Jak rozliczyć PIT na rok 2023/2024?

Początek roku wiąże się z czasem obowiązkowego rozliczania podatku dochodowego. Pytanie o to, jak rozliczyć PIT coraz częściej pojawia się w rozmowach i wynikach wyszukiwania. Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT przez internet? Nie wiesz, czy powinieneś użyć do tego specjalnego programu a może martwisz się, że przegapisz obowiązkowy termin? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśnimy Twoje wątpliwości.

do kiedy rozliczanie pitu

Co to jest PIT?

PIT to nic innego jak skrót od angielskiego wyrażenia Personal Income Tax, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Jego rozliczenie polega na obliczeniu rocznego podatku od uzyskanych w minionym roku dochodów osobistych (z pracy, emerytury, renty, umowy o dzieło/zlecenie, z działalności osobistej czy sprzedaży nieruchomości). W zależności od tego, jak duży podatek zapłaciliśmy w ciągu roku, po rozliczeniu PITu może nam wyjść nadpłata bądź niedopłata. Wówczas albo urząd skarbowy zwraca nam nadmiarowo zapłacony podatek, albo to my musimy dopłacić brakującą część podatku.

Mianem PITu podatnicy określają również same druki deklaracji podatkowej, które składają do urzędu skarbowego w celu dokonania rozliczenia. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z internetową formą składania PITów, na przykład przy pomocy specjalnych programów, które ułatwiają rozliczanie.

Do kiedy rozliczanie PITu 2023/2024?

Termin na złożenie PITu jest taki sam dla wszystkich rodzajów zeznań podatkowych - 30 kwietnia 2024. Do tego czasu musimy rozliczyć PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jeśli nie dotrzymamy tego terminu, niezwłocznie po odnotowaniu przez nas pomyłki musimy złożyć PIT do urzędu, wyrazić czynny żal oraz uiścić dopłatę podatku, jeśli z rozliczenia wyszła niedopłata.

Jakie są rodzaje PITów?

W zależności od rodzaju opodatkowanych dochodów osobistych, należy rozliczyć inny formularz PIT. Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT odpowiedni dla swoich dochodów? Poniżej przedstawiamy rodzaje podatku dochodowego od osób fizycznych:

  • PIT-37 - najpopularniejszy rodzaj deklaracji podatkowej. PIT-37 składają podatnicy, którzy uzyskują dochody z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło/zlecenie, czy z działalności wykonywanej osobiście, natomiast za ich zaliczki na podatek dochodowy odpowiadają pracodawcy - płatnicy podatku lub organy rentowe. Aby podatnik mógł poprawnie rozliczyć podatek dochodowy przy użyciu formularza PIT-37, płatnik musi przekazać mu PIT-11, w którym wskazane są wszystkie kwoty, o które zostało pomniejszona stawka brutto wynagrodzenia;


  • PIT-36 - jeśli samodzielnie, nie za pośrednictwem płatnika, ustalasz zaliczki na podatek. PIT-36 rozliczamy, jeśli uzyskaliśmy dochody np. z tytułu działalności gospodarczej, sprzedaży rzeczy ruchomych, praw autorskich, zatrudnienia za granicą.

 

Uwaga - PIT-37 i PIT-36 wzajemnie się wykluczają. Dlatego jeśli uzyskaliśmy w ciągu roku dochody zarówno takie, które powinny się znaleźć w formularzu PIT-37 jak i te, które przynależą do formularza PIT-36, do urzędu skarbowego składamy wyłącznie PIT-36 i wykazujemy właśnie na nim wszystkie dochody.

 

  • PIT-28 - przeznaczony dla osób, które dokonują rozliczenia podatkowego na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - podatników, którzy rozliczają przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu i tym podobnych, przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz osoby, które uzyskują dochody ze sprzedaży produktów zwierzęcych i rolnych nieprzetworzonych w sposób przemysłowy;

 

  • PIT-36L - za pośrednictwem tego formularza rozliczamy dochody pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej, na które nałożony jest podatek liniowy (19%);

 

  • PIT-38 - stosowany w przypadku dochodów uzyskanych z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach czy kapitałów pieniężnych;

 

  • PIT-39 - składają go podatnicy, którzy uzyskali dochody z prywatnej sprzedaży nieruchomości.

Rozliczanie PITu przez internet

Od 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło program Twój e-PIT, który znacząco usprawnia składanie deklaracji podatkowych. Po zalogowaniu się na konto, podatnik zobaczy przygotowaną dla niego deklarację podatkową, w przypadku której będzie musiał uzupełnić tylko kilka dodatkowych podstawowych danych. Do wysyłki rozliczonego PITu dochodzi właściwie automatycznie. Oczywiście, wypełniony wstępnie formularz podatnik może zmodyfikować, dodając do niego niektóre ulgi, może go także odrzucić i wypełnić osobiście.

Poza możliwością udostępnioną przez Ministerstwo Finansów, istnieją również specjalne programy do rozliczania PIT, przy użyciu których można usprawnić składanie formularzy.

Jak rozliczyć PIT w sposób tradycyjny?

Poza rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych za pośrednictwem odpowiednich programów online, można także zrobić to w sposób tradycyjny. W tym celu musimy stawić się w urzędzie skarbowym osobiście i dostarczyć odpowiedni formularz lub zdecydować się na wysłanie go pocztą na adres urzędu.

Rozliczanie PITów może kojarzyć się z czymś skomplikowanym. Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić Twoje wątpliwości w kwestii składania deklaracji podatkowych.

A jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jakie zmiany podatkowe czekają nas w 2024, przeczytaj nasz artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy.