Kredyt kupiecki – czym jest i jak działa?    

Kredyt kupiecki to rodzaj finansowania, które jest udzielane firmom w celu zakupu towarów lub usług od dostawcy albo producenta. Co jeszcze warto o nim wiedzieć, a także, w jakich sytuacjach okazuje się być najkorzystniejszy? Sprawdźmy to już teraz! Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych porad w tym zakresie.

Co to jest kredyt kupiecki?

Zasada działania jest w tym przypadku wyjątkowo prosta. W praktyce to sprzedawca udziela kredytu nabywcy, gdyż strony uzgadniają, że termin płatności zostanie odroczony. Sprawia to, że kredyt kupiecki pomaga firmom zwiększać ich zdolność do zakupu towarów i usług, nawet jeśli nie posiadają wystarczających środków gotówkowych w danym momencie. Jednocześnie wymaga to od firm odpowiedzialności finansowej i terminowych płatności, aby unikać ewentualnych konsekwencji związanych z niespłaceniem zobowiązań. Ta forma jest jednak dość często wykorzystywana we współczesnej rzeczywistości gospodarczej.

Co istotne, przepisy nie regulują tego, jaka ma być długość okresu kredytowania przy kredycie kupieckim. Wszystko wynika więc z indywidualnych negocjacji między stronami, co sprawia, że takie rozwiązanie jest bardzo elastyczne. Zazwyczaj jest to jednak około 30 dni tak, aby również u drugiej strony nie powodować problemów z płynnością finansową.

W wielu przypadkach stosowane są też zachęty (korzyści) za szybką spłatę. Przykładem jest kilkuprocentowy rabat uzyskiwany w sytuacji, gdy zobowiązanie zostanie uregulowane np. w ciągu pierwszych 14 dni. Takie warunki omawiane są jednak z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jakie najważniejsze zalety ma kredyt kupiecki?

O jednej z nich wspomnieliśmy powyżej, a mianowicie o tym, że kredyt kupiecki umożliwia firmom uzyskanie dostępu do potrzebnego kapitału, który może być używany do zakupu towarów lub usług bez konieczności płacenia za nie od razu.

To jednak niejedyny atut. Dzięki odroczeniu płatności, firma może zachować płynność finansową, co oznacza, że ma więcej gotówki do dyspozycji na bieżące wydatki operacyjne względem organów państwa. Trzeba jednak postawić się też w sytuacji drugiego podmiotu, który będzie przez określony czas dysponował mniejszymi środkami. Dlatego ważne jest to, aby takiej możliwości nie nadużywać i stosować ją tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne. 

Generalnie jednak kredyt kupiecki może pomóc w utrzymaniu dobrych relacji z dostawcami. Firmy, które regularnie korzystają z kredytu kupieckiego, często budują długoterminowe kontakty, co może pozwalać np. na negocjowanie bardziej konkurencyjnych cen oraz specjalnych rabatów.

Jakie wady ma kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki ma też wady, a jedną z nich jest ryzyko nadmiernego zadłużenia, szczególnie jeśli firma nie jest w stanie spłacić go w terminie. To może prowadzić do problemów finansowych i utraty zdolności kredytowej. Zdarza się to, zwłaszcza gdy kredyt kupiecki zaciągany jest jednocześnie w kilku firmach.

Wadą jest także to, że taki sposób wymaga zbudowania zaufania pomiędzy kontrahentami, co często trwa lata. Sprawia to, że kredyt kupiecki nie jest opcją dostępną dla każdego, z której można korzystać zawsze. Warto jednak być rzetelnym kontrahentem po to, aby w nagłych sytuacjach skorzystać z tej dogodnej opcji, zamiast wysoko oprocentowanej pożyczki w banku.

Ostatnią, ale niemniej ważną kwestią jest ryzyko dla kredytodawcy. Zawsze istnieje bowiem zagrożenia w postaci bankructwa lub tego, że finalnie dany kontrahent nie wypłaci zobowiązania. Dlatego tak ważna jest kwestia zaufania pomiędzy firmami, które zazwyczaj buduje się latami. Można także skorzystać z ubezpieczenia kredytu kupieckiego, co jednak wiąże się z dodatkowymi opłatami, na które wielu przedsiębiorców nie chce się decydować.

Jaki jest koszt kredytu kupieckiego?

Atrakcyjność kredytu kupieckiego wynika z faktu, że najczęściej jest oferowany bezpłatnie. Firmy nie ponoszą więc kosztów związanych z odsetkami tak, jak miałoby to miejsce w przypadku kredytów bankowych oraz pożyczek. Właśnie dlatego jest to dobre rozwiązanie dla początkujących podmiotów, które nie posiadają dostatecznej zdolności kredytowej, ale i nie chcą generować dodatkowych kosztów związanych z obsługą zadłużeń. Mowa tutaj oczywiście o odsetkach, które mogą w ogromnym stopniu wpłynąć na płynność finansową.

Co to jest kredyt kupiecki? Podsumowanie

Kredyt kupiecki to jak widać korzystne rozwiązanie finansowe dla firm, umożliwiające zakup towarów i usług od dostawców z odroczoną płatnością. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorstwa zyskują dostęp do potrzebnego kapitału, zachowując jednocześnie płynność finansową. Nie zawsze możliwe jest jednak skorzystanie z takiej opcji. Dlatego gdy gotówka na spłatę faktury jest potrzebna szybko, można skorzystać także z chwilówki online. To minimum formalności oraz możliwość zdobycia środków w kilka minut. Dostępne są też inne sposoby na to, skąd wziąć pieniądze na już. Skorzystać mogą z nich zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.