Kredyt gotówkowy a hipoteczny - różnice

Kredyt gotówkowy a hipoteczny - różnice

Zgodnie z opiniami finansowych ekspertów jednym ze sposobów ochrony posiadanych oszczędności przed utratą ich wartości, zwłaszcza w dobie galopującej inflacji, jest inwestycja w nieruchomości. Do niedawna jednym z podstawowych źródeł finansowania zakupu nieruchomości były kredyty hipoteczne, jednak rosnące stopy procentowe spowodowały zmianę tego trendu. Dlatego część osób, które posiada odłożone oszczędności i chce zainwestować je w nieruchomości, zastanawia się, co w obecnych czasach będzie dla nich lepsze - wziąć kredyt gotówkowy czy hipoteczny na sfinansowanie inwestycji? Podpowiadamy, jakie są różnice i co warto wziąć pod uwagę planując zakup nieruchomości na kredyt.

Tytułem wstępu. Kredyt hipoteczny a gotówkowy

Uznaje się, że zakup nieruchomości wraz z przyjęciem odpowiedniej strategii inwestycyjnej w przyszłości może być korzystną formą ochrony posiadanego kapitału. Przykładowo zakupione mieszkanie można wynajmować, a w dłuższej perspektywie sprzedać je z zyskiem, przecież wartość nieruchomości, wobec deficytu mieszkań na rynku, raczej nie będzie spadać. Dlatego też wiele osób chcących w ten sposób inwestować, lub po prostu potrzebujących mieszkania do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych, decyduje się na wzięcie kredytu, by częściowo wspomóc taką inwestycję. W zdecydowanej większości przypadków wizyta w placówce bankowej z myślą o zakupie nieruchomości zakończy się propozycją wzięcia kredytu hipotecznego, czyli takiego z przeznaczeniem wyłącznie na cele mieszkaniowe z dodatkowym wymogiem w postaci zabezpieczenia na hipotece kupowanej nieruchomości. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie i w części przypadków naprawdę warto rozważyć również opcję wzięcia kredytu gotówkowego, zwłaszcza przez te osoby, które już mają pewną pulę odłożonych środków. Jaka jest zatem podstawowa różnica między kredytem hipotecznym a gotówkowym?

który kredyt tańszy hipoteczny czy gotówkowy

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy - jakie są różnice?

Zastanawiając się, czy lepiej wziąć kredyt hipoteczny, czy gotówkę z banku, to przede wszystkim należy podkreślić następujące różnice między obydwoma sposobami kredytowania:

  • cel kredytowania - kredyt hipoteczny można zaciągnąć wyłącznie na cele mieszkaniowe. Kredyt gotówkowy na dowolny cel, co oznacza, że tak pozyskane środki można przeznaczyć dowolnie bez kontroli banku, np. na meble;
  • formalności oraz czas oczekiwania na decyzję - przy kredycie hipotecznym konieczne jest złożenie dokumentów zarówno dotyczących dochodów, jak i samej nieruchomości. Do uzyskania kredytu gotówkowego wystarczą tylko te pierwsze. Co za tym idzie, formalności związane z uzyskaniem kredytu są dłuższe w przypadku hipotecznego;
  • wymóg zabezpieczenia - kredyt hipoteczny: tak, kredyt gotówkowy: nie;
  • wymóg wkładu własnego - przy kredycie hipotecznym jest już wymagany wkład własny (pomijając rządowe programy). Z kolei przy gotówkowym nie ma tego wymogu;
  • wysokość zobowiązania - kredyty hipoteczne mogą opiewać na wartość przekraczającą nawet 1 mln zł, podczas gdy gotówkowe to w praktyce większości banków maksymalnie 200 tys. zł.
  • okres spłaty - wyższa kwota zobowiązania kredytu hipotecznego umożliwia spłatę przez okres 30 lat lub dłuższy, podczas gdy kredyty konsumenckie gotówkowe muszą być spłacone w ciągu maksymalnie 12 lat.

Który kredyt tańszy - hipoteczny czy gotówkowy?

Zastanawiając się co będzie lepiej wybrać - kredyt gotówkowy czy hipoteczny, nie można pominąć kwestii ponoszonych w związku z ich zaciągnięciem kosztów. Porównanie obydwu rodzajów zobowiązań sprowadza się do oceny głównie oprocentowania, co przy jednakowym okresie kredytowania będzie miało bardzo duży wpływ na wysokość raty. Dlatego jeśli zadasz sobie pytanie, który kredyt jest tańszy? Hipoteczny czy gotówkowy? Z reguły znacznie tańszy jest kredyt hipoteczny, co wynika z zabezpieczenia banku w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości.

Jak porównać koszty kredytu gotówkowego i hipotecznego? Zestawiając warunki oprocentowania kredytów zaciągniętych na taką samą kwotę i z takim samym okresem kredytowania. Mniej kosztów i niższą ratę zapłacimy przy kredycie hipotecznym, którego oprocentowanie jest wciąż niższe od oprocentowania przy kredytach gotówkowych. Oczywiście, jest to zależne również od aktualnych promocji w bankach. Znaczenie też będzie miała decyzja, czy kredyt hipoteczny zostanie zaciągnięty na zmiennej, czy stałej stopie oprocentowania. Dlatego w obecnych czasach przed finalną decyzją warto skorzystać z opinii doradców, ekspertów a także z rankingów oraz porównywarek kredytów hipotecznych i gotówkowych z zawsze najbardziej aktualną ofertą.

Kredyt gotówkowy a hipoteczny - który wybrać?

Pytanie co będzie lepsze - kredyt hipoteczny czy gotówka, to z pewnością kredyt gotówkowy stanowi realną alternatywę dla tych inwestorów, którzy posiadają już pewne środki na zakup nieruchomości i nie potrzebują do finalizacji transakcji więcej niż 200 tys. zł. Owszem, będzie to kredyt droższy od hipotecznego (chociaż w obecnych czasach i warunkach obydwa są po prostu drogimi opcjami), ale mniejsza ilość formalności i brak konieczności zabezpieczenia nieruchomości na rzecz banku, czynią z kredytu gotówkowego naprawdę wartą rozważenia opcję.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności