Wynagrodzenie netto vs brutto – jak obliczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć.

Wynagrodzenie netto vs brutto – jak obliczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli masz pracę, najprawdopodobniej pod koniec każdego miesiąca otrzymujesz wynagrodzenie (przynajmniej taką mamy nadzieję!). Oznacza to, że na pewno pojęcia takie jak dochód brutto i dochód netto nie są Ci obce. 

netto a brutto

Jaka jest różnica między brutto a netto? Większość osób wie, czym jest dochód netto - jest to kwota, która pojawia się na koncie bankowym w dniu wypłaty. Jednak kwestia dochodu brutto często dla wielu ludzi jest dość problematyczna. Zasadniczo dochód brutto jest czymś, od czego odejmujemy wszystkie podatki i finalnie otrzymujemy wynagrodzenie netto.

Podatki, które są odliczane od wynagrodzenia brutto mogą się różnić w zależności od kraju. Jednak zasada jest taka sama - dochód netto to pieniądze, które otrzymujesz na swoje konto bankowe w dniu wypłaty. Zatem wartość netto można określić jako: kwota brutto minus podatki.

W tym artykule przedstawiamy ogólny przegląd podatków, które są odejmowane od wynagrodzenia brutto, oraz sposób, w jaki możesz obliczyć to samodzielnie za pomocą kalkulatora wynagrodzeń online. Na końcu tego artykułu podpowiemy Ci, co zrobić, jeśli po obliczeniach nie jesteś zadowolony z uzyskanego wyniku.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Istnieje wiele sposobów, aby obliczyć swoje wynagrodzenie w kontekście czystego dochodu. Konieczność samodzielnego dokonywania obliczeń pojawia się najczęściej wtedy, gdy szukasz nowej pracy lub dopiero zaczynasz pracę w danej firmie. Wynagrodzenie w ogłoszeniach o pracę i umowach pracy pokazują prawie zawsze wyłącznie kwoty brutto. Oznacza to, że nie odzwierciedlają kwoty, którą finalnie otrzymasz na swoje konto bankowe w dniu wypłaty. 

Jak obliczyć dochód netto? Aby poznać ostateczne wynagrodzenie, powinieneś wiedzieć, które podatki odliczyć od kwoty dochodu brutto. Finalne wynagrodzenie po dedukcji podatków różni się w zależności od kraju - niektóre podatki są uniwersalne, a niektóre bardziej specyficzne. W następnym akapicie wymienimy te, o których należy pamiętać przy dokonywaniu obliczeń, a które obowiązują w większości krajów.

Moje finalne wynagrodzenie – jakie podatki odjąć od dochodu brutto?

Istnieje wiele różnych podatków, które umniejszą Twoje wynagrodzenie. Na pewno słyszałeś i wiesz czym jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynagrodzenie każdego pracownika, bez wyjątku, jest umniejszane właśnie o jego wartość. Istnieją również składki emerytalne, ubezpieczenie od wypadków i chorób, a także ubezpieczenie zdrowotne. Są to podstawowe wartości, które wpływają na Twoje końcowe wynagrodzenie.

Pamiętaj też, że Twój ostateczny dochód zależy od kwoty, jaką będziesz zarabiać rocznie, a także od innych kwestii - możliwej niepełnosprawności, charakteru umowy, wieku, zawodu i tak dalej.

Czy warto korzystać z kalkulatorów podatkowych online?

Na szczęście nie musisz sam dokonywać całej matematyki. Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem, istnieje wiele kalkulatorów online, które obliczą wynagrodzenie brutto a netto. Są precyzyjne, wydajne i pozwolą Ci zaoszczędzić dużo czasu i kłopotów z samodzielnym obliczaniem.

Kalkulatory wynagrodzeń uwzględniają rodzaj posiadanej umowy, są łatwe w użyciu i dostarczają wszystkich danych potrzebnych do obliczenia dochodu netto.

Kalkulatory online są przydatne nie tylko dla pracowników. Kiedy pracodawcy planują rekrutację, kalkulatory wynagrodzeń okazują się być niezwykle przydatne. Wynagrodzenie, którego będą oczekiwać kandydaci, będzie musiało być zgodne z tym, co firma jest skłonna zaoferować. Szybkie obliczenia online to dobry sposób na dokonanie wstępnych ocen w tych kwestiach. Przed złożeniem wniosku o pracę zapoznaj się z kalkulatorem wynagrodzeń - da ci to lepszą wizję tego, jakich dochodów oczekiwać w danej firmie.

Czy przy składaniu wniosku o pożyczkę muszę podać wynagrodzenie netto?

Netto vs brutto? Kiedy znasz swoje wynagrodzenie netto, możesz dokładnie zaplanować swój budżet. Często wynagrodzenie podane w formie brutto może wyglądać jak duża kwota, ale kiedy sprawdzimy finalny dochód netto, okazuje się, że to wcale nie tak dużo, jak myśleliśmy. Ponadto mogą również wystąpić w naszym życiu nieoczekiwane i nieprzewidziane wydatki. Czasami możemy pilnie potrzebować większej sumy pieniędzy.

Sytuacje tego typu mogą wystąpić, nawet jeśli twoje wynagrodzenie netto jest wystarczające i możesz sobie pozwolić na oszczędności. Kwota, którą odkładasz co miesiąc, nie zawsze będzie wystarczająca.

Czasami dobrą alternatywą jest wzięcie pożyczki online

Credy to firma pośrednicząca w udzielaniu chwilówek online, która współpracuje z najlepszymi partnerami pożyczkowymi na rynku, aby zagwarantować klientom najlepsze oferty finansowania. Credy nie udziela pożyczek, ale łączy klientów z firmami pożyczkowymi, aby znaleźć dla nich najlepsze możliwe rozwiązanie. 

Aplikowanie o pożyczkę w Credy jest proste i zajmuje tylko kilka minut. Nie musisz wypełniać długich, skomplikowanych formularzy. Wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail i numer telefonu. Po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty od pożyczkodawcy, a po potwierdzeniu wybranej opcji, pieniądze zostaną przelane na Twoje konto.

Aby ubiegać się o pożyczkę w Credy, nie musisz znać swojego wynagrodzenia netto ani brutto. Jednak dobrze jest znać swoje ostateczne wynagrodzenie, aby móc organizować swój budżet i planować wszystkie wydatki z wyprzedzeniem. Ponadto, możesz sprawdzić na jaką kwotę pożyczki możesz sobie pozwolić i czy jej spłata będzie dla Ciebie problematyczna.

Sprawdź również, dlaczego warto oszczędzać pieniądze.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności