Pożyczka na PESEL - czym jest i w jaki sposób działa?

Szybkie pożyczki na PESEL? Zdecydowanie brzmi to kusząco. Takie oferty powinny jednak wzbudzić wątpliwości wśród potencjalnych pożyczkobiorców i to z kilku powodów. Sprawdźmy, na czym miałyby polegać takie usługi oraz na co w ich przypadku koniecznie zwrócić uwagę. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Czy można wziąć pożyczkę na sam PESEL?

PESEL to element Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, który wprowadzono w roku 1984. Składa się z 11 cyfr i jest jedną z najważniejszych danych personalnych, które należy chronić.

Ostatnie lata to jednak wzrost popularności łatwych, szybkich i wygodnych chwilówek oraz ofert takich jak pożyczka na dowód online. Nie oznaczają one jednak, że pieniądze można pozyskać tylko przy użyciu numeru PESEL. Należy więc rozpatrywać takie oferty jako chwyt marketingowy, niemający realnego uzasadnienia w realiach rynkowych, choć przyciągający bardzo wiele osób zachęconych potencjalną łatwością pozyskania.

Wynika to jednak nie tylko z ochrony konsumentów, ale również samych firm pożyczkowych. W Internecie można bowiem znaleźć generatory numerów PESEL, co teoretycznie mogłoby wystarczyć do tego, aby uzyskać pieniądze. W rzetelnych firmach nie jest to jednak możliwe i konieczne jest także podanie informacji zawartych w dokumencie tożsamości oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Procedura nie jest przez to o wiele dłuższa, ale stanowi swego rodzaju zabezpieczenie, zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.

Dlaczego pożyczki na sam PESEL nie są wiarygodne?

Znajdując pożyczkę reklamowaną jako możliwą do uzyskania tylko na numer PESEL trzeba zachować szczególną czujność. Niestety najczęściej jest to oferta nierzetelnych firm, z których oferty nie należy korzystać lub po prostu takich, które kuszą przekazami marketingowymi. Warto bowiem pamiętać, że choć dodatkowa weryfikacja może być nieco bardziej czasochłonna, to ma ona zapewnić całościowe bezpieczeństwo i to dla każdej ze stron transakcji.

Nie oznacza to oczywiście, że chwilówki są bardzo uciążliwe. Wręcz przeciwnie - sama procedura weryfikacyjna jest szybka i łatwa, ale zapewnia ona potencjalnemu pożyczkobiorcy bezpieczeństwo danych.

Pożyczka na PESEL? Tak, ale z wieloma innymi danymi…

Pożyczka na sam PESEL może wprowadzać niektóre osoby w błąd. Numer ten będzie bowiem niezbędny do uzyskania gotówki, ale wraz z innymi informacjami. Najczęściej są to dane takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer i seria dowodu osobistego,
  • numer PESEL,
  • miejsce zamieszkania oraz zameldowania,
  • dane kontaktowe, w tym numer telefonu, adres e-mail,
  • numer konta bankowego,
  • informacje o dochodach.

Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku pożyczki długoterminowej, konieczne będzie najczęściej również przedłożenie dokumentu o dochodach. Różne firmy mogą też wymagać różnych dokumentów, niezbędnych do uzyskania pożyczki. Warto sprawdzić to jeszcze przed jej uzyskaniem, przedsiębiorstwa działające na polskim rynku mają bowiem różną politykę w tym zakresie.

Co z kredytem na PESEL?

Podobnie jak w przypadku pożyczek, również uzyskanie kredytu w banku na sam PESEL jest niemożliwe. Sama procedura jest też w bankach o wiele bardziej skomplikowana, nie dziwi więc, skąd popularność chwilówek oraz pożyczek online, gdy wymogi są z reguły znacznie mniejsze. Pewne minimum danych jest jednak niezbędne, aby transakcja była bezproblemowa i bezpieczna dla każdej ze stron.

Dlaczego trzeba chronić swój PESEL?

Wiemy już, że żadna rzetelna firma nie zaoferuje pożyczki na sam PESEL. Trzeba jednak w odpowiedni sposób go chronić, zdarza się bowiem, że przestępcy wykorzystują go np. do stworzenia podróbki dowodu osobistego i późniejszego wyłudzenia pieniędzy, co w oczywisty sposób będzie wiązało się z różnego rodzaju problemami.

PESEL może niestety posłużyć także do uzyskania informacji o stanie zdrowia danej osoby, a nawet skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, które mu przysługują. Istnieją na szczęście metody ochrony, a jedną z nich są alerty BIK. Informują one o próbie wyłudzenia na konkretny numer PESEL, co pozwoli na natychmiastową reakcję oraz ochronę przed niebezpiecznymi sytuacjami z tym związanymi.

Co jeszcze można zrobić, aby nikt inny nie wziął pożyczki na nasz PESEL? Trzeba przede wszystkim w sposób szczególny chronić swój dowód osobisty. Jeśli jednak trafi on w niepowołane ręce, to należy zawiadomić o tym policję, a także na stronie internetowej obywatel.gov.pl. Zawiadomienie organów ścigania może być sposobem na ujęcie osoby wykorzystującej takie dane osobowe - często również innych osób - oraz zahamowanie tego procederu.

Jak doskonale widać, pożyczka na PESEL w rzeczywistości nie istnieje. Jest to jednak zaleta, gdyby bowiem sam numer PESEL pozwalał na zaciągnięcie takiego zobowiązania, to mogłoby być to ryzykowne dla wielu osób. Zdecydowanie więc warto unikać firm reklamujących się w ten sposób lub wręcz oferujących takie usługi, które - zgodnie z podanymi informacjami - są mało wiarygodne.