Opłata mocowa - czym jest i jakie zmiany czekają nas w 2023 roku?

Opłata mocowa pojawiła się w roku 2021 i doliczana jest do rachunków za energię elektryczną. Jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie ona polega, a także ile wynosi, czyli jak wpływa na comiesięczne opłaty. Sprawdźmy więc, czym jest, a także jaka jest jej wysokość w roku 2023. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji.

Co to jest opłata mocowa i jak ustalana jest jej wysokość?

Opłata mocowa odnosi się do przyłączenia odbiorcy do sieci elektroenergetycznej i związana jest z zapewnieniem dostępu do określonej mocy elektrycznej. Pobierana przez operatora sieci, czyli podmiot odpowiedzialny za zarządzanie i utrzymanie sieci elektroenergetycznej. 

Jej wysokość zależy od wielu czynników, takich jak poziom mocy zgłaszanej przez odbiorcę, położenie geograficzne, rodzaj napięcia, typ umowy czy obciążenie. Natomiast założeniem jej wprowadzenia było to, aby pokrywała koszty związane z infrastrukturą sieciową, a także pozwalała na zapewnienie stabilności oraz niezawodności dostaw energii elektrycznej. Z tą myślą została wprowadzona w roku 2021 i właśnie na wspomniane cele mają być pożytkowane pozyskane środki.

Opłata mocowa w 2023 roku

Opłata ta doliczana jest do naszych rachunków za prąd. Warto więc wiedzieć, ile w praktyce ona wynosi. Oto kwoty na rok 2023 oraz porównanie opłaty mocowej za 2022:

  • 2,38 zł netto (jeśli zużycie jest mniejsze, aniżeli 500 kWh) - jest to kwota o 1 grosz wyższa, aniżeli w 2022 roku,
  • 5,72 zł netto (jeśli zużycie wynosi od 500 do 1200 kWh) - kwota jest o 4 grosze wyższa porównując z rokiem 2022,
  • 9,54 zł netto (jeśli zużycie wynosi od 1200 kWh do 2800 kWh) - wzrost o 8 groszy w porównaniu z 2022,
  • 13,35 zł netto (dla zużycia przekraczającego 2800 kWh) - wzrost o 10 groszy w porównaniu z rokiem minionym.

Co natomiast z wysokością opłaty mocowej dla pozostałych odbiorców? Tutaj stawka zależy od tego, jaka ilość energii jest pobierana w określonych przedziałach czasowych. W dni robocze są to godziny od 7 do 22:00 i w tym przypadku jest to 0,1024 zł za kWh, czyli o 2 grosze mniej, aniżeli opłata mocowa wynosiła w 2022 roku. Stawka będzie więc uzależniona od tego, w jakich godzinach firma prowadzi swoją działalność gospodarczą.

Jeśli więc wzrosty się pojawiają, to jak dotąd są minimalne. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że opłata obowiązuje na okres około 30 lat, choć i tutaj możliwe są pewne zmiany, zwłaszcza jej przedłużenie.

Jak zmieniają się stawki opłaty mocowej?

Wysokość opłaty mocowej zmienia się w sposób regularny. Kto natomiast decyduje o tym, jak jest ona wysoka? W praktyce odpowiada za to Urząd Regulacji Energetyki, który do dnia 30 września każdego roku ogłasza, ile stawki będą wynosić w kolejnym roku kalendarzowym. Pozwala to lepiej się na nie przygotować, zwłaszcza przedsiębiorstwom.

Ważne jest także to, ile za opłatę mocową płacą właściciele instalacji fotowoltaicznej. Okazuje się, że mogą oni liczyć na znacznie niższą stawkę i tym samym jeszcze w większym stopniu zmniejszyć rachunki za prąd. Montaż fotowoltaiki możliwy jest nawet na balkonie w bloku, choć w tym przypadku istnieją pewne dodatkowe zasady. Natomiast na sfinansowanie przedsięwzięcia pozwala kredyt na fotowoltaikę, który także można pozyskać, o ile spełnia się określone warunki. Więcej o nich można dowiedzieć się z naszego bloga. 

Czy można uniknąć opłaty mocowej w roku 2023?

Niestety dla każdego opłacającego rachunki informacja nie jest pozytywna, uniknięcie tej opłaty nie jest bowiem możliwe. Są jednak metody, aby takie opłaty obniżyć. Poza instalacją fotowoltaiczną warto zadbać o samo zużycie energii elektrycznej i to, aby było ono jak najmniejsze. Najlepiej więc zmienić nawyki, w tym wyłączać światło w pomieszczeniach, korzystać z trybu oszczędnego urządzeń, a także korzystać z rozwiązań typu smart home, które pozwalają zoptymalizować zużycie energii elektrycznej na co dzień.

Jak sprawdzić, ile wynosi opłata mocowa w naszym przypadku?

Znalezienie takiej informacji nie jest trudne. Od momentu jej wprowadzenia w fakturach widnieje bowiem pozycja „Opłata mocowa”, którą można znaleźć w sekcji odnoszącej się do dystrybucji, a także przesyłu energii z sieci. Tym samym łatwo skontrolować, ile wynosi tak kwota, a jeśli jest dla nas zbyt wysoka, to zastanowić się, jak zoptymalizować zużycie energii, aby ją obniżyć.

Wciąż nie każdy wie, co to jest opłata mocowa i ile wynosi w 2023 roku. Warto jednak mieć świadomość, co składa się na nasze comiesięczne rachunki za energię elektryczną oraz co można zrobić, aby je zoptymalizować.