Co to jest debet? Definicja

Debet to inaczej nazywany limit w koncie, limit odnawialny w rachunku lub linia kredytowa. Stanowi ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w wyniku wypłacenia większej ilości pieniędzy, niż było na tym rachunku. W ramach limitu debetowego posiadacz konta osobistego ma zatem możliwość wydania większej kwoty pieniędzy od salda jego własnych środków. Dodatkowo limit zwiększa saldo dostępnych środków i można skorzystać z niego w dowolnym momencie. Debet rozliczany jest w cyklach miesięcznych, a każda wpłata na konto automatycznie spłaca wykorzystany limit. 

Jak skorzystać z debetu?

Debet to dodatkowa gotówka na nieprzewidziane wydatki, a jego zaletą jest możliwość korzystania z udostępnionych środków w dowolnym momencie. Środki z debetu możemy wypłacić gotówką, zapłacić kartą lub zrobić przelew, a każdy wpływ na konto automatycznie odnawia limit. 

Aby skorzystać z debetu, należy zawrzeć oddzielną umowę z bankiem. Bardzo często usługa ta zostanie nam zaproponowana już na etapie otwierania rachunku bankowego, a samo przyznanie limitu uzależnione będzie od zdolności kredytowej klienta oraz pozytywnej weryfikacji w bazach dłużników (sprawdź też, czym jest rejestr dłużników ERIF). Przy niskich kwotach debetu proces zazwyczaj odbywa się na samo oświadczenie klienta, czyli bez konieczności przedstawiania dokumentów dochodowych. 

Ile kosztuje debet w koncie?

Za udzielenie debetu może być pobierana dodatkowa prowizja. Prowizja określana jest w wartości procentowej i jej wysokość uzależniona jest od kwoty limitu, o który wnioskujemy. Zazwyczaj im wyższa kwota debetu, tym wyższą prowizję zapłacimy. Często banki udostępniają również promocyjne oferty, w przypadku których za przyznanie debetu zapłacimy 0 zł. 

Bardzo często pobierana jest też coroczna prowizja za odnowienie linii kredytowej, oferty mogą  jednak różnić się między sobą. W przypadku braku zwrotu środków z wykorzystanego limitu w wymaganym terminie naliczają się odsetki, ale tylko od wykorzystanej kwoty debetu. Brak spłaty debetu w terminie powoduje zatem naliczanie odsetek według zmiennego oprocentowania.