Co oznacza spirala zadłużenia? Definicja

Spirala zadłużenia to stan, w którym dłużnik kredytowy lub pożyczkowy zaciąga kolejne zobowiązania, aby z pozyskanych w ten sposób środków, uregulować bieżące zadłużenie. Spirala zadłużenia powstaje, kiedy dochodzi do przekredytowania, czyli sytuacji, w której ponad połowa miesięcznych zarobków netto przeznaczana jest na spłatę zadłużenia. Banki będą odmawiać kolejnych kredytów, więc trudno będzie skonsolidować zadłużenie. Alternatywę stanowią oferty firm pożyczkowych

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Im wcześniej rozpoczniemy proces wychodzenia ze spirali zadłużenia, tym większą mamy szansę na to, że będzie to możliwe. Kroki, jakie możemy podjąć w tej sytuacji to przede wszystkim:

  • oszacowanie zadłużenia – zaciąganie kolejnych zobowiązań w łatwy sposób może wymknąć się spod kontroli, dlatego w pierwszym kroku należy uporządkować wszystkie dokumenty tak, aby poznać rzeczywiste zadłużenie,
  • zaprzestanie kolejnego zadłużania – im szybciej podejmiemy decyzje o zaprzestaniu kolejnego zadłużania, tym większą mamy szansę na wyjście ze spirali zadłużenia. Jedynym rozwiązaniem jest poszukanie funduszy w innym miejscu, np. dodatkowa praca, która pozwoli zacząć spłacać bieżące raty. 
  • porozumienie z wierzycielami – wierzycielom zależy na odzyskaniu długu, więc w pierwszej kolejności będą próbować załatwić sprawę polubownie. Może się okazać, że zaproponują nam realne do zrealizowania warunki spłaty.
  • konsolidacja zadłużenia – możliwa jedynie w sytuacji, w której nadal mamy zdolność kredytową. Co prawda kredyt konsolidacyjne to nowe zobowiązanie, jednak dzięki połączeniu wszystkich długów w jedną ratę, mamy możliwość obniżenia miesięcznego kosztu, jaki wydajemy na spłatę zadłużenia. Dzięki temu nasz budżet domowy nie będzie, aż tak obciążony, a jedna rata pozwoli na większą kontrolę naszej sytuacji finansowej. 

Dobrym sposobem na wyjście ze spirali zadłużenia będzie również większa kontrola domowego budżetu. W tym celu warto zrobić listę wszystkich wydatków i zastanowić się, z których możemy zrezygnować.