W naszym kraju wiele jest osób, które nie mają możliwości zakupu własnego mieszkania. Wciąż powstają więc programy mające zwiększyć dostępność do nieruchomości, a jednym z nich jest program o nazwie „Mieszkanie za remont”. Na czym dokładnie polega, a także kto może z niego skorzystać? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania warunków, które trzeba w tym przypadku spełnić.
Niska dostępność mieszkań komunalnych dla biedniejszych to wciąż duży problem i to w wielu miastach. Nawet jeśli takowe są, to stan wielu z nieruchomości odbiega od pożądanego. Z tego też powodu powstał program „Mieszkanie za remont”, który organizują niektóre z gmin i miast w Polsce. Zgodnie z jego założeniami udostępnia się mieszkania komunalne na wynajem, a osoby, które je wyremontują, mogą wynająć je na bardzo preferencyjnych warunkach. Takim warunkiem jest możliwość nawet dożywotniego najmu, a także niski czynsz. „Mieszkanie za remont” działa m.in. w Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, a także w mniejszych miastach.
W ramach programu są dostępne dwa rodzaje mieszkań. Są to nieruchomości komunalne, zazwyczaj udostępniane na dłuższy okres, a także bezterminowo tym osobom, które mają niskie dochody. Natomiast mieszkania socjalne wynajmuje się wyłącznie na czas określony osobom, które są w najtrudniejszej sytuacji finansowej.
Podobnie jak w przypadku każdego innego programu na szczeblu państwowym, tak i tutaj istnieją pewne wymagania, które trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać. Najważniejsze warunki to:
W momencie, gdy dana osoba zakwalifikuje się do programu „Mieszkanie za remont”, otrzymuje prawo mieszkaniowe. Oznacza to, że gmina podpisuje umowę najmu, zazwyczaj bezterminowo. Kolejnym etapem może być też wykup lokalu na warunkach preferencyjnych, o ile dana osoba chce się zdecydować na taką możliwość oraz ma na to środki.
Jednym z najważniejszych warunków, które trzeba spełnić jest kryterium dochodowe. Jak wspomnieliśmy, uzależnione jest ono od lokalizacji. Na przykładzie Krakowa, na jedną osobę może być to wartość 100-250 proc. kwoty najniższej emerytury. Średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym zazwyczaj wynosi więc maksymalnie do 5 tys. zł.
Program nie stanowi drogi na skróty i remont nie może zakończyć się np. tylko na pomalowaniu ścian. Często zakres prac jest w dużym stopniu narzucony, co wynika ze złego początkowego stanu takich mieszkań. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ustalony jest z góry czas remontu, który zazwyczaj wynosi od 6 do 12 miesięcy. Stąd też przed przystąpieniem do programu trzeba posiadać środki finansowe na przeprowadzenie prac.
Warunki programu są specyficzne, są jednak osoby, które z różnych względów mogą być nim zainteresowane. Co więc zrobić, aby móc z niego skorzystać? Pierwszym etapem jest sprawdzenie, czy w naszej gminie jest takowy program oraz jakie są jego warunki. Jeśli je spełniamy, to kolejnym krokiem jest zapoznanie się z listą nieruchomości, które można oczywiście wcześniej obejrzeć i sprawdzić, która z nich najbardziej nam odpowiada. Kolejny etap to złożenie wniosku w urzędzie miasta albo gminy oraz sprawdzenie, czy zostaliśmy do niego zakwalifikowani. Jeśli tak, to kolejne kroki zostaną wyjaśnione przez urzędników.
Program „Mieszkanie za remont” ma zarówno szereg zalet, jak i potencjalnych wad. Zacznijmy jednak od atutów. Jednym z największych jest opcja uzyskania mieszkania poza listą oczekujących, a także najmu dożywotniego i to na bardzo preferencyjnych warunkach.
Niestety program ma też swoje cienie. Największym jest konieczność posiadania dużych środków na remont, które w zależności od metrażu będą musiały wynosić od 50 do nawet 100 tys. złotych. Przy niskich dochodach wymaganych w ramach programu posiadanie takiej sumy pieniędzy jako oszczędności może być bardzo trudne. Program działa też tylko w niektórych lokalizacjach, co stanowi spore utrudnienie dla potencjalnych kandydatów, którzy chcieliby z niego skorzystać w swojej gminie.
Program „Mieszkanie za remont” to jedna z kolejnych inicjatyw na szczeblu państwowym, mających dawać łatwiejszy dostęp do nieruchomości. Jak jednak doskonale widać, nie jest to projekt dla każdego. Jedną z alternatyw jest Program Pierwsze Mieszkanie, który w roku 2023 także cieszy się sporą popularnością.