Jak zaoszczędzić pieniądze przy zakładaniu firmy?
Założenie własnej firmy dla wielu osób brzmi zachęcająco. Jesteś wtedy swoim własnym szefem, a twoje dochody nie są uzależnione od wypłaty. Im większy sukces odnosi Twoja firma, tym więcej zarabiasz. Nie ma wtedy ograniczeń. Jak więc zaoszczędzić podczas zakładania firmy?
Być może masz już nazwę dla swojej firmy, dobrze przygotowany biznesplan, doradcę biznesowego i wstępny budżet oraz lokatę na wypadek sytuacji kryzysowych - wszystko jest gotowe i odpowiednio przygotowane. Wkrótce twój entuzjazm może jednak opaść z powodu bardzo trywialnego problemu - pieniędzy. Założenie firmy wymaga dużego kapitału. Potrzebujesz konta oszczędnościowego i prawdopodobnie dużo więcej. Początkowe wydatki mogą być naprawdę odstraszające i możesz czuć, że nie jesteś w stanie ich udźwignąć. Jednak tak naprawdę wygląda rzeczywistość. Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie wydatków. Zarówno jeśli chodzi o sprzęt, pracowników czy czynsz - jeśli odpowiednio do tego podejdziesz, możesz zaoszczędzić na każdej z tych kwestii. Utrzymując kontrolę nad finansami i nie zadłużając się już na początku trwania działalności, możesz stale i znacząco rozwinąć swój biznes. Kontrola wydatków daje również lepszy ranking lokat w oczach potencjalnych inwestorów. Jest wiele rzeczy, bez których można obejść się zakładając własną działalność. Przyjrzyjmy się jak zaoszczędzić pieniądze przy zakładaniu firmy.
Czy na pewno potrzebujesz biura?
Gdzie zaczynały niektóre z największych firm, jak Amazon, Google, czy Apple? Czy był to wieżowiec w luksusowej dzielnicy biznesowej? Nie, ich konta oszczędnościowe nie zostały wykorzystane do tego typu celów. Firmy te zaczynały tak naprawdę w garażu. Nie musisz postępować aż tak ekstremalnie, ale jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność i nie wiesz, czy uda Ci się odnieść sukces, zacznij od biura domowego.
Jest to tańsze rozwiązanie z wielu powodów. Po pierwsze, oczywista kwestia - oszczędzasz na czynszu. Nieruchomości biznesowe mogą być zaskakująco drogie, zwłaszcza jeśli chcesz, aby twoje przyszłe biuro znajdowało się w dobrej okolicy.
Po drugie - kiedy pracujesz w domu, jadasz w domu. Tak, wciąż będą pojawiać się okazjonalne lunche biznesowe, może być ich całkiem sporo zwłaszcza na początku (szczególnie jeśli twój ranking lokat jest dobry!), ale nie musisz każdego dnia jadać na mieście. Poza oszczędzaniem na jedzeniu, prowadząc biuro z domu oszczędzasz też dużo czasu. Na początku czas jest dla Ciebie tak samo ważnym zasobem, jak pieniądze - to Twoja lokata dla rozwoju i postępu strategicznego. Nie chcesz też przecież wydawać na dojazdy. To prowadzi do kolejnej wskazówki, jak oszczędzać pieniądze - kiedy nie dojeżdżasz do pracy, nie wydajesz pieniędzy na paliwo.
Podsumowując, praca w domu jest bardziej wydajna w wielu aspektach i jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie dla początkującego biznesu.
Korzystaj z tego, co już masz.
Wszyscy mamy wizję tego, jak powinno wyglądać biuro lub miejsce pracy. Chociaż prawdą jest, że posiadanie pięknego dębowego biurka i najnowszego komputera może być dobre dla morale, w rzeczywistości nie jest Ci to potrzebne, przynajmniej na początku.
Nie wydawaj więcej niż musisz na meble i inne sprzęty potrzebne do codziennej pracy. W rzeczywistości kwestie te powinny znajdować się na samym końcu Twojej listy priorytetów - na początku wszystko, co masz, powinno być przeznaczone na ulepszenie usług, dystrybucję towarów lub produkcję - wszystko, co będzie polepszało i rozwijało Twój biznes. Posiadanie ekskluzywnego krzesła biurowego lub potężnego komputera Ci w tym nie pomoże, więc ograniczaj tego typu wydatki do minimum przy obliczaniu swojego budżetu.
Zachowaj rozsądek przy zatrudnianiu pracowników
Kiedy dopiero zaczynasz, prawdopodobnie codziennie wykonujesz mnóstwo większych i mniejszych zadań. Zatrudnienie nowych ludzi, którzy mieliby wesprzeć Cię w tych sprawach brzmi kusząco, a do tego pozwoliłoby Ci poczuć się jak szef. Jest to jednak największy wydatek, jaki może mieć firma - pracownicy. Zdecydowanie zalecamy wykonywanie większości zadań samodzielnie, zwłaszcza na początku - oszczędzisz w ten sposób mnóstwo pieniędzy. W ten sposób zapoznasz się dokładnie z wymaganymi obowiązkami dla pracowników na poszczególnych stanowiskach, a także będziesz wiedzieć, jakie umiejętności osoba, którą chciałbyś zatrudnić w przyszłości, będzie musiała posiadać. Jeśli naprawdę potrzebujesz pomocy, możesz na początku zatrudnić krótkoterminowych pracowników ze specjalnych agencji. Zadbaj o konto oszczędnościowe na nieoczekiwane wydatki, jak na przykład, gdy potrzebujesz dodatkowej ręki do pracy.
Współpracuj barterowo
Choć może Ci się tak wydawać w czasie pracochłonnego okresu zakładania firmy (i poprawiania rankingu lokat dla przyciągnięcia potencjalnych inwestorów) - nie jesteś jedyną osobą na świecie w tej sytuacji. Każdy doradca biznesowy zdecydowanie zaleci młodym biznesom współprace barterowe. Bartering jest bardzo powszechny wśród małych firm. Kiedy potrzebujesz towarów lub usług, zawsze najpierw spróbuj nawiązać współpracę barterową zanim sam je kupisz. Na przykład, jeśli zajmujesz się projektowaniem stron internetowych i potrzebujesz usług księgowej, spróbuj wymienić swoje umiejętności na pomoc z rachunkami.
Ponownie inwestuj swoje zyski
Może wydawać się to dziwne na liście wskazówek dotyczących oszczędzania. Jednak jeśli zainwestujesz swoje zyski, zamiast je wydawać, unikniesz długów. Na pewno kuszące jest wydanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy... Może chcesz przeznaczyć je na urlop za granicą lub umieścić je bezpośrednio na koncie oszczędnościowym po stresującym okresie związanym z przygotowaniem wszystkiego w nowej firmie. Jednak bądź cierpliwy. Zysk pojawi się wielokrotnie, jeśli będziesz go utrzymywał. W końcu będziesz mógł nagrodzić się za swoją ciężką pracę. Na początku ważniejsze jest jednak dbanie o swój biznes i zapewnianie mu dobrego, zdrowego środowiska do wzrostu oraz dbanie o budżet. Zawsze o tym pamiętaj.
Co jeśli wszystko to nie wystarcza, jak jeszcze można zaoszczędzić przy zakładaniu firmy?
Bez względu na to, jak dobrze zarządzasz swoimi finansami i jak dużo czasu spędzasz na rozmyślaniu o tym, jak zaoszczędzić pieniądze lub odłożyć je na lokatę, czasem możesz potrzebować dodatkowych środków. Często taka potrzeba może pojawić się zupełnie nieoczekiwanie. W takich przypadkach pożyczka osobista może być najlepszym rozwiązaniem.
Upewnij się, że wybierzesz pożyczkodawcę o dobrej reputacji – postaw na rzetelną firmę.
Credy pośredniczy w udzielaniu pożyczek i znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla każdego klienta, niezależnie od jego potrzeb finansowych.
Aplikacja jest prosta i szybka. Musisz tylko podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail i numer telefonu. Po złożeniu wniosku, Credy skontaktuje się z Tobą i przedstawi spersonalizowane oferty pożyczek, abyś mógł wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie. Po potwierdzeniu oferty, pieniądze zostaną przelane na twoje konto.
Sprawdź również - Umowa pożyczki - na co zwrócić uwagę?