Jak stworzyć silne i skuteczne hasło?

Jak stworzyć silne i skuteczne hasło?

hasło, bezpieczeństwo w sieci, cechy dobrego hasła, jak stworzyć bezpieczne hasło

Internet zaczyna odgrywać coraz większą rolę w życiu każdego z nas. Coraz to nowe dziedziny życia przenoszą się także w świat wirtualny, a swego rodzaju rewolucją było przeniesienie bankowości do Internetu. Zmniejszyło to koszty, skróciło czas oczekiwania, pozwoliło mieć pełną kontrolę nad naszymi wydatkami, w końcu w każdej chwili możemy zalogować się na nasze konto i sprawdzić jego stan. Pomimo wszystkich ułatwień, a wręcz nowych rozwiązań dostępnych w Internecie takich jak media społecznościowe czy Internetowe konta maklerskie, każdego dnia narażamy się na ryzyko, że ktoś będzie chciał wykraść nasze dane, pieniądze, informacje o nas samych. Dlatego tak ważne jest, żeby hasła, z których korzystamy, były jak najtrudniejsze i stworzone z głową. Jak stworzyć silne hasło?

Konsekwencje zaniedbania bezpieczeństwa w sieci

Zanim zastanowimy się, jakie są cechy dobrego hasła, warto zastanowić się, czym grozi zaniedbanie bezpieczeństwa w sieci. 

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo zostać „zhakowanym”, jeżeli nie przestrzega się najważniejszych zasad korzystania z Internetu i nie podchodzi się rzetelnie do bezpieczeństwa. Nie zawsze ma to olbrzymie konsekwencje, które niosłyby ze sobą wycieki danych z korporacji i banków światowych.

 Hakerzy dostawali się do baz danych tych firm i publikowali w Internecie dane osobowe milionów klientów. Każdego dnia ma miejsce mniejszy lub większy „hack” na czyjeś dane, ktoś wchodzi na portal na FaceBooka, kradnie dowód osobisty, dostaje numer karty kredytowej osoby, która nawet nie wie, że ktoś może to szybko wykorzystać i go okraść. Rozwinęliśmy ten temat we wpisie o ochronie przed kradzieżą i wyłudzeniami.

Nie wszystkie sytuacje możemy przewidzieć, nie na wszystkie też możemy coś zaradzić. Jeżeli hakerzy włamują się do bazy danych naszego banku, niestety jest to ponad nas i nic na to nie poradzimy. To bank jest odpowiedzialny za ogólne bezpieczeństwo wszystkich danych i pieniędzy, które posiadają. Możemy jednak mieć wpływ na to, aby nasze pieniądze i dane osobowe były bezpieczne z poziomu zwykłego użytkownika, by nikt nie mógł odgadnąć naszego hasła lub też złamać. 

Musimy pamiętać, że w kwestii zabezpieczeń musimy robić wszystko, co jest tylko możliwe, aby zapewnić sobie spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa, że nasze pieniądze i dane są dobrze chronione. Właśnie tutaj pojawia się pytanie, jak stworzyć bezpieczne hasło, aby zminimalizować ryzyko kradzieży danych.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z korzystaniem z haseł

Z tego właśnie powodu należy zacząć od ogólnych zasad bezpieczeństwa związanych z hasłami i rygorystycznie ich przestrzegać. Pisaliśmy również o nich w tym wpisie o bezpieczeństwu w sieci. Będą do nich należały następujące zasady.

1. Nigdy nie ujawniaj hasła osobom trzecim, stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

2. Jeżeli jakaś strona prosi Cię o podanie hasła, od razu poinformuj o tym administratora. Żadne biuro obsługi klienta czy podobne jednostki nie poproszą Cię o nie i na pewno jest to wyłudzenie hasła.

3. Zmieniaj regularnie hasła w określonych przedziałach czasowych, nie doprowadź do sytuacji, że stosujesz to samo hasło od kilku lat. Przez to możesz nawet nie wiedzieć, że ktoś je zna i czeka na odpowiednią sytuację, by je wykorzystać.

4. Nigdy nie stosuj tego samego hasła w wielu miejscach. Niech będą na tyle różne na ile to tylko możliwe. Zasada ta jest bardzo ważne przede wszystkim w odniesieniu do kont bankowych oraz skrzynek e-mail.

5. Nie wpisuj haseł w publicznych sieciach WiFi, do których ma dostęp wiele osób. To najprostszy sposób, aby nasze hasło wyciekło do osób trzecich.

6. Ta sama zasada ma miejsce w odniesieniu do cudzych komputerów. Loguj się do ważnych miejsc tylko na swoim, zaufanym komputerze.

7. Stosuj nowoczesne i aktualne systemy zabezpieczeń jak odpowiedni program antywirusowy oraz firewall.

8. Nie wpisuj hasła przy osobach trzecich, które mogą je podejrzeć.

9. PIN do karty to tak naprawdę hasło. Nigdy nie trzymaj go zapisanego na kartce wraz z kartą. W przypadku gdy ktoś ukradnie Ci portfel, to stracisz nie tylko gotówkę, ale także oszczędności na koncie.

10. Jeżeli portal, aplikacja, program jest dla Ciebie ważny i wiążę się z utratą pieniędzy, a oferują token bezpieczeństwa, warto  zakupić go, by zabezpieczyć się jeszcze bardziej.

Kiedy wiemy już, jakie są ogólne zasady i „kultura pracy” związana z hasłami i ich stosowaniem, warto też przyjrzeć się, jak powinno wyglądać dobre i bezpieczne hasło.

Jakie są cechy silnego hasła?

Jakie cechy powinno mieć silne i bezpieczne hasło, które będzie w stanie chronić nas w najlepszy sposób?

1. Hasło powinno być odpowiednio długie. Serwisy zazwyczaj same narzucają minimalną ilość znaków, jednak dobrze mieć ich trochę  więcej. Wszystkie hasła, które mają kilkanaście znaków, są już wystarczające. Powodem, dlaczego długość ma tutaj znaczenie, jest fakt, że istnieją programy, które sprawdzają wszystkie kombinacje znaków w haśle jedna po jednej. Przy kilkunastu znakach, proces ten jest prawie niemożliwy.

2. Używaj różnych znaków, wielkich liter oraz cyfr w różnych kombinacjach. Zwiększa to pule możliwość do znacznie wyższych wartości, tym samym utrudniając ewentualne złamanie naszego hasła. Nie bójmy się więc korzystać ze znaków typu & % / ] [ ‘ ; tp.

3. Warto jednak zaznaczyć, że silne hasło musi być też proste do zapamiętania. Skomplikowany ciąg znaków to dobre rozwiązanie, ale kilkanaście haseł niemających sensu, utrudni nam życie codzienne. Można zapisać je sobie na kartce, jednak nigdy w zwykłym pliku tekstowym na komputerze.

Tworzenie bezpiecznego hasła

Jak w takim razie najlepiej stworzyć hasło, by było zarówno łatwe do zapamiętania, jak i odpowiednio silne? Weźmy np. słowo „klawiatura”. Samo w sobie jest już całkiem długie, jednak jest ono stanowczo za słabe w tej formie. Dodajmy do niego kilka cyfr. Mogłoby ono wtedy wyglądać tak: „kl43wiatur56”. Dodajmy znaki szczególne, by otrzymać” kl43wiat@r56#”. Hasło zaczyna być już bardziej skomplikowane, jednak wciąż jest względnie łatwe do zapamiętania. 

Aby zwieńczyć efekt, dodajmy wielkie litery, by w ostateczności otrzymać: „kL43wIAt@r56#”. Nie jest to może najprostsze hasło, jednak jest wystarczająco silne.

Przy tworzeniu hasła należy pamiętać, by unikać:

  • Powtarzających się znaków, łatwych do odgadnięcia, typu „111” bądź też znaków w kolejności jak „abcdefgh”, „12345”, „qwerty”.
  • Nie zamieniać „A” na „4”, „E” na „3” itd.
  • Nie tworzyć hasła podobnego do nazwy użytkownika.
  • Nie korzystać z dat urodzenia, imion naszych pupili lub też dzieci.

Podany przez nas przykład hasła „klawiatura”  „kL43wIAt@r56#” nie jest idealny, niektórzy twierdzą, że hasło nie powinno bazować na klasycznych słowach ze słownika żadnego języka. Wydaje nam się jednak, że hasło oprócz swojej złożoności musi również spełniać warunek względnie łatwego do zapamiętania. Nie sposób bowiem mieć 20-30 znakowe hasło bez żadnego ładu i składu w kilku różnych miejscach, przez co logowanie zajmuje sporo czasu, a zapamiętanie go jest wręcz niemożliwe. Każdy kieruje się innymi zasadami przy tworzeniu swoich własnych haseł i może wymyślić najróżniejsze hasła, najważniejsze jest jednak to, aby spełniało najważniejsze cechy dobrego i silnego hasła.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności