Wakacje kredytowe w 2023 roku - co trzeba wiedzieć?

Wakacje kredytowe to rozwiązanie polegające na odroczeniu spłaty rat kredytowych. Wszystko po to, aby pomóc kredytobiorcom, którzy muszą zmagać się z wysokimi stopami procentowymi oraz inflacją, czyli głównymi czynnikami utrudniającymi spłatę bieżących zobowiązań. Jakie są warunki wakacji kredytowych w roku 2023 i kiedy w szczególności warto skorzystać z takiej opcji? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji!

Od kiedy obowiązują wakacje kredytowe?

Rozwiązanie, jakim są wakacje kredytowe zostało wprowadzone już w 2022 roku, natomiast w roku 2023 można wybrać je na jeden miesiąc w każdym kwartale. Co natomiast z kolejnym, czyli 2024 rokiem? Wciąż nie wiemy, czy zostaną przedłużone, a decyzja najpewniej zapadnie dopiero w ostatnim kwartale 2023. Banki są jednak niechętne przedłużenia tego rozwiązania.

Warunki wakacji kredytowych w roku 2023

Warunki skorzystania z wakacji kredytowych są następujące:

  • należy posiadać kredyt hipoteczny w walucie polskiego złotego,
  • należy posiadać kredyt hipoteczny, ale na nieruchomość zakupioną na własny użytek (z opcji nie skorzystają więc te osoby, które zakupiły ją na wynajem),
  • rozwiązanie dedykowane jest wyłącznie tym osobom, których umowa została zawarta przed dniem 1 lipca 2022 roku, natomiast zakończenie czasu kredytowania ma przypadać na okres przynajmniej 6 miesięcy od tejże daty.

Co istotne, w przypadku wakacji kredytowych nie występuje kryterium dochodowe. Warunki są więc jasne, a do tego rozwiązania ma dostęp zdecydowana większość kredytobiorców.

Wakacje kredytowe 2023 - na co dokładnie można liczyć?

Odroczenie może objąć maksymalnie 8 rat, przy czym z tej puli nie trzeba korzystać w pełnym okresie czasu. Trzeba też oczywiście mieć na uwadze, że żadna z rat nie jest umarzana, a jedynie odkładana do spłaty na później. Finalnie więc okres spłaty będzie po prostu wydłużony. Niemniej jednak wciąż może być to dobre rozwiązanie, jeśli nasza aktualna sytuacja finansowa jest trudna.

Trzeba dodatkowo mieć na uwadze, że całej puli nie można wykorzystać jednorazowo. W roku 2023 na każdy kwartał przypada więc możliwość jednorazowego zawieszenia raty.

W jaki sposób można ubiegać się o wakacje kredytowe?

Jeśli spełniamy wymienione wcześniej warunki, to wystarczy złożenie wniosku w banku. W zależności od banku, w którym mamy kredyt taki wniosek może zostać złożony w formie pisemnej, np. e-mailowo oraz poprzez bankowość elektroniczną. Dobrą opcją jest także udanie się osobiście do instytucji finansowej oraz przekazanie w niej odpowiedniego dokumentu. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że bank ma do 21 dni na rozpatrzenie oraz potwierdzenia wniosku. Nie można więc oczekiwać, że rata zostanie zawieszona w sposób automatyczny. Decyzję trzeba więc przemyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wniosek o wakacje kredytowe musi zawierać taki informacje jak:

  • dane osobowe kredytobiorcy,
  • nazwa banku oraz dane kredytowe,
  • wskazanie, w jakim okresie ma mieć miejsce zawieszenie spłaty rat,
  • oświadczenie o tym, że kredyt hipoteczny został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb, a nie np. na wynajem.

Każdy bank może mieć też swoje własne zasady w tym zakresie, z którymi najlepiej zapoznać się wcześniej.

Jak wakacje kredytowe wpływają na BIK?

W BIK są udostępniane informacje na temat ewentualnych opóźnień w spłatach rat. Warto mieć na uwadze, że wakacje kredytowe nie są interpretowane jako opóźnienia w spłatach zobowiązań. Nie wpłynie to także na zmniejszenie oceny punktowej w BIK. Jeśli więc wakacje kredytowe zostaną zatwierdzone, to bank ma czas na poinformowanie BIK o takiej sytuacji do 7 dni.

Konsekwencje wakacji kredytowych - warto czy nie warto?

Wakacje kredytowe w roku 2023 to rozwiązanie pozwalające przede wszystkim na utrzymanie płynności finansowej. Nic dziwnego, że jest to dla wielu osób tak ważne. Wskutek podwyższenia rat procentowych miesięczna rata u niektórych wzrosła nawet o 100 proc. To poważne obciążenie dla budżetu, które można przynajmniej na pewien czas zmniejszyć. 

W praktyce jednak czas ten daje jeszcze jedną możliwość, mianowicie na gromadzenie oszczędności. Osoby, które nie mają problemów z płynnością mogą skorzystać z wakacji kredytowych po to, aby w tym okresie oszczędzać te środki, które zostałyby przeznaczone na spłatę raty. Dlaczego? W praktyce spłata wedle harmonogramu to w dużej mierze odsetki. Dlatego zaoszczędzone pieniądze mogą zostać przeznaczone na nadpłacenie kapitałowej części takiego kredytu. Warto więc rozważyć, która z opcji wydaje się być najbardziej interesująca w danym okresie.

Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które cieszy się wśród kredytobiorców sporym zainteresowaniem. Stanowi jednak spore obciążenie dla płynności banków, stąd też sektor bankowy jest niechętny, aby przedłużyć je na rok 2024. Jak będzie w praktyce? Tego dowiemy się już wkrótce.