Ubezpieczenie pożyczki - czy warto skorzystać?

Ubezpieczenie pożyczki - czy warto skorzystać?

Decydując się na kredyt lub pożyczkę, bardzo często proponowane jest nam dodatkowe ubezpieczenie. Jego koszt zostanie doliczony do miesięcznej raty, dlatego w artykule odpowiemy na pytanie, czy warto z takie rozwiązania skorzystać, a także, na czym dokładnie polega ubezpieczenie pożyczki.

Co to jest ubezpieczenie pożyczki?

Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej jest zabezpieczeniem spłaty pożyczki na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Chroni zarówno kredytobiorcę, jak i kredytodawcę, oczywiście w ściśle określonych warunkach. Każdy ubezpieczyciel proponuje inny zakres ubezpieczenia, dlatego ważne, aby sprawdzić przed podpisaniem umowy, jakie ryzyka są uwzględnione w tej dodatkowej opłacie.

ubezpieczenie pożyczki

Jaki może być zakres ubezpieczenia pożyczki?

Podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje zazwyczaj ochronę na wypadek zgonu. Śmierć ubezpieczonego może obejmować zgon naturalny lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. samochodowego. Dla kredytobiorcy oznacza to, że w takiej sytuacji ubezpieczyciel spłaci za nas w całości pożyczkę, długi nie przechodzą zatem na spadkobierców. 

Rozszerzony zakres ubezpieczenia spłaty pożyczki może nas też chronić w przypadku poważnego zachorowania. Są to sytuacje, na które zazwyczaj nie mamy wpływu, a mogą znacznie utrudniać spłatę zobowiązania. Do poważnych chorób zaliczamy m.in. zawał, udar mózgu lub nowotwór złośliwy. W zależności od ubezpieczyciela składka może obejmować spłatę całości pożyczki lub jej części. 

Popularne są również ubezpieczenia, które chronią w przypadku utraty źródeł dochodu. Zwolnienie z pracy może nam oczywiście przysporzyć nie lada problemów ze spłatą zobowiązania. Mając ubezpieczenie, zyskamy czas na znalezienie nowej pracy, a w tym czasie raty będzie spłacać za nas ubezpieczyciel. Ubezpieczenie pożyczki może dodatkowo pomóc w przypadku czasowej lub całkowitej niezdolności do pracy. 

To, na jakich zasadach pokrywane będą raty, uwzględnione jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W OWU znajdziemy cały zakres ubezpieczenia oraz ewentualne wykluczenia do konkretnych zdarzeń. Dobrym przykładem jest nieszczęśliwy wypadek, w przypadku którego większość ubezpieczycieli wyklucza wypłatę świadczenia, jeżeli podczas zdarzenia byliśmy nietrzeźwi. 

Czy ubezpieczenie spłaty pożyczki jest obowiązkowe?

Samo przystąpienie do ubezpieczenia pożyczki ogranicza się tak naprawdę do podpisania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Wniosek taki przygotowywany jest przez kredytodawcę i nie są do tego wymagane badania lekarskie, rzadko również występują ankiety medyczne. Ubezpieczenie jest również dostępne w ofertach online pożyczek. Po podpisaniu umowy otrzymujemy certyfikat, który jest dla nas potwierdzeniem zawarcia ochrony. Do zapłaty składki zobowiązany jest ubezpieczony, a jej koszt zwiększa po prostu wysokość miesięcznej raty.

Ważne! W większości przypadków ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bank lub inny pożyczkodawca nie udzielą nam kredytu bez dodatkowego zabezpieczenia. 

Do takich przykładów może zaliczać się np. obowiązkowe ubezpieczenie pożyczki dla osób, które ukończyły określony wiek życia. Firmy pożyczkowe bardzo rzadko stosują jednak dodatkowe zabezpieczenia w postaci ubezpieczeń. To, o czym należy pamiętać to fakt, że w każdym momencie trwania umowy możemy ją wypowiedzieć, zachowując określony termin zawarty w umowie. Przed odstąpieniem od umowy ubezpieczenia należy jednak sprawdzić, czy działanie to ma wpływ na parametry pożyczki. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której np. wzrośnie jej oprocentowanie.

Wady i zalety ubezpieczenia pożyczki

Zalety ubezpieczenia pożyczki to:

 • uproszczony proces zawierania umowy, bez badań, bez ankiet medycznych,
 • poczucie bezpieczeństwa, które daje nam spłata zobowiązania, kiedy znajdziemy się w nieprzewidzianej sytuacji spowodowanej np. utratą pracy, czy poważnym zachorowaniem,
 • w przypadku zgonu dług nie przechodzi na spadkobierców,
 • szeroki zakres ubezpieczenia,
 • uproszczony proces wnioskowania o wypłatę świadczenia,
 • korzystniejsze warunki oferty kredytowej, np. niższa prowizja lub oprocentowanie

Do wad ubezpieczenia pożyczki zaliczamy:

 • dodatkowy koszt doliczony do raty, niezależnie od tego, czy w okresie spłaty kredytu wystąpią zdarzenia, od których jesteśmy ubezpieczeni,
 • wyższy koszt pożyczki, oferta bez ubezpieczenia może być tańsza, opcję bez ubezpieczenia warto również rozważyć, jeżeli wiemy, że kredyt spłacimy szybko, a zależy nam głównie na wysokości miesięcznej raty.

Czy warto korzystać z ubezpieczenia pożyczki?

Na pytanie o to, czy warto ubezpieczyć pożyczkę, zazwyczaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to sprawa bardzo indywidualna, na którą musimy odpowiedzieć sobie sami.

Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy zabezpieczyć finansowo swoich bliskich lub siebie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. To właśnie w takich sytuacjach ubezpieczenie okazuje się być wyjątkowo przydatne.

Przed podjęciem decyzji przeczytaj dokładnie, jaki jest zakres ubezpieczenia i ile kosztuje składka. Znając te dane oraz ewentualne wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela możesz mieć pewność, że podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję. Dopłacamy bowiem za komfort korzystania z danego produktu finansowego, dlatego każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, ile jest warte dla niego bezpieczeństwo.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

 • Spersonalizowane oferty
 • Najlepsza oferta na rynku
 • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności