Progi podatkowe 2024 - co się zmieni w nowym roku?

Progi podatkowe to temat, który nigdy nie przestanie być istotny. W dobie trwającej inflacji, ciągle rosnące ceny towarów i usług mogą znacząco wpływać na zarządzanie domowym budżetem oraz codzienne wydatki Polaków. Bezpośrednią konsekwencją inflacji są podwyżki płac, na przykład podniesienie płacy minimalnej, które po raz kolejny miało miejsce w styczniu tego roku. Jednak wyższe zarobki mogą wiązać się z przejściem podatnika do innego progu podatkowego. Jakie zmiany w progach podatkowych w 2024 roku przewidział rząd i ile wyniesie kwota wolna od podatku 2024? Serdecznie zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Czym są progi podatkowe?

Progi podatkowe to nic innego jak stawka podatku, którą podatnik musi uiścić w zależności od uzyskanych przez niego przychodów. W Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych jest naliczany progresywnie, dlatego im więcej uzyskanych dochodów, tym więcej wynosi stawka podatku. Progi podatkowe obowiązują wszystkich, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, a przekroczenie progu podatkowego jest jednoznaczne z obowiązkiem zapłacenia większej kwoty skarbowi państwa.

Jakie progi podatkowe w 2024?

Wysokość progów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest ustalona w artykule 27 ustawy o podatku od osób fizycznych. Obecnie można je podzielić w następujący sposób:

  • pierwszy próg podatkowy - do kwoty nieprzekraczającej 120 000 złotych zarobków rocznie. Od 1 lipca 2022 stawka podatku obowiązującego w pierwszym progu podatkowym wynosi 12%. Aby złagodzić obciążenie podatkowe dla osób o najniższych dochodach, wprowadzono również kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 3600 zł;
  • drugi próg podatkowy - powyżej 120 000 złotych dochodów rocznych próg podatkowy wynosi 32%, a więc jest to wyraźna różnica w odniesieniu do pierwszego progu;
  • trzeci próg podatkowy - zwany również podatkiem solidarnościowym, obowiązuje osoby najzamożniejsze, takie, których dochody przekraczają 1 milion złotych. Taki podatek wynosi 4% i jest naliczany od nadwyżki powyżej 1 miliona zarobionych w danym roku środków.

W przypadku progów podatkowych raczej nie powinniśmy spodziewać się zmian w roku 2024.

Jaka kwota wolna od podatku 2024?

W kwestii kwoty wolnej od podatku na podatników czekają za to istotne zmiany. Zgodnie z projektem ustawy, w 2024 roku kwota wolna od podatku miałaby znacząco wzrosnąć. Projekt nowelizacji zakłada zmianę art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Stawka kwoty wolnej od podatku 2024 miałaby wynosić 60 000 zamiast obowiązujących jeszcze w poprzednim roku 30 000 złotych. To aż dwukrotnie podniesiona wartość kwoty zwolnionej z opodatkowania! Projekt ustawy zakłada również podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek z 3 600 do 7 200 zł - czyli ponownie, dwa razy więcej. Według obliczeń ekspertów, w 2024 roku osoby, które osiagają około 6 tysięcy miesięcznych dochodów, będą całkowicie zwolnione z opłacania podatku dochodowego.

Według do tej pory obowiązujących przepisów stawka kwoty wolnej od podatku wynosiła 30 000, co znaczyło, że mogły z niej skorzystać osoby zarabiające około 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. Te przepisy obowiązują od stycznia 2022 roku w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu 1.0.

Nowy projekt ustawy ma realnie wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej osób zatrudnionych i stanowić dodatkowy impuls dla osób bezrobotnych, aby znalazły zatrudnienie.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku będzie miało również znaczący wpływ na świadczenia dla seniorów, przyczyniając się do wyższych rent i emerytur. W planach jest wprowadzenie zwolnienia od podatku dla emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia do 5 tys. zł brutto, co oznacza, że każdy emeryt i rencista otrzymujący do 5 tysięcy złotych brutto świadczenia miesięcznie nie będzie musiał płacić podatku dochodowego.

Kto skorzysta z kwoty wolnej od podatku 2024?

Nie każdy podatnik będzie mógł skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Jest ona przewidziana dla podatników rozliczających przychody według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) oraz pracowników wykonujących pracę na umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło.

Z kwoty wolnej od podatku nie skorzystają z kolei podatnicy opodatkowani liniowo (PIT-36L), ryczałem (PIT-28), dochodami z kapitałów pieniężnych (PIT-38) czy ze zbycia nieruchomości (PIT-39).

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych zmianach podatkowych, które czekają nas w 2024 roku, sprawdź nasz artykuł!

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku w 2024 roku będzie znaczącą zmianą w sprawach podatkowych. Choć progi podatkowe nie zostaną zmodyfikowane, możliwość zarabiania 60 000 złotych rocznie bez opłaty podatku dochodowego z pewnością jest atrakcyjna w oczach podatników. Warto sprawdzić, czy w nowym roku będziesz mógł skorzystać z kwoty wolnej od podatku.