Instantor – co to jest i jak działa?

Instantor – co to jest i jak działa?

Szybkie pożyczki internetowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, dzięki któremu mamy możliwość otrzymać dodatkowe środki. Jak firmy pożyczkowe weryfikują naszą tożsamość w procesie online? Metod jest kilka i to właśnie Instantor jest coraz częściej wybierany. W artykule odpowiemy na pytanie, jak działa ta usługa i czy korzystanie z Instantor  jest bezpieczne.

Jak firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość klientów?

Proces wnioskowania o pożyczki online charakteryzuje się tym, że został uproszczony do minimum. Wystarczy wybrać wysokość pożyczki, ustalić termin spłaty i uzupełnić wniosek o podstawowe dane z dowodu. Konieczny będzie również telefon komórkowy i własne konto bankowe. Jednym z podstawowych działań, jakie wykona firma pożyczkowa, będzie sprawdzenie naszej tożsamości. Do tego celu może wykorzystać kilka metod, z których najbardziej popularne są:

 • Przelew weryfikacyjny – to jedna z najbardziej popularnych metod potwierdzania naszej tożsamości. Polega na tym, że na podany przez firmę pożyczkową numer bankowy, należy wykonać przelew z własnego rachunku bankowego na kwotę 1 zł lub 1 grosz (środki te najczęściej nie są zwracane). W ten sposób pożyczkodawca potwierdzi nasze imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Utrudnieniem dla potencjalnego klienta jest to, że musimy sami uzupełnić dane do przelewu zgodnie z wytycznymi firmy, w której składamy wniosek. Informacje, które otrzymuje pożyczkodawca na nasz temat, mają również bardzo ograniczony zakres. 

Minusem tej metody jest to, że jeżeli nasze konto jest w innym banku niż konto pożyczkodawcy, to środki zostaną zaksięgowane z opóźnieniem. Wydłuży to czas oczekiwania na pożyczkę.

 • Instantor – to bardziej nowoczesna usługa, z której korzysta już większość firm pożyczkowych. Na popularność tej metody wpływa fakt, że znacznie skraca czas weryfikacji tożsamości. Dodatkowo sprawdza nasze dane w szerszym zakresie, dzięki czemu firma pożyczkowa ma możliwość podjąć szybciej decyzję kredytową.

Co to jest instantor?

Instantor to specjalistyczna aplikacja służąca do potwierdzania tożsamości. Aplikacja powstała w Szwecji, twórcami są dwaj pracownicy sektora finansowego. Aktualnie wykorzystywana jest na czterech kontynentach: Ameryka Południowa, Europa, Azja, Ameryka Północna (Meksyk). W Europie oprócz Polski z aplikacji korzystają m.in.: Szwecja, Dania, Łotwa, Estonia, Litwa, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania. 

Instantor działa w pełni automatycznie, bez udziału pracowników, ma to zapewnić większą ochronę prywatności danych klienta. Metoda ta pozwala, nie tylko zweryfikować tożsamość potencjalnego klienta, ale również zweryfikować zdolność kredytową. System pobiera historię rozliczeń na danym rachunku bankowym. Dane te są następnie przetwarzane przez algorytm, w wyniku czego firma pożyczkowa otrzymuje raport na nasz temat. 

Jakie informacje pobiera Instantor?

Główną zaletą korzystania z Instantora jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na weryfikację naszych danych. Dane, które zbiera algorytm i następnie przetwarza w sposób automatyczny do raportu, to:

 • spłata zobowiązań,
 • spłata rachunków,
 • wysokość wynagrodzenia,
 • wydatki na cele konsumpcyjne,
 • inne stałe opłaty.

Przykładowy raport może zawierać poniższe informacje:

 • średnia wielkość wpływów na rachunek w ciągu miesiąca,
 • średnia wielkość wydatków w ciągu miesiąca,
 • wysokość średniego salda na rachunku,
 • liczba i kwota spłacanych zobowiązań,
 • średnia liczba transakcji w ciągu miesiąca.

Dodatkowo usługa pobierana nasze dane osobowe: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer pesel. Proces zbierania danych jest bardzo szybki. Kończy się przekazaniem raportu do pożyczkodawcy, następnie aplikacja zapomina nasz login i hasło.

Jakie firmy pożyczkowe weryfikują poprzez Instantor?

Informacja o tym, czy dana firma pożyczkowa korzysta z tej metody weryfikacji, podawana jest na stronie internetowej danego pożyczkodawcy. Coraz więcej firm decyduje się właśnie na ten sposób, bo dzięki temu otrzymuje szerszy zakres wiedzy na temat potencjalnego klienta. Do przykładowych pożyczkodawców należy: Lendon.pl, NetCredit, Wandoo, Zaplo.

W trakcie składania wniosku o pożyczkę na liście dostępnych metod weryfikacji pojawi się Instantor. Należy wybrać tę opcję i następnie w kolejnym oknie otworzy się platforma do logowania. Wystarczy wpisać swój login i hasło do bankowości internetowej. Weryfikacja potrwa kilka sekund, następnie dane do logowania są usuwane.

Należy podkreślić, że jest to metoda niemal natychmiastowa, co pozwala na szybką weryfikację tożsamości i naszej zdolności. Nie musimy czekać na zaksięgowanie przelewu weryfikującego, nie trzeba również wpisywać danych. Wszystko odbywa się automatycznie.

Czy Instantor jest bezpieczny?

Dane przekazywane są za pomocą zabezpieczonych szyfrowań SSL i przede wszystkim nie są przechowywane. Aplikacja pobiera dane w czasie rzeczywistym i wynik weryfikacji przekazuje automatycznie do pożyczkodawcy. Instantor nie zapisuje żadnych danych osobowych, ani historii konta. Instantor nie ma również możliwości dokonywania żadnych zmian na koncie, dlatego że działa na zasadzie screen scrapingu. Potwierdzanie danych w procesie wnioskowania online o pożyczkę za pomocą usługi Instantor jest zatem jak najbardziej bezpieczne. 

Sprawdź także:

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

 • Spersonalizowane oferty
 • Najlepsza oferta na rynku
 • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności