Pożyczka dla studenta. Ile tak naprawdę kosztują studia?
Wyniki egzaminu dojrzałości tegoroczni maturzyści odebrali już prawie dwa tygodnie temu, a teraz czekają ich ważne decyzje dotyczące ich przyszłości. Czy iść na studia? Jeśli tak, to czy wybrać uczelnie w rodzinnym mieście, czy może jednak w innym? To trudne i bardzo ważne decyzje, dlatego warto rozpatrzeć każdą możliwość pod paroma aspektami. Jednym z kryterium powinny być finanse. Skąd wziąć pieniądze? Od rodziców? Pracować? A może pożyczka dla studenta? Jeśli dotyczy Ciebie ten problem, to w dzisiejszym artykule przedstawimy, ile tak naprawdę kosztują studia i w jakim przypadku pożyczka studencka jest dobrym wyjściem, a kiedy lepiej wesprzeć się na własnych oszczędnościach i pomocy rodziców.
Praca na studiach?
Praca w czasie studiów jest możliwa, jednak raczej polecana jest dla osób na ostatnich latach. Na pierwszym rok lepiej skupić się na nauce i zdobyciu jak największej ilości wiedzy. Pomoże to w przyszłych latach ubiegać się o staże i płatne praktyki w swoim zawodzie. Pierwszy rok studiów jest też zwykle tak zwanym „rokiem odsiewowym”. Dlatego lepiej na początku w zupełności poświęcić się nauce, aby zwycięsko przebrnąć przez wszystkie egzaminy.
Jeśli rodzice mogą pomóc finansowo przez kolejne lata, to jest to najlepsza z możliwych opcji. Jednak niewiele rodzin na to stać, w szczególności jeśli mówimy o studiach w innym mieście. W takim przypadku warto pomyśleć, czy pożyczka dla studenta nie byłaby dobrą opcją?
Pożyczka dla studenta
Przede wszystkim pożyczka na studia jest nisko oprocentowana. Po drugie część pożyczki może zostać umorzona, jeśli student będzie osiągał dobre wyniki w nauce. Co więcej pożyczka studencka może być wypłacana w ratach nawet przez cały okres studiów. Porównując ją z innymi zobowiązaniami na rynku pożyczka dla studenta jest najbardziej opłacalna ze wszystkich produktów finansowych. Więcej o kredycie studenckim.
Na co przyda się pożyczka dla studenta?
- Mieszkanie
Przede wszystkim na wynajem kawalerki lub opłatę za akademik. Koszt mieszkania samodzielnie to co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli przyszły student zamierza mieszkać w czasie studiów w domu rodzinnym, to pożyczka studencka nie jest konieczna. Jednak w momencie przeprowadzki do innego miasta, dodatkowe kilkaset złotych bardzo się przyda właśnie choćby na samą opłatę akademika.
- Jedzenie
Powstało dużo żartów na temat studenckiej diety, która ogranicza się do suchych bułek i pasztetu. Jednak nie warto ich brać na serio. Jeśli ktoś, chce się uczyć, to musi zadbać także o odpowiednie odżywanie. Dlatego warto zapewnić sobie pieniądze, tak aby starczało na zdrowe, pełno wartościowe posiłki.
- Zabawa i znajomi
Pożyczka dla studenta może też być wykorzystana jaka dodatkowa gotówka na rozrywkę. Czas studiów to okres, w którym zawieranych jest najwięcej przyjaźni na całe życie. Dlatego warto mieć trochę dodatkowych pieniędzy, aby móc wyjść w piątek ze znajomymi na miasto, czy zapłacić za weekendowy wypad.
Pożyczka dla studenta to bardzo korzystny produkt finansowy, który może ułatwić życie wielu studentom. Można również oszczędzać lub prosić rodziców o pomoc, jednak pożyczka studencka pozwoli młodemu człowiekowi czerpać całymi garściami ze studenckiego życia, przy okazji nie obciążając budżetu ich rodziców. Jeśli czujesz niedosyt i chcesz wiedzieć więcej na temat jak zaplanować budżet studencki zobacz artykuł: Finanse studenta, czyli jak panować nad studenckim budżetem.