na skupienie się na nauce, w tym ważnym dla każdego młodego człowieka czasie, na inwestycję w siebie. Warto w tym okresie zaaplikować na praktyki, dołączyć do organizacji studenckich, nauczyć się języków, czy udzielać się w kołach naukowych, bo to wszystko da wymierny efekt potem w życiu zawodowym, a kredyt daje możliwość na spełnienie wszystkich planów, bez przymusu martwienia się o gotówkę.

Naturalnie taki kredyt jest pewnym obciążeniem na starcie dorosłego życia, ale z drugiej strony może dać szanse uzyskania wykształcenia i posady, która bez niego nie byłaby możliwa. Podsumowując, kredyty studenckie są najtańszymi i najbardziej opłacalnymi produktami na całym rynku finansowym.

Gotowy, aby otrzymać gotówkę w 10 minut?

Otrzymaj pieniądze teraz