Kredyt na fotowoltaikę - najważniejsze informacje

Kredyt na fotowoltaikę - najważniejsze informacje

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nam zamienić promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Instalację możemy zamontować na gruncie, dachu lub elewacji domu. Korzyścią tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że możemy w ten sposób obniżyć rachunki za energię elektryczną. Jesteśmy jednocześnie producentem i konsumentem energii. Dzięki temu rozwiązanie to, jest również bardzo ekologiczne, bo do wytworzenia energii wykorzystujemy słońce. Fotowoltaika to również bardziej czyste powietrze.

Kredyt na fotowoltaikę

Fotowoltaika – ile to kosztuje?

Instalacja fotowoltaiczna to jeden z elementów OZE czyli odnawialnych źródeł energii. Energię słoneczną możemy wykorzystać do ogrzania domu, podgrzania wody, czy zasilenia prądem domowych urządzeń. Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest jednak rozwiązaniem tanim, dlatego bardzo popularną opcją finansowania jest kredyt na fotowoltaikę. 

Koszt uzależniony instalacji wraz z montażem uzależniony jest od tego jaką finalnie osiągnie moc szczytową. Optymalne rozwiązanie oscyluje wokół 5 kWp, aby to osiągnąć potrzebujemy kilkunastu sztuk paneli fotowoltaicznych. Każdy z nich kosztuje około 600 zł netto. Konieczne będzie również dokupienie pozostałych elementów instalacji: 

 • falownika, którego zadaniem jest zamiana prądu płynącego z paneli na prąd przemienny wymagany przez wszystkie domowe odbiorniki energii, 
 • konstrukcja mocująca panele, przewody, 
 • koszt montażu instalacji, do którego doliczamy 8% Vat.

To wszystko razem przy założeniu mocowania na dachu o pochyleniu 30-40 proc. pokrytym blachodachówką wynosi około 25 000 zł. 

Oczywiście najkorzystniej dla nas byłoby zapłacić gotówką. Co jednak jedna jeżeli nie dysponujemy taką kwotą. Od nas zależy to na które, z tych rozwiązań zdecydujemy się ostatecznie.

Możliwości finansowania fotowoltaiki mamy kilka:

 • kredyt gotówkowy, 
 • zakup na raty, 
 • kredyt celowy z przeznaczeniem na instalacje fotowoltaiczną, 
 • skorzystanie z dotacji rządowych lub samorządowych.

Pożyczka na fotowoltaikę

Fotowoltaika – kredyt gotówkowy lub ratalny

Najprostszą formą kredytowania fotowoltaiki jest kredyt ratalny. Często również firmy montujące panele współpracują z bankami i mają już przygotowane gotowe oferty. Spłatę takiego kredytu możemy rozłożyć w czasie nawet na 60 miesięcy. Starając się o kredyt w banku musimy mieć wystarczającą zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytową w BIK. Przykładem kredytu celowego jest oferta Tauronu, który współpracuje z Alior Bank. Kredyt ratalny proponowany jest na kwotę 20000 zł. Z możliwością rozłożenia na 20 równych rat, RRSO w przypadku takiego rozwiązania wynosi 0%. Bank nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów za udzielenie kredytu na fotowoltaikę. W przypadku wyboru kredytu gotówkowego musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Zaletą jest niższa rata, bo możemy spłatę zobowiązania rozłożyć w czasie nawet na 119 miesięcy, natomiast RRSO w tym przypadku mamy już na poziomie 5,64 %. 

Rozwiązaniem może być również pożyczka na fotowoltaikę. Różni się tym, że nie mamy już tutaj dokładnie sprecyzowanego celu na jaki musimy przeznaczyć środki. Może skorzystać też z ofert pożyczek ratalnych pozabankowych. W takiej sytuacji najlepiej porównać kilka ofert i dobrać ofertę do własnych potrzeb. W przypadku firm pozabankowych istnieje możliwość udzielania pożyczek bez BIK i KRD, opcja ta to jedyna możliwość sfinansowania paneli fotowoltaicznych jeżeli wiemy, że mieliśmy w przeszłości problem z regularną spłatą zobowiązań. Oferty pozabankowe dostępne są online, więc wniosek możemy złożyć bez wychodzenia z domu. 

Zobacz także: 

Rządowe dofinansowanie do zakupu i montażu fotowoltaiki

Mój Prąd – z programu mogą skorzystać tylko osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne domowe potrzeby. Celem tej dotacji jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z tzw. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Program będzie realizowany do 2025 roku. Budżet programu wynosi do 1 mld zł. Dostępna kwota w ramach dofinansowania to 5000 zł z założeniem, że nie stanowi to więcej niż 50 % kosztów kwalifikowanych. Dotacja jest bezzwrotna. Zakupione urządzenia muszą być nowe lub takie, które zostały wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed ich montażem. Beneficjent programu musi korzystać z instalacji przez minimum 3 lata od dnia wypłaty dofinansowania. 

Czyste Powietrze – celem programu jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła. Program nastawiony jest również na zwiększenie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Realizowany będzie do 2029 roku, a jego budżet wynosi aż 103,3 mld zł. Kwota ta została podzielona na: 

 • 63,3 mld zł to dotacje w ramach programu Stop Smog, pożyczki dla gmin oraz ulgi podatkowe na termomodernizację, 
 • 40 mld zł stanowią kredyty udzielane przez banki.

Kwota dotacji może wynieść do 30000 zł, a w przypadku beneficjentów mogących ubiegać się o podwyższony poziom dofinansowania to kwota 37000 zł. 

Pieniądze w ramach programu Czyste Powietrze można wydać na: 

 • wymianę pieców i kotłów na paliwa stałe, 
 • docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwi, 
 • instalacje fotowoltaiczne, 
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

 • Spersonalizowane oferty
 • Najlepsza oferta na rynku
 • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności