Zakupy w Internecie

Zakupy w Internecie

W dobie Internetu coraz więcej osób decyduje się na kupno produktów w sieci. Zalet jest wiele poczynając choćby od niższych cen lub większej gamy dostępnych produktów, kończąc na niezaprzeczalnej wygodzie tego rozwiązania. Co kupujemy w Internecie, a co jednak nadal wolimy nabyć w sklepie stacjonarnym i jakie są wady zakupów w sieci?

Zakupy w sieci

Kobiety i mężczyźni w sieci

Statystyki pokazują, że ponad 80 % kobiet kupuje odzież i akcesoria dla siebie i dla dziecka w Internecie. Kolejnymi produktami, po które chętnie sięga płeć piękna to kosmetyki i akcesoria do domu (około 40%). Mężczyźni za to w sieci szukają najczęściej muzyki i książek, ale również rezerwują bilety lotnicze i hotele. Męską domeną jest również zaopatrzenie domu i domowników w sprzęt elektroniczny oraz nowinki techniczne, które kupuje online prawie 50% panów.

Wiele osób decyduje się również coraz częściej na zakup w sieci sprzętu hobbistycznego, który często jest trudno dostępny w sklepach stacjonarnych, a także biżuterii i sprzętu sportowego. Niezmiennie od wielu lat portalem wiodącym prym na polskim rynku internetowym jest allegro, które podczas jednego miesiąca rejestruje ponad 200 milionów odwiedzi i jest zaraz po Facebooku YouTube’ie i Googlu najczęściej odwiedzaną stroną w Polsce. Polacy chętnie dokonują tam zakupów, ale także porównują ceny produktów z ich odpowiednikami w sklepach stacjonarnych.

Choć od wielu lat istnieje możliwość kupna produktów spożywczych przez Internet i zamówienie ich wprost do domu, to jednak jest to jedna z niewielu rzeczy, które nadal preferujemy zrobić sami w sklepie stacjonarnym. Głównie wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do innych produktów, żywność w sklepach internetowych jest droższa niż w normalnych, a dodatkowo należy doliczyć kwotę za jej dowóz. Wiele osób woli też zastanowić się w sklepie nad listą zakupów, a sobotnie zakupy traktuje jako pewnego rodzaju tradycję.

Zalety i wady zakupów online

Najlepiej zacząć od niezaprzeczalnych zalet zakupów w Internecie, których jest znacznie więcej niż wad. Przede wszystkim klienci doceniają w sklepach internetowych:

 • Dostępność produktów- w sieci mamy dużo większy wybór niż w sklepach stacjonarnych;
 • Możliwość porównania cen w różnych sklepach w łatwy sposób;
 • Dowolność, jeśli chodzi o czas zakupów – w przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych Internet jest zawsze otwarty;
 • Konkurencyjne ceny – produkty w sieci są tańsze, bo sklepy nie muszą płacić za personel sklepu i lokal;
 • Oszczędność czasu;
 • Wygoda- w końcu, aby dostać upragniony produkt, nie trzeba czasem w ogóle wyjść z domu.

Wady sklepów internetowych to głównie:

 • Niebezpieczeństwo, że nasze dane wpadną w niepowołane ręce lub zostaniemy oszukani;
 • Brak możliwości dotknięcia produktu i zobaczenia go – choć większość sklepów internetowych przyjmuje zwroty produktów i reklamacje, więc w przypadku, jeśli produkt nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, można go po prostu zwrócić.

Reklama internetowa jest skuteczniejsza

Reklamy pojawiające się na stronach internetowych i portalach społecznościowych mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że przekierowują od razu do stron z danymi produktami. Dlatego mają większą skuteczność i ulega im dużo większe grono osób. Gdy klient widzi reklamę w telewizji, to zanim pójdzie do sklepu to w większości przypadków zdąży zapomnieć o rzeczy, który go zainteresował. Inaczej jest z reklamą internetową, która umożliwia natychmiastowy zakup interesującego produktu, co zwiększa jej działanie na klienta.

Właściwie na każdej stronie internetowej są reklamy, które są dobierane w większości do profilu klienta. Tak zwane ciasteczka, które są zapisywane na komputerze po odwiedzeniu strony internetowej, zawierają informacje, które potem są wykorzystywane do dobrania odpowiednich reklam. Co oznacza, że jeśli ostatnio szukaliśmy sukienek, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że będą nam się wyświetlać banery z portalami sprzedającymi odzież. W obecnych czasach, gdy pożyczka na dowód jest dostępna w 15 minut i właściwie bez żadnych formalności, należy uważać, aby nie kupować bezsensu rzeczy, które nie są potrzebne. Wiele osób daje się nadal omamić reklamom, które zapewniają o niepowtarzalnych promocjach, czy niebywałych obniżkach. Internet jest medium, które znacznie podniosło standard naszego życia i ułatwiło je w wielu kwestiach, jest bazą wiedzy i narzędziem o niesamowitej mocy, jednak wymaga wiele rozwagi i dojrzałości, gdyż jest w nim też wiele niebezpieczeństw.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

 • Spersonalizowane oferty
 • Najlepsza oferta na rynku
 • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności