Doradca kredytowy - kiedy i czy warto skorzystać z jego usług?

Chęć inwestycji w nieruchomość bardzo często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Najlepiej, jeśli przyszły kredytobiorca posiada już odpowiednią wiedzę z zakresu finansów, wtedy wybór najkorzystniejszej oferty będzie mocno uproszczony. Jednak rzeczywistości nie jest tak idealna i bardzo wiele osób potrzebuje w tym zakresie eksperckiego wsparcia

Dokładając do tego szczegółowość przepisów regulujących kredyty hipoteczne i mnogość dostępnych na rynku ofert, wydaje się, że idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego. Kiedy dobrze jest skorzystać z takiej usługi? O co pytać doradcę kredytowego i ile kosztuje doradca kredytowy? Zapraszamy do krótkiej lektury, dzięki której dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z usług doradcy kredytowego.

Kim jest doradca podatkowy i czego możesz od niego oczekiwać?

Zanim udasz się do doradcy kredytowego, to warto wiedzieć, z czym dokładnie wiąże się ta profesja oraz czego dokładnie możesz (i powinieneś) się spodziewać od takiej osoby. Przede wszystkim warto podkreślić, że dzięki regulacjom prawnym od 2017 r. doradcą kredytowym może zostać jedynie osoba, która uzyska zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego, widnieje w odpowiednim rejestrze doradców oraz uiszcza ustalone składki. 

Dzięki temu zyskujesz pewność, że jest to osoba dysponująca właściwą wiedzą. Tym samym od doradcy kredytowego dowiesz się wszystkiego na tematy związane z kredytami hipotecznymi i nie tylko, w tym szczególnie z zakresu:

  • konstrukcji i zasad działania produktu, w tym z zakresu regulacji prawnych;
  • warunków niezbędnych do spełnienia przy staraniu się o kredyt;
  • zasad udzielenia kredytów, ich kosztów i np. warunków wcześniejszej spłaty.

Doradca kredytowy - czy warto skorzystać z jego usług?

Starania o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego domu lub mieszkania to proces niejednokrotnie bardzo żmudny i wymagający bardzo dużo energii. Załatwianie formalności związanych z kompletowaniem wymaganych przez poszczególne banki dokumentów, uzyskiwanie stosownych zaświadczeń od pracodawców czy innych instytucji, a do tego prowadzenie całego procesu ściśle w porozumieniu z deweloperem, to przedsięwzięcie wymagające czasu, zaangażowania i pilnowania terminów, żeby nie stracić szansy na przyznanie kredytu z jakichś błahych powodów formalnych. 

Jeśli do tego dodać fakt, że poszczególne banki posiadają różną ofertę i politykę kredytową, to staranie się o kredyt w kilku bankach może być wyzwaniem przewyższającym indywidualne możliwości przyszłego kredytobiorcy. I właśnie w tym zakresie z pomocą przychodzi doradca kredytowy, który jest w stanie ściągnąć z barków wiele trudu związanego z procesem kredytowym.

Koszt współpracy z doradcą kredytowym

Jeśli wciąż zastanawiasz się w kontekście doradcy kredytowego, czy warto skorzystać z jego usług, to musisz wiedzieć, że są to osoby, które nie tylko mają wiedzę na temat wszystkich aktualnie dostępnych na rynku ofert kredytowych, ale również są w stanie pośredniczyć w staraniach o uzyskanie kredytu hipotecznego

Z reguły wygląda to tak, że wraz z doradcą kredytowym wybierasz 2-3 główne oferty, a po dostarczeniu dokumentów składasz z jego pośrednictwem wnioski o udzielenie kredytu. Przy pozytywnej decyzji wybierasz ostatecznie tę najlepszą ofertę i wraz z doradcą udajesz się do banku celem podpisania umowy kredytowej. 

Taka współpraca z doradcą będzie z pewnością bardzo pomocna, więc naturalnie rodzi się pytanie, ile kosztuje doradca kredytowy? Oferta na rynku finansowym jest różna w tym zakresie, ale w większości przypadków jest to usługa darmowa, a doradca kredytowy zarabia na prowizji, którą otrzyma od banku, w którym zdecydujemy się zaciągnąć kredyt.

Jak się przygotować do spotkania, czyli pytania do doradcy kredytowego

Z pewnością do spotkania z doradcą kredytowym trzeba się przygotować w zależności od posiadanej wiedzy na tematy finansowe i oferowanych przez banki ofert kredytowych. Zdecydowana większość z kredytobiorców takiej wystarczającej wiedzy nie ma, dlatego warto przygotować:

  • wszelkie informacje nt. posiadanych zasobów i możliwości finansowych (wysokość zarobków, posiadane aktywa, miesięczne wydatki, cel kredytowy oraz inne potrzeby z tym związane);
  • listę pytań do doradcy kredytowego, co nie tylko pozwoli usprawnić proces, ale i sprawić, że będzie dla nas bezpieczny.

O co pytać doradcę kredytowego? O wszelkie warunki kredytowe, jak oprocentowanie i jego składowe; warunki konieczne do spełnienia; zasady dotyczące wcześniejszej spłaty zobowiązania; potencjalne koszty dodatkowe i prowizje, a także pytania o ryzyka związane choćby ze zmianą referencyjnej stopy procentowej, która wpływać będzie na wysokość comiesięcznych rat.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Zawsze wtedy, gdy chcesz wiedzieć więcej na temat kredytów i potrzebujesz pomocy w wyborze najkorzystniejszej dla siebie oferty. Pamiętaj, że usługa doradcy kredytowego, to również znaczne uproszczenie procesu, co pozwala zaoszczędzić czas i wiele nerwów.