Pożyczki pod weksel- na czym polegają?

Pożyczki pod weksel - na czym polegają?

pożyczka pod weksel
W dzisiejszym świecie bardzo ciężko jest uchronić się przed pożyczkami. Nawet jeśli jest to możliwe, to zwykle nieopłacalne. Prostym przykładem jest kupno mieszkania. Bardziej opłaca się wziąć kredyt na mieszkanie, niż zbierać przez kilka lat przy okazji wynajmując od kogoś inny lokal. Z prostej matematyki wynika, że odsetki i prowizja będą dużo niższe niż cena wynajmu przez ten cały czas. Pożyczki są też przydatne, w momentach, gdy gotówki po prostu zabrakło. Powodów chwilowych problemów finansowych może być wiele, tak samo jak produktów, z których w takich sytuacjach można skorzystać.

Pierwsza opcja uzyskania pożyczki to bank. Jednak niewiele osób przy mniejszych sumach, chce skorzystać z ich oferty. Dzieje się tak, bo wnioskowanie o pożyczkę pochłania dużo czasu, na dodatek trzeba przejść przez szereg formalności oraz nie można mieć żadnych wcześniejszych niespłaconych długów. Dlatego też popularniejszą opcją uzyskania gotówki są szybkie pożyczki. Może je dostać każdy i wniosek zajmuje dosłownie kilka minut. Umowy są przejrzyste i zwięzłe, a pierwsze pożyczki często darmowe. (Więcej wiadomości na temat, czym różni się kredyt od chwilówki i pożyczki) Jednak jest i trzecia opcja: prywatne pożyczki pod weksel. Mało znany rodzaj pożyczki i rzadko doceniany. Czym dokładnie one są?

Na czym polega pożyczka pod weksel?

Pożyczki pod weksel różnią się od zobowiązań, jakie proponują banki, czy inne instytucje finansowe. Przede wszystkim jedynym i najważniejszym dokumentem jest tutaj weksel, w przypadku wcześniej wymienionych pożyczek była to umowa. Weksel to papier wartościowy o dokładnie określonej formie. Złożenie podpisu na wekslu jest równoznaczne ze zobowiązaniem się do zapłaty danej sumy. Nie potrzebna jest dodatkowa umowa, ani wypełnienie wniosku, uzupełnienie danych. Brzmi dobrze?

Aby weksel był ważny, musi posiadać następujące informacje:

  • nazwę weksel,
  • miejsce i datę wystawienia,
  • miejsce i datę płatności,
  • nazwisko trasata (osoby, która jest zobowiązana do zapłaty),
  • nazwisko osoby, której gotówka powinna być oddana,
  • podpis osoby, która wystawia, gdyż najczęściej to dłużnik wystawia taki weksel jako poręcznie zapłaty.

Czy pożyczka pod weksel jest bezpieczna?

Pożyczka pod weksel to na pewno kusząca propozycja dla osób, którym zależy na czasie. Kilka pól do wypełnienia i gotowe, bez żadnych umów, czy też sprawdzania zdolności. Jednak trzeba pamiętać, że pożyczka pod weksel ma też swoje ciemne strony. Brak umowy może wydawać się korzystną sytuacją, ale w przypadku braku możliwości spłaty nie jest już tak opłacalny. 

Weksel jest to bezwarunkowe przyrzeczenie spłaty w danym terminie i nie ma tu miejsca na przedłużanie okresu spłaty, czy też środki łagodzące. Dlatego też warto się zastanowić przed podpisaniem tego dokumentu. Gotówkę można w ten sposób otrzymać bardzo szybko, tylko że równie szybko można wpaść w spiralę zadłużenia przez nieprzemyślane decyzje.

Pożyczka pod weksel in blanco

Najbardziej jednak należy wystrzegać się pożyczki pod weksel in blanco. Jest to rodzaj pożyczki, gdzie tylko część weksla zostaje wypełniona, a najczęściej w miejscu kwoty do zapłaty zostawia się wolne pole. Daje to możliwość pożyczkodawcy wpisania w to pole dokładnie każdej sumy. 

Niestety prawo wekslowe jest nieubłagane i gotówkę nawet w takim przypadku trzeba będzie zwrócić. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie podpisywać weksli in blanco, gdyż jest to prosta droga do stania się ofiarą oszustwa finansowego.  Co gorsza, w tym wypadku prawo będzie po stronie wierzyciela.

Gdzie dostanę pożyczkę pod weksel?

Na pewno pożyczki pod weksel to ciekawa propozycja. Gdzie można więc dostać pożyczki pod weksel? Po pierwsze, bo są udzielane przez osoby prywatny, po drugie zasady dobrze wypełnionego weksla są bardzo proste. Musisz oddać gotówkę do wyznaczonego dnia do danego miejsca. Dokładna suma jest podana i nie ma obaw, że zostaną naliczone dodatkowe opłaty. Wszystko zajmuje dosłownie kilka minut i jest dostępne dla osób z komornikiem, ze złą historią kredytową, czyli dosłownie każdego, kto potrzebuje gotówki.

Pożyczka na weksel: podsumowanie

Na pewno warto się zastanowić nad tą opcją, ale jak było wspomniane powyżej, pożyczka pod weksel rządzi się żelaznymi zasadami, dlatego przed podjęciem decyzji warto się upewnić, że na pewno uda się zwrócić gotówkę na czas. Polecam ją pod rozwagę osobom, które nie mają możliwości otrzymania pieniędzy z żadnego innego źródła, gdyż pożyczka pod weksel jest rozwiązaniem szybkim, jednakże wiąże się z dużymi ryzykiem, którego jeśli mamy inny wybór to warto się wystrzegać.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności