Zawieszenie spłaty kredytu. Jak to zrobić w dobie koronawirusa?
Pandemia koronawirusa odbiła się negatywnie na sytuacji finansowej wielu osób. Szereg firm zdecydowało się na obniżenie wynagrodzenia pracownikom lub przeprowadziło redukcję etatów. Co w sytuacji, w której spłacamy co miesiąc ratę kredytu? Jak poradzić sobie z miesięcznymi obciążeniem domowego budżetu? Pomocne mogą okazać się rozwiązania przygotowane przez Związek Banków Polskich. Przeczytaj o tym, jak zawiesić spłatę kredytu w trakcie koronawirusa.
Co oznacza zawieszenie rat kredytu?
Z powodu pandemii koronawirusa część kredytobiorców utraciła płynność finansową. Stało się oczywiste, że banki musiały przygotować dodatkowe rozwiązania, aby pomóc kredytobiorcom wyjść z trudnej sytuacji. Jedną z tych opcji jest właśnie zawieszenie rat kredytu, które w zależności od zobowiązania wiąże się dwoma zasadami i tak w przypadku:
- kredytu gotówkowego lub hipotecznego – po zawieszeniu rat nie spłacamy całej raty kapitałowo-odsetkowej, w okresie zawieszenia nie nalicza się odsetek,
- karty kredytowej lub limitu odnawialnego – nie spłacamy zadłużenia, czas spłaty zostanie wydłużony o okres zawieszenia. Na czas zawieszenie nie będzie również możliwe korzystanie z tych produktów, zostaną zablokowane do momentu spłaty zadłużenia.
Maksymalny okres zawieszenia nie może być dłuższy niż 3 miesiące (do wyboru zawieszenie na 1 miesiąc, 2 miesiące lub 3 miesiące). W przypadku kredytu hipotecznego wypłacanego w transzach zawieszenie spowoduje brak możliwości wypłaty kolejnej transzy. Po okresie zawieszenia konieczne może być dostarczenie dokumentów potwierdzających aktualne dochody. Nasza zdolność kredytowa będzie przeliczana na nowo.
Kiedy można skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu?
Ustawowe wakacje kredytowe pojawiły się wraz z wprowadzeniem Tarczy Antykryzysowej 4.0. Według zapisów każdy konsument, który spełniał określone założenia, mógł z takiego rozwiązania skorzystać. Z wakacji kredytowych możemy skorzystać w sytuacji, kiedy korzystamy z produktów takich jak: kredyt gotówkowy, karta kredytowa, limit w koncie, kredyt hipoteczny lub inny kredyt bankowy. Ważne jest, aby zostały spełnione dwa podstawowe warunki:
- umowa o produkt kredytowy musi być zawarta przed 13 marca 2020 roku,
- termin końca umowy musi być po 13 września 2020 roku.
Tylko wnioski, które spełniają te dwa kryteria, będą rozpatrywane pozytywnie. W pozostałych sytuacjach należy skontaktować się z bankiem, w którym mamy umowę kredytową. Zostaną nam przedstawione aktualne rozwiązania.
Zawieszenie kredytu koronawirus – warunki
Dzięki rozwiązaniom przyjętym w 2020 roku w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0 klienci mogą wnioskować o tzw. wakacje kredytowe, które pozwalają na zawieszenie spłaty rat kredytu. Podstawową przesłanką do zawieszenia rat kredytu w dobie epidemii COVID-19 jest utrata pracy lub innego źródła dochodu po 1 marca 2020 roku. Z rozwiązania tego możemy korzystać nawet w sytuacji, w której mieliśmy już wcześniej wykorzystane bankowe wakacje kredytowe.
W czasie wakacji kredytowych bank nie może naliczać odsetek, wstrzymane jest również pobieranie innych opłat za wyjątkiem składek ubezpieczeniowych. Za możliwość zawieszenia spłaty rat bank nie nalicza dodatkowych opłat.
Jeżeli kredytobiorca ma kilka zobowiązań tego samego rodzaju w jednym banku, to odroczenie możliwe będzie tylko dla jednego z nich. Wyjątkiem jest sytuacja, w której posiadamy kredyt hipoteczny. W tym przypadku możemy zawiesić kredyt hipoteczny i jedno dodatkowe inne zobowiązanie. Po zakończonym okresie zawieszenia wracamy do regularnej spłaty kredytu.
Jak złożyć wniosek o zawieszenie kredytu?
Zawiesić kredyt możemy na dwa sposoby. Tradycyjną formą będzie udanie się do oddziału banku i wypełnienie wniosku razem z doradcą. Część banków udostępnia również możliwość zawieszenia umowy online. Aby to zrobić, należy zalogować się na własne konto bankowe poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną i w opcji edycji kredytu wybrać zawieszenie raty i zaakceptować wniosek. Każdy może mieć indywidualne ustalenia w tej kwestii, jeżeli mamy wątpliwości, możemy skontaktować się z infolinią banku, w którym mamy zobowiązanie. Konsultant udzieli nam odpowiedzi i wyjaśni wątpliwości.
Na co zwrócić uwagę decydując się na zawieszenie spłaty kredytu?
Decyzja o skorzystaniu z wakacji kredytowych ma pewne konsekwencje. Nie płacimy raty przez określony czas, ale w ostateczności po zakończeniu wakacji raty mogą wzrosnąć. Przerwa w spłacie raty może być jednak naszą szansą na ustabilizowanie sytuacji finansowej. Nie naliczą nam się odsetki karne, nie będzie również zagrożenia dopisania naszych danych do biur informacji gospodarczych. Ważne jest również to, czy zawieszeniu podlega cała rata, czy tylko jej część odsetkowa. Sprawdź również co w sytuacji, kiedy Twoja sytuacja finansowa nie zmieni się na lepsze.
W przypadku korzystania z rozwiązań pozabankowych zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: Refinansowanie pożyczek i chwilówek – co powinieneś wiedzieć? Podpowiemy również, jak w takich sytuacjach wyjść z długów.