Kredyt dla bezrobotnych. Czy to dobry pomysł?

Kredyt dla bezrobotnych

Czy osoba bezrobotna może wziąć kredyt? Co zrobić w sytuacji, w której stracisz pracę i potrzebujesz dodatkowej gotówki? Przeczytaj gdzie złożyć wniosek i jak bez dodatkowych formalności zyskać dodatkowe pieniądze na dowolny cel.

Czym jest kredyt i gdzie go otrzymam?

Kredyt to rozwiązanie, za pomocą którego sfinansujesz nie tylko zaplanowane wydatki, ale też takie, które pojawią się nagle, np. w wyniku utraty pracy. Trudna sytuacja finansowa może przytrafić się każdemu, dlatego podpowiadamy jak sobie z nią poradzić tak, aby nie wpaść w długi. Kredyt otrzymasz w banku lub SKOK-u i proces jego udzielania jest określony w przepisach Prawa bankowego oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.

Dodatkowo banki zobligowane są stosować się do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, dlatego uzyskanie kredytu może wiązać się koniecznością spełnienia dodatkowych formalności, np. dostarczania zaświadczeń. W praktyce kredyt dla bezrobotnych jest trudny do uzyskania, ponieważ banki w dokładny sposób weryfikują naszą zdolność kredytową.

To inaczej niż w przypadku firm pozabankowych, które stosują uproszczone procedury i do złożenia wniosku zazwyczaj wystarczy ważny dowód osobisty. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Credy, która skierowana jest również do osób bezrobotnych. Podczas składania wniosku zaznaczasz w formie zatrudnienia bezrobotny, a my w twoim imieniu wysyłamy zapytanie do współpracujących z nami instytucji finansowych. Decyzja możliwa jest nawet w 10 minut!

W jaki sposób ocenia się zdolność kredytową?

Głównym zadaniem banku podczas udzielania kredytu jest oszacowanie ryzyka z tym związanego m.in.: poprzez ocenę naszej zdolności kredytowej. Aby to zrobić potrzebne będą informacje takie jak:

  • kwota kredytu, o jaki wnioskujesz, co ma bezpośredni wpływ na wysokość raty,

  • termin spłaty zadłużenia, czyli dłuższy okres to niższa rata, co jest bardzo ważne w przypadku kredytu dla osoby bezrobotnej, 

  • wysokość miesięcznych dochodów,

  • raty innych zobowiązań, które aktualnie spłacasz,

  • koszt miesięcznych wydatków przeznaczony na stałe opłaty tj.: za czynsz, telefon, prąd, telewizję.

Jeżeli bank uzna, że ryzyko udzielenia kredytu będzie zbyt wysokie, czyli oceni, że potencjalny klient nie będzie mieć możliwości finansowych, aby spłacić zadłużenie, wówczas wyda negatywną decyzję i nie zgodzi się na udzielenie kredytu. 

Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie złożenie wniosku w firmach pozabankowych. Kredyt dla bezrobotnych w Credy zrobisz w prosty sposób, bez zbędnych formalności, za pomocą jednego wniosku.

Jakie formalności należy spełnić, wnioskując o kredyt dla bezrobotnych?

Odpowiednia zdolność kredytowa to nie jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt. Bank zgodnie z przepisami musi dokładnie ocenić, czy będziesz mógł spłacać terminowo zobowiązanie. W tym celu zweryfikuje również:

  • historię kredytową – czyli naszą wiarygodność kredytową na podstawie historii spłat dotychczasowych zobowiązań. Ważne w tym przypadku jest to czy płatności regulowałeś w terminie, a także czy nie masz zaległości w spłacie powyżej 30 dni. Bank sprawdzi to za pomocą raportu z BIK, w którym rzetelność kredytobiorcy określona jest za pomocą punktów scoringowych. Im więcej masz punktów, tym większa szansa na kredyt. Z naszego bloga dowiesz się też, jak sprawdzić swój BIK,

  • źródło utrzymania – za pomocą umowy o pracę najłatwiej potwierdzić naszą wiarygodność, natomiast banki akceptują również inne źródła dochodu, np. środki z wynajmu,

  • pozostałe informacje – ważny będzie również nasz stan cywilny i to, czy mamy inne osoby na utrzymaniu. Dodatkowo miejsce zamieszkania i status mieszkaniowy, czyli gdzie mieszkamy (w domu, u rodziców, w mieszkaniu wynajmowanym lub własnym).

W praktyce możliwość kredytowania mają tylko osoby, które ukończyły 18 lat, czyli takie, które mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Czy osoba bezrobotna może dostać kredyt w banku?

Kredyt dla osoby bezrobotnej możliwy jest tylko w sytuacji, w której posiadasz konto osobiste w banku, w którym starasz się o kredyt. Stali klienci mogą liczyć na oferty automatyczne, czyli bez weryfikacji zatrudnienia pod warunkiem, że rachunek co miesiąc zasilają regularne wpływy. Oferty te dostępne są również online. Proces automatyczny nie zwalnia z weryfikacji w bazach dłużników, dlatego kredyt ostatecznie będzie możliwy po pozytywnej weryfikacji w biurach informacji kredytowej. 

Kredyty dla bezrobotnych, czyli pozabankowe oferty bez weryfikacji zatrudnienia

Uzyskanie kredytu dla osób bezrobotnych w banku jest praktycznie niemożliwe. Bank oceni taki wniosek jako zbyt duże ryzyko i wyda negatywną decyzję o przyznaniu kredytu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będą oferty firm pozabankowych, których proces udzielania pożyczki jest znacznie bardziej liberalny i ogranicza się do minimum formalności. Nie potrzebujesz przedstawiać zaświadczeń. 

Złóż prosty wniosek w Credy, dzięki któremu dowiesz się, które firmy pożyczą dodatkową gotówkę osobom bezrobotnym. Możesz to zrobić wygodnie z domu, a uzupełnienie formularza nie zajmie więcej niż 10 minut. Otrzymasz gotowe oferty, z których sam wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności